مسجد کالندرحانه Kalenderhane Camii استانبول

مسجد کالندرحانه مکانی مذهبی برای دیدن تفاوت معماری بیزانس و اسلامی

اگر برای کار و یا تقریح به استانبول سفر کرده اید و تور استانبول را انتخاب کرده اید، اگر میخواهید از فرهنگ ترک ها و فرهنگ عثمانی ها آشنا شوید میتوانید از موزه ها و نماشگاه ها و همچنان باقی شهر استانبول دیدن کنید.
اما اگر میخواهید با هنر معماری و فرهنگ معماری اسلامی دوران عثمانی آشنا شوید حتما از مساجد تاریخی استانبول دیدن کنید، یکی از این مساجد که فرق بین دو معمازی اسلامی و بیزانس را نشان میدهد مسجد کالندر حانه Kalenderhane Camii می باشد.

مسجد کالندر حانه Kalenderhane در نزدیکی دانشگاه استانبول در کنار قنات بزدان در وزنجیلر واقع در امین انو در محله ی فاتیح قرار دارد که در این متن از این مسجد و چگونگی بازدید آن بیشتر مطلع می شوید.

درباره ی مسجد کالندر حانه Kalenderhane

مسجد کالندر حانه Kalenderhane در نزدیکی دانشگاه استانبول در کنار قنات بزدان در وزنجیلر واقع در امین انو در محله ی فاتیح واقع شده است. این مسجد که قبلا کلیسای ارتودوکس بوده که توسط عثمانی ها به مسجد تبدیل شده است.

نکته ی جالبی که راجع به این مجد این است که محلی که مسجد کالندر حانه  Kalenderhane در آن واقع شده است، ابتدا حمام  دوران روم باستان بوده! سپس در قرن ۶ میلادی کلیسای در این منطقه ساخته شد اما در سالهای بعد حدود قرن هفتم کلیسای در جنوب کلیسای اول ساخته شد.
بعدها کلیسا ی سوم نیز در نزدیکی این کلیسا ساخته شد که این کلیسا توسط عثمانی ها از بین رفت. در سال ۱۴۵۳ کلیسا توسط سلطان محمود شخصاً به کالندری فرقه ای از درویش ها اختصاص یافت. درویش ها از این عمارت به عنوان آشپزخانه عمومی استفاده می کردند و به خاطر همین به این ساختمان می‌گفتند کالندرحانه Kalenderhane یعنی خانه ی کالندری.

در سال ۱۷۴۶ حاجی بشیر آقا Kizler aghasi قصر توپکاپی محراب و منبری برای این ساختمان ساخت تا این ساختمان تبدیل به مسجد می شود. مسجد کالندرحانه Kalenderhane توسط آتش و زلزله آسیب دید که این مسجد در سال ۱۸۵۵ و باردیگر بین سال‌های ۱۸۸۰ و ١٨٩٠مورد بازسازی قرار گرفت. در دهه ی ٣٠ بعد از آنکه مناره ی  مسجد کالندر حانه Kalenderhane به وسیله رعد و برق سقوط کردند و باعث خرابی قسمتی از ساختمان شد متروکه شد.

در دهه ۷۰ و بعد از آن که مناره و محراب مسجد مورد بازسازی قرار گرفت و بار دیگر  مسجد کالندر حانه برای عبادت باز شد. مسجد کالندر حانه Kalenderhane که یک کلیسای دوره بیزانس بود و سپس به مسجد تبدیل شده بود معماری  ترکیبی از دوران بیزانس و معماری اسلامی دارد که معماری بسیار جالبی  برای بازدید است.

البته تابلو هایی که در زمان کلیسا بودن مسجد کالندر حانه Kalenderhane وجود داشت همگی برداشته شدند و جای خود را به تابلوهای اسلامی و متون مذهبی داده اند.

و همچنین توجه کنید که مسجد کالندر حانه  Kalenderhane یک مسجد تک مناره است.

بازدید از مسجد کالندر حانه Kalenderhane

هنگام بازدید از مسجد کالندر حانه Kalenderhane به اولین مطلبی که باید توجه داشت این است که در هنگام اذان اجازه ی بازدید وجود ندارد و فقط در این هنگام اجازه ی عبادت و نماز خواندن است درست مثل هر مسجد دیگر. هنگام بازدید حتی اگر شما سر رشته ای از معماری نداشته باشید کاملا متوجه قسمت هایی از مسجد کالندر حانه Kalenderhane میشوید که به صورت معماری بیزنس است و همجنین متوجه نوع معماری اسلامی نیز در برخی موارد میشوید.

در نزدیکی مسجد کالندر حانه Kalenderhane هم بیمارستان است و دانشگاه معروف استانبول پس موقع بازدید در صورت علاقه میتوانید از دانشگاه معروف استانبول نیز دیدن و پرس و جو کنید. در نزدیکی مسجد کالندر حانه Kalenderhane کتاب فروشی بزرگی به نام فیلیز کیتابوی قرار دارد که شما هر نوع کتابی مخصوصا کتب تاریخی مرتبط با بنا های تاریخی و تاریخ عثمانی بخرید و مطالعه کنید تا بیشتر با این بناهای تاریخی از جمله مسجد کالندر حانه Kalenderhane آشنا شوید.

همچنین در اطراف مسجد کالندرحانه Kalenderhane کافه ها و رستوران های با کیفیتی است که هم میتوانید وقت خود را در آنجا سپری کنید و هم از خوراک و نوشیدنی در آنجا لذت کافی را ببرید.

دسترسی به مسجد کالندرحانه Kalenderhane

از آنجا که مسجد کالندر حانه Kalenderhane در کنار قنات بزدان در وزنجیلر واقع در امین انو در محله ی فاتیح قرار دارد و همچنین در نزدیکی دانشگاه استانبول قرار دارد شما به راحتی توسط اتوبوس و تاکسی میتوانید به این مسجد دسترسی ساده داشته باشید.

و چون این مسجد نزدیک خیابان های اصلی استانبول است پس سختی در کار نیست.

پس طیق این گفته ها هنگام سفر با تور استانبول یکی از جاهایی که باعث آشنایی با تاریخ و فرهنگ ترک ها و مقایسه معماری بیزنس و اسلامی میشود مسجد کالندر حانه Kalenderhane است.

آدرس مسجد کالندرحانه Kalenderhane

 Kalenderhane Mahallesi, 16 Mart Şehitleri Cd No:16, 34134 Fatih/İstanbul, Turkey