پارک تقسیم گزی استانبول یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین پارک‌های این شهر

هر ساله افراد زیادی با تهیه تور استانبول به این شهر زیبا و رؤیایی می‌آیند تا از نمان های دیدنی استانبول دیدن کنند. یکی از مکان‌های دیدنی که همواره مورد توجه گردشگران تور استانبول است، بازدید از پارک‌های زیبای این شهر است.
پارک تقسیم گزی استانبول یکی از مشهورترین و قدیمی‌ترین پارک‌های این شهر است که به خاطر اتفاقات بسیار عجیب و دلخراشی که در سال ۲۰۱۳ در آن رخ داد از شهرت جهانی برخوردار شده است، پس بد نیست که در سفر به استانبول از این پارک دیدنی بازدید کنید.
با ما در این مطلب همراه باشید تا شما را به طور کامل با پارک تقسیم گزی و نحوه بازدید و دسترسی به آن آشنا کنیم.

پارک تقسیم گزی استانبول یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین پارک‌های این شهر

درباره پارک تقسیم گزی استانبول

پارک تقسیم گزی یکی از پارک‌های مشهور و با وسعت ۴ هکتار یکی از کوچکترین پارک‌های استانبول است اما به لحاظ اینکه یکی از معدود پارک‌های باقی مانده در مرکز شهر و می‌باشد از اهمیت بالایی برخوردار است.

پارک تقسیم گزی با وسعت ۴ هکتار در قسمت شمالی میدان تقسیم و در منطقه Beyoğlu قرار دارد و در سال ۱۹۴۳ توسط عصمت اینونو رئیس جمهور وقت ترکیه در آن زمان تأسیس شد.

تاریخچه پارک تقسیم گزی

این پارک قبل از اینکه تبدیل به پارک شود، یک پادگان نظامی بوده است که سابقه‌ای طولانی داشته است و خوب است در این باره بدانید که میدان تقسیم و این پارک در دوران قدیم و سال ۱۸۰۶ یک توپخانه و پادگان نظامی بسیار بزرگ بوده است که آن را به نام توپخانه حلیل پاشا می‌شناختند.

پارک تقسیم گزی استانبول یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین پارک‌های این شهر

پارک تقسیم گزی و توپخانه حلیل پاشا در گذشته، در کنار قبرستانی واقع شده است (امروزه وجود ندارد) که در گذشته مراکز دفن فرانک و ارمنستانی‌ها بوده است.

در طی ساخت این پارک، زمین‌ها و محوطه‌های آن دچار تغییرات زیادی شده که در زیر آن‌ها را بازگو می‌کنیم:

 • میدان تقسیم یا همان تکسیم در سال ۱۸۰۶ به عنوان توپخانه حلیل پاشا ساخته شد و معماری آن به سبک معماری قدیمی عثمانی‌ها است اما گنبد آن متعلق به معماری‌های فرنگی بوده است.
 • سرباز خانه‌های این بنا در حادثه‌ای در ۳۱ مارس ۱۹۰۹ آسیب دیدند که بعدها در سال ۱۹۲۱ تبدیل به ورزشگاه شد.
 • یکی از دروازه‌های ورودی پارک که در گذشت دروازه قلعه توپخانه حلیل پاشا بوده است و به سبک معماری شرقی طراحی شده است در سال ۱۹۲۱ تبدیل به یک ورزشگاه شد.
 • تیم ملی ترکیه اولین بازی خود را در برابر تیم رومانی در سال ۱۹۲۳ در زمین همین ورزشگاه انجام داد که نتیجه ۲-۲ بود.
 • ساختمان‌های ذکر شده در سال ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ بخشی از پارک شدند.
 • قبرستان ارمنستانی‌ها به نام Panagalti از سال ۱۵۶۰ تا ۱۹۳۹ در بخش شمالی پارک امروزی قرار داشت که در سال ۱۹۳۹ توسط جمهوری ترکیه مصادره و تخریب شد. (جالب است که در حفاری‌های مترو در سال ۲۰۱۳، ۱۶ سنگ قبر در عمق زمین متعلق به این قبرستان یافت شد)
 • ساختمان‌های سرباز خانه و باقی ساختمان‌ها و قسمت‌ها علاوه بر ورزشگاه در سال ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ برای ساخت پارک تخریب شدند.
 • طرح اصلی شهر در آن زمان این بود که فضای ۳۰ هکتار از این مناطق به پارک تبدیل شود که هیچگاه عملی نشد.
 • در سال ۲۰۱۳ دولت ترکیه قصد داشت که با تخریب این پارک آن را به مکانی یادبود مانند آن که در قبل از ۱۹۴۰ بوده تبدیل کند و در کنار آن یک مرکز خرید بزرگ بسازد که با اعتراضات گسترده مردم ترکیه مواجه شد و حادثه‌ای دلخراش در این پارک رخ داد.

