کاخ موزه بیلربی استانبول یکی از شاهکارهای معماری دوره حکومت عثمانیان بر ترکیه

یکی از مقاصد اصلی گردشگران در تور استانبول و سفر به کشور فوق العاده ترکیه بدون شک کاخ موزه بسیار زیبای بیلربی است. این کاخ با چند قرن قدمت همچنان سخت و محکم و پابرجا بوده و یکی از بناهای تاریخی و نمادهای معماری استانبول ترکیه محسوب می‌شود. کاخ موزه بیلربی استانبول در منطقه بیلربی ترکیه واقع است و یکی از شاهکارهای دوره پادشاهان عثمانی به شمار می‌رود. در حال حاضر این کاخ باشکوه به عنوان یک موزه ثبت شده و بازدید از آن برای عموم مردم و علاقه مندان آزاد است.

بدین ترتیب اگر قصد تهیه تور استانبول را دارید به هیچ وجه دیدار از این کاخ باشکوه را از دست ندهید چرا که می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های گردشگری شما در کشور ترکیه باشد. در ادامه به معرفی این کاخ موزه می‌پردازیم پس اگر قصد سفر به استانبول دارید و یا به تاریخ و بناهای تاریخی علاقه مند هستید در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

کاخ موزه بیلربی استانبول یکی از شاهکارهای معماری دوره حکومت عثمانیان بر ترکیه

تاریخچه کاخ موزه بیلربی استانبول

کاخ موزه بیلربی استانبول واقع در محله Beylerbeyi و خیابان اسکودار استانبول است که امروزه یکی از گزینه‌های ثابت آژانس‌های مسافرتی و گردشگران متقاضی تور استانبول به شمار می‌رود. نام این کاخ (Beylerbeyi) به معنای “خداوندگار اربابان” است. کاخ موزه بیلربی در منطقه آسیایی استانبول در نزدیکی تنگه بسفروس واقع بوده و از مجلل‌ترین کاخ‌های ساخته شده در دوره عثمانیان می‌باشد.

کاخ موزه بیلربی استانبول یکی از شاهکارهای معماری دوره حکومت عثمانیان بر ترکیه

کاخ موزه بیلربی استانبول در قرن نوزدهم میلادی به دستور سلطان عبدالعزیز به عنوان کاخ ییلاقی برای اقامت تابستانه وی و همراهانش در تابستان‌ها و ملاقات با مقامات بلند مرتبه دولتی و نمایندگان دولت‌های خارجی ساخته شد. معمار این کاخ مجلل شخصی به نام سارکیس بالیان بوده که طبق روایات برادر آل ایلیت معمار اصلی کاخ دلما باهچه استانبول ازکاخ های سلطان عبدالمجید اول بوده است و سبک و سیاق ساخت و معماری کاخ موزه بیلربی استانبول از کاخ دلما باهچه الگوبرداری شده است. سارگیس بالیان کاخ موزه بیلربی استانبول را طی سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ میلادی بنا نمود. این کاخ آن چنان چشم نواز بود که حتی یکی از بازدید کنندگان فرانسوی به نام Empress Eugénie بعدها در کاخ شخصی خود در فرانسه قسمت‌هایی از معماری این بنا را پیاده سازی کرد.

کاخ موزه بیلربی استانبول همچنین آخرین تبعیدگاه سلطان عبدالحمید دوم بود که از سلطنت کنار گذاشته شده و وی از سال ۱۹۱۲ تا زمان مرگش در سال ۱۹۱۸ در آنجا محبوس بود.

کاخ موزه بیلربی استانبول یکی از شاهکارهای معماری دوره حکومت عثمانیان بر ترکیه

امکانات کاخ موزه بیلربی استانبول

کاخ موزه بیلربی استانبول در کنار دریای مرمره بنا شده و منظره فوق العاده ای را رقم زده است. نمای زیبای کاخ که از سنگ مرمر سفید است به آن شکل یک ساختمان مدرن با سبک معماری اروپایی بخشیده است. داخل این کاخ فضایی مجلل و حتی چشم نواز تر از نمای بیرونی به اجرا درآمده است. دکوراسیون این کاخ تلفیقی از نقش و نگارهای شرقی و سبک معماری غربی است.

از جذاب‌ترین بخش‌های این کاخ تالار پذیرایی آن است که دارای استخر و آب نمای بسیار شکیلی است که در کاخ‌ها و خانه‌های مقامات ترک به جهت ایجاد صدای دلپذیر و هوای خنک و مطبوع جزئی از معماری آن دوره به شمار می‌روند. لوسترهای درخشان و زیبا، گلدان‌های تزئینی، ظروف عتیقه و فرش‌های گران بهای ترک و ایرانی استفاده شده برای پذیرایی و فخرفروشی به مهمان‌ها همگی ظاهری اشرافی به این کاخ قدیمی بخشیده‌اند.

کاخ موزه بیلربی استانبول یکی از شاهکارهای معماری دوره حکومت عثمانیان بر ترکیه

بازدید از کاخ موزه بیلربی استانبول

در صورتی که قصد همراهی با تور استانبول و سفر به این شهر رؤیایی دارید حتماً به این کاخ نیز سر بزنید چرا که به توریست‌ها و گردشگران عزیز کمک خواهد کرد که علاوه بر لذت بردن از طراحی زیبای کاخ، با تاریخ کشور ترکیه و شهر استانبول بیشتر آشنا شوند. همچنین اگر قصد غذا خوردن و رفتن به کافی شاپ در حین بازدید از کاخ زیبای بیلربی را دارید غذاخوری‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های خوبی در آن منطقه وجود دارد.

آدرس کاخ موزه بیلربی استانبول

Beylerbeyi Mah, Abdullah Ağa Caddesi Beylerbeyi Sarayı, ۳۴۶۷۶ Üsküdar/İstanbul, Turkey

تلفن تماس کاخ موزه بیلربی استانبول

۰۰۹۰۲۱۲۲۳۶۹۰۰۰

کاخ موزه بیلربی استانبول یکی از شاهکارهای معماری دوره حکومت عثمانیان بر ترکیه

امیدواریم مطالب فوق شما را به طور کامل با کاخ موزه بیلربی استانبول آشنا کرده و رضایت شما عزیزان را جلب کرده باشد. لازم به ذکر است که توصیه اکید ما به شما علاقه مندان به گردشگری آن است که در صورت تهیه تور استانبول حتماً بازدید از این کاخ زیبا و مجلل را در برنامه خود بگذارید و یا از آژانس ارائه دهنده تور خود تقاضا کنید.