تراس هاوسز در کوش آداسی، شهرکی قدیمی و زیبا در ترکیه

ترکیه از کشورهای توریستی همسایه ایران است که گردشگران زیادی را جذب می‌کند و در صنعت گردشگری بسیار موفق عمل کرده است. کوش آداسی یکی از شهرهای استان آیدین و همسایه ازمیر یکی ازمناطق پر طرفدار ترکیه برای تفریح و سفر است. یکی از دلایل جذاب بودن این شهر تنوع مکانهای دیدنی آن است از فضاهای طبیعی و ساحل زیبای آن گرفته تا مکانهای مقدسی مانند خانه مریم و یابناهای تاریخی مانند تراس هاوسز، همگی در انتخاب شما در تور کوش آداسی برای گردش و وقت گذرانی در این شهر تأثیر می‌گذارند.

تراس هاوسز در کوش آداسی، شهرکی قدیمی و زیبا در ترکیه

افسوس، شهری باستانی که تراس هاوسز در آن قرار دارد

شهر افسوس توسط جنگجویان قدیمی‌ای که آمازونی‌ها نامیده می‌شدند در حدود شش هزار سال قبل از میلاد مسیح بنا شده بود. چهارقرن پس از میلاد مسیح اسکله‌ها حالت باتلاقی پیدا کردند و جمعیت شهر کم شد تا آنکه در دوران عثمانی‌ها به علت نامناسب بودن برای سکونت کاملاً از سکنه خالی شد. در حال حاضر باستان شناسان اعلام کرده‌اند که حدود ده درصد از شهر ازیر خاک بیرون کشیده شده و با این حال بزرگی و عظمت شهر به وضوح قابل مشاهده است. جالب اینجاست که بناهای این شهر از مرمر ساخته شده‌اند و شهر دارای سیستم مجهز لوله کشی آب بوده است.

تراس هاوسز در کوش آداسی، شهرکی قدیمی و زیبا در ترکیه

پیدا شدن شهری تاریخی از دل خاک

باستان شناسان در حفاری‌های جدید خود ۷ خانه قدیمی را که مربوط به ساکنان قدیمی شهر افسوس می‌شده از زیر خاک کشف کرده‌اند گفته می‌شود این خانه‌ها متعلق به ثروتمندان آن زمان شهر بوده‌اند.

مبلغ هنگفتی صرف این حفاری شده است در حال حاضر دربالای این مجموعه الیاف مخصوصی قرار داده‌اند تا بقایای بنا از آسیب در برابر آفتاب وباران مصون بماند.

عظمت تاریخ در تراس هاوسز (Terrace Houses)

ساکنان خانه‌های تراس هاوسز از تاجران، فرمانروایان و افسران عالی رتبه شهر افسوس بوده‌اند. متراژ و مساحت این خانه‌ها ۹۳ متر مربع به بالا می‌باشد. بزرگ‌ترین خانه ۵۵۸ متر مربع مساحت دارد که با توجه به امکانات آن زمان و محدودیت‌های آن هنگام ساخت چنین بنایی بسیار جالب است. برخی از خانه های تراس هاوسز تا قرن هفتم بعد از میلاد نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. کسانیکه برای بازدید به خانه‌های تراس هاوسز می‌آیند با پله‌های زیادی روبرو می‌شوند که شاید برایشان کمی خسته کننده باشد اما چنانچه به تاریخ باستان و دیدن بناهای قدیمی علاقمند باشید پله هارایکی پس از دیگری بالا و پایین خواهید کرد. تراس هاوسز بنایی تاریخی است که ارزش باستان شناسی زیادی دارد. معماری تراس هاوسز معماری رومی است.

ستون های بزرگ و ایوان های دالبر مانند به همراه کاشیکاری های هنرمندانه و متنوع شما را به روم باستان می‌برد. از آنجایی که رومیان به شهرهای اوراسیایی مانند ترکیه نزدیک بوده‌اند بیشترین تأثیر و سرزمین گشایی را هم در این مناطق داشته‌اند. برای بازدید بناها شما باید از روی طبقه شفافی بگذرید تا بتوانید پایین را نگاه کنید. در مجموع با تمام پله‌هایی که دارد ارزش وقت گذاشتن دارد و دیدن آن خالی از لطف نیست.

تراس هاوسز در کوش آداسی، شهرکی قدیمی و زیبا در ترکیه

امیدواریم از تور کوش آداسی و سفر به ترکیه لذت ببرید.