شهردار لوتیفی کیدار پارک تقسیم گزی را در گذشته این طور توصیف می‌کند که این مکان دارای یک گورستان، ساختمان‌های سرباز خانه و توپخانه و گاراژهای متعدد و تعدادی مغازه و کافه بوده است.

پارک تقسیم گزی استانبول یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین پارک‌های این شهر

در سال ۲۰۱۳ و در پی تصمیم دولت ترکیه به تخریب پارک تقسیم گزی، مردم استانبول شروع به اعتراض در این پارک کردند که این تظاهرات به آشوب‌های خیابانی تبدیل شد و دولت ترکیه ظالمانه مردم را سرکوب کرد و طی این سرکوب‌ها ۲۲ نفر کشته، ۱۲ نفر از ناحیه چشم زخمی و در کل ۸۵۰۰ نفر مجروح شدند و ۴۹۰۰ نفر دستگیر شدند که این کار بی شرمانه و ظالمانه دولت ترکیه باعث بسته شدن این پارک شد و در کنار آن پارک تقسیم گزی را به شهرت جهانی رساند.

خوشبختانه خون این تعداد از افراد بی ثمر نماند و پارک تقسیم گزی همچنان در این مکان قرار دارد و می‌توانید در تور استانبول از آن بازدید کنید.

پارک تقسیم گزی استانبول یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین پارک‌های این شهر

امکانات و تفریحات پارک تقسیم گزی استانبول

پارک تقسیم گزی بیشتر برای گردش در فضای سبز و گذراندن ساعاتی در آرامش مناسب است و به جهت اینکه پارکی کوچک است دارای امکانات و تفریحات متعددی نیست اما در طول بازدید از آن می‌توانید از میدان اصلی و مکان‌های تاریخی بسیار قدیمی در پارک دیدن کرده و لذت ببرید و در کنار آن اگر مایل بودید به رستوران و کافی شاپی که در این پارک قرار دارد رفته و در آن از نوشیدنی و خوراکی‌های سنتی ترکیه لذت ببرید.

پارک تقسیم گزی استانبول یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین پارک‌های این شهر

بازدید از پارک تقسیم گزی استانبول

از آنجا که پارک تقسیم گزی در کنار میدان تقسیم قرار دارد و میدان تقسیم هم یکی از مکان‌های دیدنی استانبول است که در تور استانبول حتماً حداقل یک بار از آن دیدن خواهید کرد، بازدید از پارک تقسیم گزی باید حتماً در برنامه‌تان باشد و در کنار بازدید از خیابان جمهوریت از آن هم دیدن کنید.

بسیار لذت بخش است که بعد از بازدید از مکان‌های دیدنی در مرکز شهر ساعاتی را در پارک و در فضای طبیعی بگذرانید و این پارک بهترین گزینه برای این کار است.

در کنار بازدید از پارک تقسیم گزی می‌توانید از مکان‌های دیدنی استانبول که در نزدیکی آن قرار دارد هم دیدن کنید. از این مکان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میدان تقسیم (میدان تکسیم)
 • موزه بشیکتاش جی کی
 • موزه گالاتاسارای

ساعات بازدید از پارک تقسیم گزی استانبول

برای بازدید از پارک تقسیم گزی می‌توانید در تمامی ساعات شبانه روز به این مکان بیایید.

هزینه بازدید از پارک تقسیم گزی استانبول

بازدید از این مکان دیدنی رایگان است و نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه‌ای نیست.

دسترسی به پارک تقسیم گزی استانبول

دسترسی به پارک تقسیم گزی به خاطر همجوار بودن آن با میدان تقسیم بسیار آسان و بی دردسر است تنها کافیست با مترو، اتوبوس و یا تراموا به ایستگاه میدان تقسیم آمده و بعد از ۵ دقیقه پیاده روی، در ضلع شمالی میدان تکسیم می‌توانید به این پارک زیبا و پر ماجرا دسترسی پیدا کنید.

آدرس پارک تقسیم گزی استانبول

Gümüşsuyu Mah., Taksim Meydanı, ۳۴۴۳۷ Beyoğlu/İstanbul, Turkey

در آخر امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و با پارک تقسیم گزی استانبول به خوبی آشنا شده باشید. اگر تجربه بازدید از این پارک را دارید در زیر این مطلب با ما در میان بگذارید تا دیگران هم از نظرات ارزشمند شما بهره مند شوند.
و همچنین آرزو داریم تا از سفر خود به ترکیه با تور استانبول نهایت لذت را ببرید و خاطرات طلایی را به دور از هیاهو تجربه کنید.