منطقه تقسیم، قلب استانبول

در سفر به ترکیه و تور استانبول، قطعاً اولین مکانی که از مراکز دیدنی و تاریخی استانبول به تمام گردشگران نشان می‌دهند، منطقه‌ی تقسیم است که با میدان زیبای تقسیم قلب تپنده‌ی شهر استانبول است.
هیچ چیز بدی در مورد منطقه تقسیم استانبول وجود ندارد؛ این بخش شهر همیشه زنده است.

در منطقه تقسیم استانبول برای تمامی گردشگران با هر مقدار بودجه برای مسافرت و از هر طبقه و سطح زندگی، مکانی برای اقامت، تفریح و خرید است!
هتل‌های زیبا، سنگ فرش‌های پیاده روی، مغازه‌ها و بوتیک‌ها، دست فروشان بومی، غرفه‌های سیار مواد غذایی، بوی شیرینی و غذای مغازه‌های غذاهای خیابانی مجموعه‌ای را در کنار هم تشکیل داده‌اند که هر گردشگری و توریستی را عاشق خود می‌کند.

با ما همراه باشید تا در متن زیر، شما را با قلب شهر استانبول بیشتر آشنا کنیم.

منطقه تقسیم، قلب استانبول

درباره‌ی منطقه تقسیم استانبول

منطقه تقسیم استانبول ترکیه واقع در بخش اروپایی این شهر دو قاره و محله بی اغلو، یک منطقه‌ی گردشگری و تفریحی بزرگ است که محلی برای تمام رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و هتل‌های مشهور است.
این قلب مدرن استانبول ایستگاه مرکزی متروی شهر را در خود جای داده است.
میدان تقسیم که محل یادبود جمهوری ترکیه است نیز در این منطقه قرار دارد؛ در سال ۱۹۲۸ که توسط “پترو کانونیکا” ساخته شده بود، به مناسبت پنجمین سالگرد پیروزی جمهوری ترکیه افتتاح گردید.

در اصل نام منطقه تقسیم استانبول از کلمه‌ی “توزیع” می‌آید. در زمان سلطان محمود اول، از آنجا که خطوط اصلی آب از شمال شهر در این میدان جمع آوری شده و به بخش‌های دیگر شهر منتقل می‌شدند، این منطقه “تقسیم” نام گرفت.
علاوه بر این، کلمه “تقسیم” به بداهه نوازی در موسیقی کلاسیک ترکیه اشاره دارد که توسط سیستم ماکام هدایت می‌شود.

