منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

تفریحات تابستانی برای تمامی کشورها مورد توجه است، مخصوصاً کشورهایی که در طول سال بیشتر دارای هوای سرد هستند.
با توجه به شرایط جغرافیایی و هوای نسباتا سرد کشور ترکیه، افراد مقیم آن و توریست‌ها و گردشگران از دیگر کشورها مخصوصاً کشورهای سردسیر، برای تعطیلات تابستانی و گرفتن آفتاب به دنبال ساحل‌های شنی با منطره ی بسیار زیبای دریا، هستند.

اگر برای تعطیلات تابستانی به ترکیه و تور استانبول سفر کرده‌اید و به دنبال ساحل شنی برای حمام آفتاب و تفریحات ساحلی هستید، منطقه‌ی شیله در استانبول آسیایی مناسب‌ترین گزینه است.
با توجه به اینکه بیشتر سواحل شهر استانبول، سواحل صخره‌ای هستند، مناطقی که ساحل شنی دارند بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.
با ما همراه باشید تا در مطلب زیر بیشتر با منطقه‌ی شیله استانبول، در این شهر دو قاره آشنا شویم.

منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

درباره‌ی منطقه‌ی شیله استانبول

منطقه‌ی شیله استانبول، از ۷۰۰ سال قبل از میلاد، یک روستای ماهیگیری محسوب می‌شده و با ساختن یک فانوس دریایی رد دوره‌ی عثمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
امروزه این منطقه یک ساحل محبوب برای افرادی است که می‌خواهند با هزینه‌ی بسیار کم به دریای مدیترانه سفر کنند.
در منطقه‌ی شیله استانبول که یک ساعت از مرکز شهر فاصله دارد، در طول رونق اقتصادی ترکیه در دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی، تعداد زیادی از خانه‌های تابستانی ساخته شد و پس از زمین لرزه‌ی سال ۱۹۹۹ که ساحل مرمره آسیب دید، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

امکانات و بخش‌های منطقه‌ی شیله استانبول

منطقه‌ی شیله استانبول در شمالی‌ترین نقطه‌ی استانبول و مشرف به دریای سیاه قرار دارد که در زیر به معرفی تعدادی از بخش‌ها و مراکز دیدنی و تاریخی آن می‌پردازیم:

  • سواحل شنی: منطقه‌ی شیله استانبول همواره با سواحل آن شناخته می‌شود، یک نمای بسیار زیبا از دریای سیاه هر بیننده‌ای را قانع می‌کند که برای شنا به آنجا برود ولی با توجه به وجود رسوبان و صخره‌های دریایی خطرات بسیار زیادی را نیز برای آنها به همراه خواهد داشت؛ در هنگام شنا در آنجا باید بسیار مراقب به اسید تا زخمی نشوید.
  • قلعه‌ی شیله: قلعه ژنوئوس که در قرن ۱۴ در یکی از جزیره‌های شیله ساخته شده و در سال ۲۰۱۵ بازسازی شده است، امروزه بازدیدکنندگان بسیاری دارد.
  • آرامگاه مقدس “کوم بابا”: آرامگاه یک مسلمان مقدس که در بالای تپه‌ای در این منطقه‌ قرار دارد.
  • غار شیله: در کنار ساحل نزدیک این منطقه در روستای “کی زیل جاکوی” یک غار است که طبق گفته‌ی مردم محلی، گفته می‌شود تصویری از حوادث آناباسیس در زئوفون بر روی آن می‌باشد.
  • فانوس دریایی شیله: این فانوس دریایی که در شمالی‌ترین نقطه‌ی منطقه‌ی شیله استانبول قرار دارد، در سال ۱۸۵۹ در دوره‌ی عثمانی توسط مهندسان فرانسوی ساخته شده است و هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • پارچه‌های شیله: هم چنین منطقه‌ی شیله استانبول به خاطر پارچه‌ها و لباس‌هایی از جنس آنها معروف است؛ پارچه‌هایی ظریف و پنبه‌ای که در ساحل شیله تولید شده و در بیشتر مغازه‌های این منطقه به فروش می‌رسند.
  • پلاژهای ساحلی: این منطقه‌ دارای پلاژهای ساحلی بسیار زیبایی است که اگر علاقه مند به حمام آفتاب هستید می‌توانید از آنها استفاده کنید. این پلاژها برای شب هم دارای برنامه‌های تفریحی متعددی هستند.

منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

بازدید از منطقه‌ی شیله استانبول

در طول آخر هفته‌ها، مخصوصاً یک آخر هفته‌ی گرم تابستانی، منطقه‌ی شیله استانبول پر می‌شود از مسافران روزانه که برای پیک نیک، بازی فوتبال و یا استفاده از ساحل آرام و دلپذیر آن به آنجا می‌آیند.
از آنجا که این منطقه دارای سواحل و جنگل‌های بکر و دست نخورده است به همه‌ی دوستان پیشنهاد می‌شود اگر با تور استانبول به ترکیه سفر کرده‌اید، حتماً از اینجا دیدن کنید.

در منطقه‌ی شیله استانبول هتل‌ها و مسافرخانه‌های بسیار زیادی مخصوصاً در محدوده‌ی ساحلی وجود دارند که اگر شما علاقه مند هستید بیش از یک روز را در این منطقه بگذرانید، می‌توانید در آنها اقامت داشته باشید.

منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

دسترسی به منطقه‌ی شیله استانبول

همانطور که گفته شد این منطقه در سمت استانبول آسیایی قرار دارد و دسترسی برای مسافرانی که در این بخش اقامت دارند راحت‌تر است.
منطقه‌ی شیله استانبول یکی از مناطق موجود در سیستم حمل و نقل عمومی شهر استانبول است و از منطقه‌ی Harem, Uskudar اتوبوس‌هایی برای این منطقه وجود دارد.

اگر در قسمت اروپایی استانبول اقامت دارین برای رسیدن به منطقه‌ی شیله استانبول می‌توانید در “میدان تقسیم” سوار مترو شده و در ایستگاه “لونت” پیاده شوید، از آنجا با اتوبوس به “حضور محله سی ” بروید؛ با تغییر خط اتوبوس به سمت “شیله” شما به این منطقه‌ خواهید رسید.

آدرس منطقه‌ی شیله استانبول

Balibey Mh., Fener Cad., 34980 Şile/İstanbul, Turkey

منطقه‌ی شیله استانبول، مهم‌ترین منطقه ساحلی قسمت آسیایی

آرزومندیم در سفر به ترکیه و تور استانبول ، طلایی‌ترین لحظات را داشته باشید و با خانواده و دوستان خود خاطرات بسیاری خوبی را بسازید.
همچنین امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید بوده و در سفر راهنمای بسیار خوبی برای شما باشد.

اگر قبلاً به ترکیه و استانبول سفر کرده‌اید و تجربه‌ی حضور در بخش آسیایی و منطقه‌ی شیله را داشته‌اید، خوشحال می‌شویم اگر با نظرات و پیشنهادات خود در زیر این مطلب مارا در ارائه‌ی هرچه بهتر مطالب یاری کنید؛ از توجه شما بسیار سپاسگذاریم.