پل بسفر استانبول دست‌هایی که دو سوی یک شهر را به هم متصل کرده‌اند

ترکیه شهر دوپاره شده ترکیه و قطب گردشگری این کشور هر ساله پذیرای سیل عظیمی از گردشگران سر تا سر دنیا به خصوص ایران است. این شهر که فصل مشترک دو قاره آسیا و اروپا است دارای منظره‌ها و سواحل آبی فوق العاده زیبا و منحصر به فردی است. از جمله می‌توان به تنگه بسفر که جدا کننده استانبول به دو بخش آسیایی و اروپایی می‌باشد اشاره نمود.
در صورتی که تمایل به تهیه بلیت تور استانبول برای داشتن اوقاتی بی نظیر همراه دوستان و خانواده در تعطیلات پیش رو دارید در ادامه همراه ما باشید تا این تنگه و یکی از پل‌های معروف آن به نام پل بسفر استانبول را به طور کامل به شما عزیزان معرفی کنیم.

پل بسفر استانبول دست‌هایی که دو سوی یک شهر را به هم متصل کرده‌اندپل بسفر استانبول دست‌هایی که دو سوی یک شهر را به هم متصل کرده‌اند

درباره پل بسفر استانبول

یکی از مکان‌هایی که حتماً گردشگران عزیز در طول سفر به ترکیه و در تور استانبول خود از آن دیدار خواهند نمود پل بسفر استانبول است که بنا به روایات تاریخ شناسان ایده اولیه آن به زمان داریوش اول (سال ۵۲۲ پیش از میلاد)، پادشاه بزرگ ایران باز می‌گردد. داریوش در جنگ خود با مقدونیه از پلی موقت بر این تنگه استفاده نمود تا به کمک آن سربازان خود را به عقب برگردانده و نتیجه جنگ را ه نفع خود تغییر دهد. در دوران عثمانی نیز پادشاهان ای سلسله تلاش بسیاری برای ایجاد چنین پل استراتژیکی بر این تنگه نمودند از جمله طرح بزرگ سلطان عبدالحمید دوم که در سال ۱۹۰۰ توسط شرکت راه آهن بسفروس اعلام شد.

تنگه بسفر یا بوسفور استانبول (İstanbul Boğazı) باریکه آبی است در کشور ترکیه که قاره‌های آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند. این تنگه که مسیر اتصال دریای مرمره و دریای سیاه می‌باشد از وسط شهر استانبول می‌گذرد یا به عبارتی استانبول در دو سوی تنگه بسفر واقع شده است. طول تنگه بسفر حدوداً به ۳۰ کیلومتر می‌رسد و عرض آن متغیر بوده و در قسمت‌های مختلف چیزی بین ۷۰۰ تا ۳۵۰۰ متر است.

پل شهدای ۱۵ جولای یا در اصطلاح عامیانه پل بسفر استانبول، که گاهی پل نخستین (پل اول) نیز نامیده می‌شود، اولین پلی است که بر تنگه بوسفوروس بنا گشته و قدمت زیادی دارد. این پل معلق یکی از سه پل ساخته شده بر تنگه بسفر می‌باشد که قسمت قدیمی استانبول (قسمت آسیایی) را به قسمت جدید (قسمت اروپایی) این شهر متصل می‌نماید.

پل بسفر استانبول دست‌هایی که دو سوی یک شهر را به هم متصل کرده‌اند

پل بسفر استانبول پلی معلق است که از جنس فولاد ساخته شده و طولی حدوداً ۱۱۵۰ متری و عرض تقریبی ۳۹ متر دارا می‌باشد. ارتفاع برج‌های پل بسفر استانبول تا دریا ۱۶۵ متر و ارتفاع کلی آن ۱۰۵ متر است.

ساخت پل بسفر استانبول در ۲۰ فوریه سال ۱۹۷۰ آغاز شده و در ۳۰ اکتبر ۱۹۷۳ رسماً افتتاح گشت. این پل در زمان ساخت خود چهارمین پل معلق ساخته شده در جهان بوده و بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پل معلق در خارج از آمریکا محسوب می‌شد که موقعیتی بسیار استراتژیک داشت. اما امروزه در رتبه ۲۵ بین پل‌های معلق در جهان به حساب می‌آید. طبق آمارهای موجود ترافیک روزانه پل بسفر استانبول چیزی حدود ۲۰۰٫۰۰۰ وسیله است که از روی آن گذر می‌کنند.

علت نامگذاری پل بسفر استانبول به پل شهدای ۱۵ جولای به دلیل گرامی داشت یاد کشته شدگان جریان کودتای سال ۲۰۱۶ است که در آن عده ای از سربازان است که در کودتای نظامی شرکت داشتند پل را مسدود نمودند اما روز بعد حادثه و در پی شکست کودتا خود را تسلیم پلیس کردند. در ۲۵ ژوئیه همان سال نخست وزیر ترکیه رسماً درخواست تغییر نام این پل را به کابینه این کشور ابلاغ کرد و از آن پس پل بسفر استانبول رسماً به پل شهدای ۱۵ جولای تغییر نام پیدا نمود.

پل بسفر استانبول دست‌هایی که دو سوی یک شهر را به هم متصل کرده‌اند

بازدید از پل بسفر استانبول

اگر در تور استانبول به سر می‌برید یا در فکر برنامه ریزی برای آن هستید حتما دیدار از این پل منحصر به فرد را در برنامه‌های خود بگنجانید چرا که این شاهکار بنا شده بر تنگه بسفر یکی از زیباترین مناظر ممکن از استانبول و تنگه بسفروس را به شما نشان می‌دهد. دریای آبی، آسمانی آفتابی، تپه‌های سرسبز و نمایی از بناها و ساختمان‌های قدیمی و ویلاهای لوکس و شکیل با اسکله‌های خصوصی در پیرامون این پل و قایق‌های کوچک و بزرگ تجاری و ماهیگیران محلی، همه و همه تجربه‌های فوق العاده ای است که هنگام عبور از پل بسفر استانبول به زیباترین شکل ممکن قابل لمس هستند.
از جمله مناظر بی نظیری که از روی پل بسفر استانبول قابل رویت است نمایی از قصر زیبای دلمه باغچه و مسجد آبی شهر استانبول است. شما می‌توانید برای عبور از روی این پل از تاکسی و یا متروباس استفاده نمایید.

به علاوه بهترین راه برای دیدن پل بسفر استانبول و لذت بردن از نمای زیبای آن و تنگه بسفر، استفاده از قایق‌های عمومی است. این قایق‌ها هر روز از ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح در اسکله پل بسفر استانبول مستقر هستند و برای متقاضیان یک گردش خوش آیند و لذت بخش فراهم می‌کنند.

آدرس پل بسفر استانبول

Kuzguncuk Mahallesi, Boğaziçi Köprüsü, Üsküdar/İstanbul, Turkey

پل بسفر استانبول دست‌هایی که دو سوی یک شهر را به هم متصل کرده‌اند

پل بسفر استانبول دست‌هایی که دو سوی یک شهر را به هم متصل کرده‌اند

امیدواریم متن پیش رو به میزان کافی در ارتباط با پل بسفر استانبول اطلاعات در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد و در تور استانبول راهنمایی‌های لازم را به شما نماید.
در انتها برای شما و همراهانتان سفری شگفت انگیز به استانبول آرزومندیم.