مسجد لاله لی نماد معنویت و آرامش شهر استانبول

شهر استانبول شهر عجایب ، شهر تجارت شهر طبیعت زیبا و شهر تاریخ است . شهر شاهان و سلاطین و در این میان ترکیب دین و قدرت سبب خلق آثار هنری شده است  که در ساختمان‌های این شهر زیبا  به کررات به چشم می‌خورد . مساجد ، خانه‌های تاریخی ، بازارها و آرامگاه‌هایی که زبان این شهرند درگذر زمان …و نمایشان این طنازی سازه‌های نو و قدیمی، مسجد لاله لی ، سازه تاریخی کوچکی است که در عین کوچکی در میان بافت تاریخی شهر می‌درخشد .این مسجد در منطقه تاریخی فاتیح شهر استانبول واقع‌شده است. این منطقه شهر استانبول به‌تنهایی شناسنامه کشور ترکیه است …..

مسجد لاله لی نماد معنویت و آرامش شهر استانبول

تاریخچه مسجد لاله لی استانبول

در سال ۱۷۶۰ سلطان محمت سوم دستور ساخت مسجد لاله لی را داد تا به‌رسم اسلاف خود یادگاری معنوی را بر جای بگذارد او این کار را به معمار زبردست آن دوره یعنی استاد  طاهر آقا واگذار نمود .ساخت این مسجد حدود ۴ سال به طول انجامید و در سال ۱۷۶۴ به پایان رسید.

مسجد لاله لی نماد معنویت و آرامش شهر استانبول

معماری مسجد لاله لی استانبول

مسجد لاله لی در بافت قدیمی شهر استانبول در محله فاتیح قرار دارد. این مسجد دارای سبک  ترکیبی معماری عثمانی و باروک است که در آن‌یک گنبد در مرکزیت ساختمان قرار دارد. مسجد لاله لی داری دو گلدسته است .پوشش نمای خارجی مسجد و گلدسته‌ها  سنگ مرمر روشن است . مسجد دارای تعداد زیادی پنجره مشبک لانه زنبوری است که تابش نور آفتاب به داخل آن معنویت خاصی به محوطه داخلی مسجد می‌دهد .در زیر گنبد اصلی تعداد گنبدهای کوچک به‌صورت نیم‌دایره طراحی‌شده است .در حیاط مسجد سقاخانه و وضوخانه وجود دارد . تزئینات داخلی مسجد شامل کتیبه‌های قرآنی ،چلچراغ‌های زیبا و شیشه‌های رنگی پنجره‌ها است .کف‌پوشی سرخ‌رنگ کف مسجد را پوشاند است . ساختمان بر روی هشت ستون سنگی تنومندی اتکا دارد که با پوششی از سنگ مرمر جلوه زیبایی به صحن داخلی مسجد داده‌اند . به‌طورکلی متر یال استفاده‌شده برای پوشش سازه از  جنس سنگ است . نورپردازی این مسجد در شب‌ها  به این بنای تاریخی  جلوه‌ای زیبا داده است .در زیربنای مسجد تعدادی مغازه وجود دارد که جهت تأمین هزینه‌های مسجد طراحی و ساخته‌شده است . در این مکان تعدادی مقبره متعلق به بزرگان نیز وجود دارد که به‌نوعی زیارتگاه محلی محسوب می‌شود .

مسجد لاله لی نماد معنویت و آرامش شهر استانبول

بازدید از مسجد لاله لی استانبول

تور استانبول می‌تواند برای شما یک سفر منحصربه‌فرد برای شما باشد و با کوله باری از لذت و تجربه شمارا رهسپار کند  . شماِ علاوه بر بازدید از این مسجد می‌توانید به اماکن زیبای اطراف آن نیز  که بسیار زیبا و دیدنی هستند ،سری بزنید در کنار تجربه تفریحات مدرن و خرید کمی به سفر معنوی بروید. این اماکن عبارت‌اند از :

  • بازار بزرگ شهر استانبول
  • مسجد شاهزاده کامیل
  • بنای ابراهیم پاشا
  • رستوران سنتی تاشان در شمال مسجد لاله لی
  • بنای ایسا سلطان
  • مسجد ولیده سلطان

و ده‌ها مکان تاریخی و سنتی و مراکز خرید سنتی که به صورت بازارهای محلی فعال می باشند ، که شما با دیدن آن‌ها قطعاً شگفت‌زده خواهید شد.

مسجد لاله لی نماد معنویت و آرامش شهر استانبول

دسترسی به مسجد لاله لی

این مسجد در شرق شهر استانبول و در بافت قدیمی فاتیح  شهر واقع‌شده است ،برای همین دسترسی به این مکان تاریخی به‌راحتی توسط وسایل نقلیه عمومی میسر است. محله‌ای که مسجد در آن قرارگرفته به فایتح معروف است. برای رسیدن به مسجد می‌توان از مترو و اتوبوس و تاکسی و تراموا  استفاده کرد . این مسجد در خیابان اردو  پس از تقاطع آتاترک واقع شده است یکی از راه‌های آسان برای دسترسی به این مسجد استفاده از تراموا است .مسجد لاله لی بین دو ایستگاه  تراموای AKSARAY و LALALI UNIVERSITE  است . هم‌چنین استفاده از تاکسی  می‌توان برای تردد به این محل استفاده کرد . خیابانهای اطراف مسجد از جمله خیابان های پرتردد و معروف این شهر هستند که به علت فعالیت بازارهای محلی دراین منطقه تردد وسایل نقلیه عموی در این منطقه بسیار زیاد است . پس از رسیدن به این مسجد و بازدید از ان می توانید به صورت پیاده از مناطق دیدنی اطراف آن دیدن نمایید .

آدرس مسجد لاله لی

Fatih/İstanbul, Kemal Paşa Mahallesi, Ordu Cd., 34134ترکیه

تور استانبول امیدوار‌است توانسته باشد اطلاعاتی برای سفری خوب و خاطره‌انگیز را به مسجد لاله لی در اختیار شما قرار داده باشد ، خوشحال می‌شویم در این مسیر ما را با نظرات سازنده خود همراهی کنید .