منطقه تقسیم، قلب استانبول

امکانات و بخش‌های منطقه تقسیم استانبول

همان‌طور که قبلاً گفته شد، منطقه تقسیم استانبول یکی از مهم‌ترین مراکز دیدنی و تاریخی استانبول است، به همین دلیل بخش‌ها و امکانات بسیار زیادی را در خود جای داده است؛ در این قسمت به معرفی تعدادی مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • مجسمه‌ی تاریخی میدان تقسیم: مهم‌ترین بخش منطقه تقسیم استانبول، میدان تقسیم است که مجسمه‌ی یاد بود برای به پیروزی رسیدن جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ در مرکز آن قرار دارد و همان‌طور که گفته شد در سال ۱۹۲۸ افتتاح گردید.
  یکی از نکات مهم قابل توجه در این بنا برای ما ایرانیان، حضور رضاخان در این اثر است که شانه به شانه در کنار “آتاتورک ” رهبر مردم ترک در این پیروزی ایستاده است.
 • قطار برقی میدان تقسیم: یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه تقسیم استانبول، وجود یک قطار برقی و قدیمی در میدان تقسیم است که شما می‌توانید سوار آن شده و در امتداد خیابان استقلال حرکت کنید. این که سوار بر یک قطار قدیمی در دنیای امروز و در مرکز مدرن شهر جا به‌جا می‌شوید، بسیار لذت بخش است.
 • پارک گازی تقسیم: یک پارک سبز کوچک در محوطه‌ی بتنی منطقه تقسیم استانبول وجود دارد که در سال ۲۰۱۳ شهرداری این منطقه قصد تخریب آن و ایجاد مرکز تجاری جدید و ایجاد فروشگاه‌های بیشتر را داشت که به‌شدت با مخالفت مردم مواجه شد و هزاران نفر در جنبش اشغال تقسیم شرکت کردند تا از تخریب آن جلوگیری کنند و موفق هم شدند.
  پارک امروزه همچنان پا برجاست و به منطقه تقسیم استانبول آرامش و منظره‌ی بسیار زیبایی داده است؛ اگر به دنبال استفاده از فضای سبز برای استراحت از گردش منطقه تقسیم استانبول هستید، بهترین گزینه برای شما “پارک گازی تقسیم” است.
  منطقه تقسیم، قلب استانبول
 • مرکز همایش‌های مردمی: از آنجا که میدان تقسیم در منطقه تقسیم استانبول بسیار مورد توجه است، مردم این شهر و گردشگرانی که به مناسبت‌های مختلف به تور استانبول می‌آیند در این میدان دور هم جمع می‌شوند. جشن آغاز سال میلادی در این میدان بسیار دیدنی و زبانزد است. همچنین این منطقه میزبان دیگر جشن‌ها و اجتماعات مردمی در طول سال است.
 • مرکز فرهنگی آتاتورک: مرکز فرهنگی آتاتورک که یک مرکز فرهنگی چند منظوره است، در منطقه تقسیم استانبول واقع شده و خانه‌ی اپرا هم در آنجا قرار دارد.
 • غرفه‌های فروش مواد خوراکی: غذاهای خیابانی در استانبول بسیار مشهور و خوشمزه است، غذای بدمزه در این شهر پیدا نخواهید کرد! در اطراف میدان تقسیم در این منطقه تعدادی زیادی غرفه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها غذاهای خیابانی تهیه و نوش جان کنید؛ تصور کنید وقتی مشغول خوردن پیده ی خوشمزه هستید، از منطقه تقسیم استانبول هم دیدن می‌کنید، چه لذتی بالاتر از این؟!
  منطقه تقسیم، قلب استانبول
 • غرفه‌های سیار: در تمام سطح شهر و گوشه و کنارهای آن غرفه‌های سیاری وجود دارند که نان سیمیت، ذرت و بلوط کبابی و آب معدنی می‌فروشند. امتحان کنید که میان وعده‌ی بسیار خوشمزه‌ای را از دست ندهید.
  منطقه تقسیم، قلب استانبول
 • شیرینی فروشی‌ها: باقلوای ترکیه همواره و در همه جا زبانزد است، در منطقه تقسیم استانبول هم تعداد زیادی قنادی و شیرینی فروشی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها باقلوا و شیرینی فروشی مورد علاقه‌ی خود را خریداری کنید.
  بعضی از این شیرینی فروشی‌ها کافه قنادی هستند که شما می‌توانید در همان جا، چای و یا قهوه‌ی مورد علاقه تون را سفارش داده و به همراه شیرینی تازه طبخ شده نوش جان کنید.
 • غرفه‌های صنایع دستی: در قسمت جنوب شرقی میدان در منطقه تقسیم استانبول تعدادی دکه و غرفه‌های کوچک قرار دارد که افراد با اجاره‌ی آن‌ها صنایع دستی، گل، گل مصنوعی و گل سرهایی که خود درست کرده‌اند را به فروش می‌رسانند.
 • صرافی و بانک: از آنجایی که تعداد گردشگرانی که به منطقه تقسیم استانبول می‌آیند بسیار زیاد است، صرافی‌هایی که در این منطقه قرار دارند هم تعداد بسیار زیادی دارند.
 • مغازه‌های فروش یاد بود و سوغاتی: یکی از تفریحات و عادات کسانی که زیاد سفر می‌کنند، خرید مجسمه‌های نمادین از آثار باستانی و عادات و رسوم کشورهایی است که به آنجا سفر کرده‌اند و آن‌ها را به‌عنوان یادگاری نگه می‌دارند، ترکیه که دارای آثار باستانی بی‌شماری است، یکی از بهترین کشورها برای خرید یادبود، صنایع دستی و سوغاتی است. در قسمت شمالی میدان تقسیم تعدادی مغازه وجود دارد که محل فروش این اشیا هستند.
  لازم به ذکر است که این فروشگاه‌ها “استانبول کارت” هم عرضه می‌کنند، که مثل بلیت اعتباری مترو تهران است و با شارژ آن می‌توانید برای پرداخت کرایه مترو و اتوبوس‌های برقی شهر استفاده کنید که هزینه‌ی آن برای شما کمتر از بلیت‌ها و ژتون‌های تک سفره محاسبه خواهد شد.
 • ایستگاه مترو: منطقه تقسیم استانبول دارای یک ایستگاه متروی بسیار مهم است، هر روز تعداد زیادی از شهروندان و گردشگران را از نقاط مختلف شهر به این منطقه می‌رساند.
 • رستوران‌ها کافه‌ها: اکثر رستوران‌های محبوب و زنجیره‌ای جهان در منطقه تقسیم استانبول دارای شعبه هستند. همچنین این منطقه دارای کافه‌ها و رستوران‌های ترک و محلی بسیاری مخصوصاً در محدوده‌ی خیابان استقلال دارد. چه کسی می‌تواند ساده از دونر کباب ترکیه بگذرد مخصوصاً وقتی درست در منطقه‌ای قرار دارد که بهترین رستوران‌ها را دارد؟؟
 • بارها و کلاب های شبانه: بیشتر بارها و کلاب های شبانه‌ی منطقه تقسیم استانبول در خیابان استقلال واقع شده‌اند. لازم به ذکر است که این مکان‌ها در کشور ترکیه خیلی امن نیستند! در رفتن به این اماکن دقت لازم را داشته باشید تا در سفر مشکلی برای شما پیش نیاید.
 • هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها: در اطراف میدان تقسیم در این منطقه تعداد بسیار زیادی هتل و هتل آپارتمان وجود دارد که بهترین خدمات را برای مسافرینی که در آنجا اقامت دارند فراهم می‌کنند.
  اقامت در این هتل‌ها بهترین گزینه برای سفر به تور استانبول است؛ شما اقامت، تفریح، گردش و خرید را در یک جا دارید.
  منطقه تقسیم، قلب استانبول
 • خیابان استقلال: در منطقه تقسیم استانبول، مهم‌ترین قسمت خیابان استقلال است که بهترین گزینه برای گشت و گذار و خرید است. بیشتر از یک مرکز در دیگر نقاط شهر می‌تواند نیازهای شما را پاسخگو باشد. اگر وقت کافی برای گردش در سطح شهر را ندارید، مستقیماً به منطقه تقسیم استانبول و خیابان استقلال رفته و از زمان کم، بیشتر استفاده را ببرید!

