کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، بنایی حیرت انگیز در هنر و معماری قرن پنجم

آثار تاریخی رکن مهمی در صنعت گردشگری استانبول به شمار می‌آیند. آثاری که در صورت دارا بودن تفاوت‌هایی مشخص و بارز در زمینه معماری، طراحی، نوع ساخت و ….. به محبوبیتی خاص دست خواهند یافت. کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon از جمله بناهای تاریخی کهنی است که امروزه نفس‌های آخر خود را می‌کشد. کاخی که در قرن پنجم میلادی ساخته شده و فرمان ساخت آن به واسطه تئودئوس صادر گردیده است.

تئودوس یکی از امپراتورهای روم شرقی در دوران بیزانس بوده فرمان ساخت این مکان باشکوه را برای استراحت و تفریح صادر نموده است. با توجه به وجود برخی از منابع تاریخی نام اولیه این بنا هرمیسدس بوده است که با گذشت تقریبی یک قرن از آن و در زمان حکومت ژوستینین یکم، نام امروزی یعنی کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon برای این مکان در نظر گرفته شد.

وجود مجسمه‌هایی زیبا از شیر و گاو در درب ورودی این بنا، بخشی از نقل قول‌ها و افسانه‌های گذشته این بنای تاریخی است. امروزه با ورود به کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon می‌توان شاهد مجسمه سنگی زیبایی از یک شیر بود. درمجموع این بنا به واسطه احداث مسیر جدیدی برای ساخت راه آهن در سال ۱۸۷۳، وضعی بحرانی را تجربه می‌نماید و در حال انقراض می‌باشد.

تور استانبول این امکان را برای گردشگران ایجاد خواهد نمود تا با استفاده از پتانسیل‌های توریستی در این شهر و بهره‌مندی از جاذبه‌های گردشگری استانبول، نقشی تازه از تاریخ را در ذهن خود رقم بزنند.

کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، بنایی حیرت انگیز در هنر و معماری قرن پنجم

درباره کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon

این کاخ از دوره ساخت تا تخریب، بخش ویژه استراحت گاهی محسوب می‌گردیده است. بخشی که بر اساس گفته‌ها و مستندات، تا قرن سیزدهم هم چنان کاربری خود را حفظ نموده و محلی برای تفریح و استراحت پادشاهان بوده است.

کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، بنایی حیرت انگیز در هنر و معماری قرن پنجم

در دوره حکومت سلطان محمد عثمانی، کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon به بنایی نیمه متروک تبدیل گردید تا در نهایت احداث خط راه آهن جدید حال آن را به طور کامل دگرگون نمود.

از جمله امکاناتی که در کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon  در دوره ساخت و حیات خود شاهد آن بوده، میدانی تحت عنوان میدان اسب دوانی است که با توجه به هم جواری با دریای مرمره و شرایط مساعد تفریحی و گردشگری، سهم عمده‌ای در برنامه رفاهی و تفریحی پادشاهان آن دوره داشته است.

محل قرار گیری کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، محلی زیبا و چشم نواز می‌باشد، چرا که در ساحل دریای مرمره قرار گرفته است و فضایی متفاوت را ایجاد نموده است. دارای پله‌هایی بوده است که بر زیبایی بنا می‌افزوده‌اند و امروزه اثری بسیار اندک از آن باقی مانده است. فضای بیرونی کاخ پوششی از گیاهان را تجربه می‌نماید که دور نمایی جذاب را برای این بنا به همراه داشته است.

بخشی از بنای کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon که جنبه تاریخی منحصر به فردی را تداعی می‌نموده است، به منظور جلوگیری از انقراض در موزه باستان شناسی استانبول نگهداری می‌گردد.

کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، بنایی حیرت انگیز در هنر و معماری قرن پنجم

کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، بنایی حیرت انگیز در هنر و معماری قرن پنجم

بازدید از کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon

تجربه بازدید از یک بنای چند صد ساله کهن در شهری زیبا، تجربه‌ای هیجان انگیز در قرن بیست و یکم محسوب خواهد گردید که مسیر گردشگری بسیاری از علاقه‌مندان تاریخ را به این سمت هدایت می‌نماید.

ساعت بازدید از کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon

عدم وجود محدودیت در زمان بازدید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که این مکان را به یکی از مهم‌ترین مکان‌های باستانی محبوب در تور استانبول تبدیل کرده است.کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon همه روزه پذیرای ورود گردشگران می‌باشد.

کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، بنایی حیرت انگیز در هنر و معماری قرن پنجم

دسترسی به کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، محل قرار گیری و ساخت کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، به طور دقیق بر روی ساحل دریای مرمره می‌باشد. و از طرفی دیگی می‌توان از سمت شرق اباصوفیه کوچک نیز به آن دسترسی یافت.

به منظور رسیدن به این مکان زیبا برای گردشگری و تفریح می‌توان نزدیک‌ترین مسیرهای عبور اتوبوس و تاکسی را انتخاب نمود. مسیرهایی که در ذیل به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • اگر در مسیر ایستگاه Fracturing İett Door از ماشین پیاده شوید، با پیاده یک دقیقه‌ای می‌توانید به کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon برسید. به سمت شرق (سربالایی) ‪Kennedy Cd.‌ به سوی ‪İETT‌ بروید، مقصد در سمت چپ خواهد بود.
  • برای رسیدن به این مکان با تاکسی نیز، به سمت غرب در ‪Kennedy Cd.‌ به سوی ‪Aksakal Sokağıبروید، یک دور برگردان انجام دهید، گردش به چپ به طرف ‪Ahırkapı Cd‌، برای ماندن در ‪Ahırkapı Cd‌ به سمت چپ بپیچید، گردش به چپ به طرف ‪Kennedy Cd.‌، گردش به راست در چهارراه ۱ برای ماندن در ‪Kennedy Cd.‌، مقصد در سمت راست خواهد بود. تمام مسیر را می‌توان در ۴ دقیقه طی نمود.
  • انتخاب دیگری که ۷ دقیقه به طول می‌انجامد را نیز می‌توان تجربه نمود. وارد ‪Aksakal Sokağı‌ بسوی ‪Küçük Ayasofya Cd.‌ شوید، ‪Küçük Ayasofya Cd.‌ را ادامه دهید. وارد ‪Akbıyık Değirmeni Sk.‌، ‪Keresteci Hakkı Sk.‌ و ‪Ahırkapı Cdبه‌سوی ‪Kennedy Cd.‌ شوید، گردش به راست به طرف ‪Küçük Ayasofya Cd.‌، گردش به راست به طرف ‪Gelinlik Sokağı‌، گردش به چپ به طرف ‪Oğul Sokağı‌، گردش به راست به طرف ‪Mustafa Paşa Sk.‌، به سوی ‪Fenerlikapı Sk.‌ ادامه دهید، گردش به راست به طرف ‪Akbıyık Değirmeni Sk.‌، گردش به راست به طرف ‪Akbıyık Cd.‌، ‪Akbıyık Cd.‌ به سمت چپ پیچیده و تبدیل به‪Keresteci Hakkı Sk.‌ می‌شود، گردش به چپ به طرف ‪Ahırkapı Cd‌، گردش به راست در چهارراه ۱ داخل ‪Kennedy Cd.‌، مقصد در سمت راست خواهد بود.
  • استفاده از مسیر عبور اتوبوس نیز فاصله یک دقیقه‌ای تا مقصد را نمایان خواهد کرد که بدین ترتیب است. به سمت شرق (سربالایی) ‪Kennedy Cd.‌ به سوی ‪İETT‌ بروید، مقصد در سمت چپ خواهد بود. مقصدی که می‌توان دور نمایی از دیواره‌های سنگی آن را به خوبی مشاهده نمود.

آدرس کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon

Sultan Ahmet Mahallesi, Kennedy Cd. No:40, 34122 Fatih/İstanbul

کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon، بنایی حیرت انگیز در هنر و معماری قرن پنجم

آخرین نکته درباره کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon

آخرین نکته در خصوص کاخ بوکولیون استانبول Boukoleon  را می‌توان به آخرین شریان‌های حیاتی این بنا متصل نمود. بنایی که هم چون برخی دیگر از محیط‌های تاریخی بکر، آخرین نفس‌های خود را سپری می‌کند. تور استانبول در کنار تمامی محورهای گردشگری، جامعه‌ای از معماری و هنر جهانی را به گردشگران نشان خواهد داد و همین امر سهم عمده‌ای در نگاه ویژه سفر به ترکیه خواهد داشت.

شما خوانندگان همراه نیز می‌توانید نقطه نظرات خود را از طریق راه ارتباطی با ما و دیگر همراهان به اشتراک بگذارید.