مسجد هرکای شریف و آشنایی با هنر معماری اسلامی و عثمانی

اگر برای کار و یا تفریح به استانبول سفرکرده‌اید و تور استانبول را انتخاب کرده‌اید، اگر می‌خواهید از فرهنگ ترک‌ها و فرهنگ عثمانی‌ها آشنا شوید می‌توانید از موزه‌ها و نمایشگاه‌ها و همچنان بافت شهر استانبول دیدن کنید.
اما اگر می‌خواهید باهنر معماری و فرهنگ معماری اسلامی دوران عثمانی آشنا شوید، حتماً از مساجد تاریخی استانبول دیدن کنید که یکی از این مساجد، مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif می‌باشد.

مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif در محتسب اسکندری در محله‌ی فاتیح قرار دارد که مسجدی تاریخی و زیبایی است.
هرکای شریف Hırka-i Şerif به معنای خرقه مقدس است که با در این متن همراه باشید که هم بیشتر راجع به معماری و خود مسجد و علت این نام‌گذاری و هم از بازدید مسجد اطلاعات داشته باشید.

درباره‌ی مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif

مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif در نزدیکی محتسب اسکندری در محله‌ی فاتیح بناشده. این مسجد به‌فرمان سلطان عبدالمجید فرمانروای عثمانی‌ها ساخته‌شده است.
مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif در سال ۱۸۴۷ شروع به ساخته‌شدن قرار گرفت و در سال ۱۸۵۱ ساخت‌وساز این مسجد تمام شد.
این مسجد به‌منظور حفظ و نگهداری از خرقه‌ی حضرت محمد ساخته‌شده است به همین منظور است که به این مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif که به معنای خرقه ی مقدس است میگویند، که این خرقه از روز ۱۵ ماه رمضان تا ۲۷ همین ماه در معرض نمایش برای بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

ابتدا در اطراف این مسجد سربازخانه‌هایی وجود داشت برای محافظت از مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif اما امروزه این سربازخانه‌ها به مدارس ابتدایی برای تحصیل کودکان تبدیل‌شده است.

معماری مسجد هرکای شریف

این مسجد به‌صورت یک هشت‌ضلعی بوده به‌طوری‌که در مرکز این هشت‌ضلعی گنبدی با هشت پنجره وجود دارد که این گنبد با دو گل دسته در اطرافش پوشیده شده است.
در حیاط مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif سه درب بزرگ و مجللی وجود دارد که رو به مسجد باز می‌شوند.

روی یکی از همین درب‌ها که شرقی‌ترین آن است، سنگ‌نوشته‌ای وجود دارد که توسط استاد خطاط معروف کازاکر ایزدین نام سلطان عبدالمجید حکاکی شده است. همچنین هشت سنگ‌نوشته‌ی دیگر در زیر گنبد این مسجد قرار دارد که کار حکاکی بر روی آن‌ها هم توسط کازاکر ایزدین برای زیبایی و جلال مسجد بوده است.
گنبد مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif قطری به طول ۱۱٫۵ متر دارد که گنبد نسبتاً بزرگی است.
سنگ‌کاری‌های زیبایی هم در محراب و منبر این مسجد انجام‌شده است که همگی این سنگ‌ها از جنس سنگ سماق می‌باشند.

بازدید از مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif

هنگامی برای سفر به ترکیه تور استانبول را انتخاب کرده‌اید، یکی از مکان‌هایی که ارزش دیدن دارد، همین مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif است. هنگامی‌که برای بازدید از این مسجد رفته اید و می‌خواهید خرقه‌ی پیامبر را ببینید توجه داشته باشید که فقط در ۱۵ ماه رمضان تا ۲۷ همین ماه می‌توانید ببینید.

هنگامی بازدید حتماً به خطاطی‌های موجود و معماری مسجد دقت کنید که زیبایی معماری اسلامی قرن ۱۸ را می‌بینید. توجه دیگری که باید داشته باشید این است که مسجد همه‌روزه باز می‌باشد اما برای اقامه‌ی نماز و مناسبت‌های مذهبی برای بازدیدکنندگان بسته می‌باشد و برای مسلمانان و نمازگزاران باز می‌باشد.

در خیابان و محله‌ای که مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif در آن قرار مساجد کوچک دیگری هم وجود دارد که باعث شده هنگام اذان صدای اذان در کل این محله به‌خوبی شنیده شود.
در کل این مسجد یکی از زیباترین مسجدها در تمامی کشورها است و با بازدید از این مسجد خود شاهد این جلال و شکوه خواهید بود.

دسترسی به مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif

ازآنجا مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif مسجد معروفی است، دسترسی آن آسان است.
چه با اتوبوس و چه با تاکسی شما به‌راحتی می‌توانید به این مسجد دسترسی داشته باشید، و چون در نزدیکی خیابان اصلی یعنی فوزا پاشا است باعث شده که دسترسی به این مسجد چندین برابر آسان‌تر شود.

پس طیق این گفته‌ها هنگام سفر با تور استانبول یکی از جاهایی که باعث آشنایی با تاریخ و فرهنگ ترک‌ها می‌شود مسجد هرکای شریف است Hırka-i Şerif .

آدرس مسجد هرکای شریف Hırka-i Şerif

 Hırka-i Şerif Mahallesi, Akseki Cd. No:20, 34091 Fatih/İstanbul, Turkey