بازدید از منطقه تقسیم استانبول

از آنجا که منطقه تقسیم استانبول یکی از پر جنب و جوش‌ترین مناطق استانبول ترکیه است، در تمام ساعات روز زیبا و دیدنی است.
فروشگاه‌ها از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۰ شب باز هستند.
در ترکیه اکثر رستوران‌ها صبح خدمات صبحانه ارائه می‌دهند به همین دلیل از صبح زود و معمولاً تا ۱۲ شب آماده‌ی خدمت رسانی به شهروندان و گردشگران می‌باشند.
امکان تاریخی و فرهنگی از ساعت ۹ صبح آغاز به کار می‌کنند.
به دلیل حضور تعداد بسیار زیاد گردشگران در منطقه تقسیم استانبول اکثر فروشنده‌ها می‌توانند به زبان انگلیسی و گاها مقدار کمی فارسی صحبت کنند.

منطقه تقسیم، قلب استانبول

دسترسی به منطقه تقسیم استانبول

میدان تقسیم یک مرکز مهم برای حمل و نقل عمومی شهر استانبول است.
اگر در هتلی دور از منطقه تقسیم استانبول اقامت دارید، اکثر هتل‌ها در ساعاتی مقرر دارای شاتل و مینی بوس هایی برای میدان تقسیم هستند و در ساعات مشخص دیگری در مکانی مشخص از این منطقه حاضر شده و شمارا به هتل برمی‌گردانند.

با توجه به وجود ایستگاه مترو در این منطقه اگر به مترو دسترسی دارید می‌توانید خود را به منطقه تقسیم استانبول برسانید.
همچنین در طبقه‌ی تحتانی ایستگاه مترو تقسیم یک خط قدیمی از یک مترو که با کابل هدایت می‌شود وجود دارد که فقط دارای دو ایستگاه بوده و در کاپاتاش و تقسیم توقف می‌کند؛ اگر از سیستم اتوبوس‌های برقی سطح شهر استفاده می‌کنید به ایستگاه کاپاتاش آمده و از طریق این مترو کابلی در ۱۱۰ ثانیه به منطقه تقسیم استانبول برسید!

آدرس منطقه تقسیم استانبول

Taksim Meydanı Gümüşsuyu Mahallesi 34437 Beyoğlu/Istanbul, Turkey

منطقه تقسیم، قلب استانبول
با آرزوی سفری خوش و ساختن لحظات طلایی با خانواده و دوستانتان در سفر به ترکیه.
همچنین امیدواریم مطلب فوق اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده و راهنمایی خوب برای سفر شما باشد.

اگر در گذشته به ترکیه و تور استانبول سفر کرده‌اید و تجربه حضور در منطقه تقسیم استانبول را دارید، خوشحال خواهیم شد اگر نظرات و پیشنهادان خود را در زیر این مطلب برای ما بنویسید و ما را در ارائه‌ی هرچه بهتر مطالب یاری کنید. از توجه شما بسیار سپاس گزاریم.