مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول مسجد ومقبره جهانگشایی سنگدل و شاعری چیره دست

میان شهرهای جهان تنها شهری که شاید بتوان همه چیز را دران یک جا دید شهر استانبول است این شهر، شهر تجارت است، شهر طبیعت زیبا و سواحل ناب، رستوران‌های زیبا، کافه‌های کوچک سنتی و موسیقی. استانبول شهر زندگی است شهری پویا که تجلی رشد و توسعه و تاریخ است.

اما مهمترین وِیژگی این شهر جذب گردشگران زیادی است که از سرار سر دنیا به این شهر می‌آیند تا در کوچه پس کوچه‌های محله‌های فاتیح و بشکیتاش قدم بزنند و بازار بزرگ استانبول را با چشم ببنند. استانبول تنها شهر در دنیا است که بیشترین مدت پایتختی را را داشته است. هم نشینی بلند با سلاطین عثمانی که قدرت و ثروت زیادی داشتند سبب شده است این شهر مزین به انواع سازه‌های تاریخی مزین شود، وجود دهها کاخ و عمارت تاریخی و حمام‌های ترکی تاریخی و مدارس علمیه و مساجد این شهر را به شهری بی نظیر تبدیل کرده است.

مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول مسجد ومقبره جهانگشایی سنگدل و شاعری چیره دست

در تاریخ ۱۵۰۰ ساله گذشته این شهر شاهد ظهور انواع سازه‌های مذهبی و اسلامی هستیم. در تور استانبول شما خواهید دید که مساجد و کلیساها چگونه دوستانه در کنار هم سالهاست به همزیستی رسیده‌اند. تور استانبول را می‌توان یک سفر تاریخی تصور کرد که در آن می‌توان از زمان حال به عصر کنستانتین و بعد از آن در طول حکومت عثمانی حرکت کرد. قدم زدن در کوچه‌های شهر استانبول و دیوارهایی که قدمتی چند صد ساله دارند قطعاً برای هر به بیننده‌ای شگفت انگیز خواهد بود. نمای شهر استانبول مملو از مناره‌هایی است که مانند دستانی که دعا می‌کنند به سوی آسمان کشیده شده است. تلفیق رنگ آبی دریا با سبزی شهر استانبول و گنبد و مناره‌های مساجدی که در شهر دیده می‌شوند منظره‌ای از شهر ترسیم کرده که بیشتر به یک پرده نقاشی شباهت دارد. مساجد بی شک یکی از مهمترین عناصر اعتبار و زیبایی شهر استانبول هستند که میراث حکومت عثمانی‌اند که سبب شده‌اند این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی شهرهای جهان در سال ۲۰۱۰ انتخاب شود. تور استانبول سفری است که شما می‌توانید در یک شهر دوقاره را ببینید و مسیحیت و اسلام را از نزدیک لمس کنید. مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول نیز یکی از زیباترین مساجد تاریخی این شهر می‌تواند برای شما خاطره ساز باشد مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول بر روی تپه‌ای مشرف بر شاخ طلایی واقع شده است چشم انداز زیبای این مسجد که تصویری از خلیج را به تصویر می‌کشد بسیار زیبا و دیدنی است. در توراستانبول شما می‌توانید با هر سلیقه‌ای لذت ببرید و عکاسی کنید، در مساجد عبادت کنید مناظر تاریخی را به ببنید، در ساحل بسفر قدم بزنید و دهها کار دیگر و در نهایت سفری خوش را برای خود بسازید و ما برای اینکه شما در تور استانبول سفر خوبی داشته باشید سعی می‌کنیم اطلاعاتی را در مورد مسجد سلطان سلیم یاووز  ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول مسجد ومقبره جهانگشایی سنگدل و شاعری چیره دست

تاریخچه مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول

سلطان سلیم یکم که یکی از معروف‌ترین و شجاع‌ترین و خون‌ریزترین شاهان عثمان است و به علت اینکه شخصی بسیار بی‌باک و نترس بوده به یاووز یعنی برنده و ثابت‌قدم شهرت گرفته است این پادشاه عثمانی که با خوی جنگ جو و خشن خود اما به شعرا بسیار علاقه داشته و تقریباً ۱۰۰۰ بیت شعر به زبان فارسی دارد سلطان سلیم یک علاقه وافر به اهل هنر و دانشمندان و فعالیت‌های هنری داشته و در زمان او امپراتوری عثمانی حدود دو برابر بر وسعتش اضافه گردید، او اولین پادشاه عثمانی است که خود را خلیفه مسلمین جهان نامید سلطان سلیمان یکم فرزند و جانشین سلطان سلیم یکم است که به پاسداشت نام پدر مسجد سلطان سلیم یاووز را ساخت و نام سلطان سلیم یاووز را بر آن نهاد. ساخت این مسجد در سال ۱۵۲۲ آغاز شده است و در سال ۱۵۲۹ به اتمام رسیده است مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول عنوان دومین مسجد سلطنتی عثمانی مطرح می‌باشد. قبلاً گفته‌شده بود معمار این بنا معمار معروف دوره عثمانی سینان است اما با تحقیقات به‌عمل‌آمده مشخص‌شده است این معمار در این زمان نبوده است و معمار آن فردی به نام علی بوده است.

مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول مسجد ومقبره جهانگشایی سنگدل و شاعری چیره دست

معماری مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول

مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول نیز مانند تمام مساجد قرن ۱۶ که در استانبول ساخته‌شده‌اند دارای سبک معماری کلاسیک عثمانی است. ابن مسجد بر روی تپه‌ای مشرف‌به شاخ طلایی استانبول ساخته‌شده است در این معماری یک گنبد یا قبه مرکزی بزرگ که تقریباً قطر عمودی گنبد نسبت به قطر افقی کمتر است در مرکز ساخته می‌شود که بار آن توسط ستون‌های بزرگ تحمل می‌شود و در اطراف این قبه مرکزی قبه‌های کوچک‌تر تعبیه شده که همه این‌ها باهم فضای شبستان مرکزی را تشکیل می‌دهند.

سطح زیر گنبد مرکزی، ۲۴ مترمربع است و ارتفاع آن ۳۲٫۵ متر است و وزن این گنبد بر روی آرک‌ها که در دیوارها پنهان‌شده‌اند بارگیری می‌شود. نه گنبد کوچک‌تر در اطراف واقع‌شده است. مواد اصلی بنا از جنس سنگ مرمر، سنگ گرانیت و سنگ لاشه است. در زیر گنبد مرکزی یک ردیف پنجره مشبک به‌کاررفته است. درب و پنجره‌ها از جنس چوب اعلی، عاج و مروارید تزیین‌شده‌اند در اطراف پنجره‌ها از داخل از سرامیک‌هایی که لعاب‌کاری شده‌اند استفاده‌شده است. یک شومینه زیبا در کنار دروازه ورودی ساخته‌شده است.

مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول مسجد ومقبره جهانگشایی سنگدل و شاعری چیره دست

در حیاط شمالی مسجد سلطان سلیم یاووز ۲۰ گنبد کوچک ساخته‌شده است و سقاخانه‌ای که قرار دارد که ۱۸ ستون با طرح مستطیلی در آن تعبیه‌شده است .شرق و غرب، مجهز به ورودی‌های جداگانه است یکی از درهای مسجد درب بازار است که به سمت غرب است، درهایی دیگر در مسجد وجود دارند که در سمت شرق و شمال و جنوب مسجد قرار دارند. در اطراف محوطه مسجد سلطان سلیم یاووز  یک آب نمای بسیار زیبا طراحی‌شده است که محل مناسبی برای عکاسی هست. در قسمتی از درب ورودی تعدادی حجره‌های کوچک وجود داشته که برای خریدوفروش استفاده می‌شده است و به‌منزله مغازه است. شبستان مسجد سلطان سلیم یاووز گنجایش حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر را جهت اقامه نماز جماعت دارد. مسجد سلطان سلیم یاووز  نیز مانند تمام مساجد سلطنتی یک مجموعه است که شامل آب‌انبار، مدرسه، دار اطعام و بازار است. مقبره سلطان سلیم یاووز و در باغ مسجد واقع‌شده است که همراه او تعدادی از سلاطین و خانواده سلطنتی نیز در این آرامگاه سلطنتی دفن شده‌اند. همچنین در فضای باز پشتی مسجد تعدادی مقبره که دارای ستون و قبه است و از سنگ مرمر سفید ساخته‌شده است دیده می‌شود.

فضای داخلی مسجد سلطان سلیم یاووز  از جنس سنگ مرمر سفید است و محراب و منبر نیز از این نوع سنگ ساخته‌شده‌اند این مسجد در تزیینات داخلی از سبک معماری عثمانی تبعیت کرده است یعنی منبر، محراب و تزیینات شامل کتیبه‌های قرآنی و پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی و نورافشان‌های سبک عثمانی وجه تمایز مسجد سلطان سلیم یاووز با مساجد دیگر سلطنتی در استفاده از صفحات شیشه‌ای است که احتمالاً توسط هنرمندان و صنعتگران ایرانی آن زمان ساخته‌شده است.

 مسجد سلطان سلیم یاووز به علت قرارگیری در تپه‌ای مرتفع دارای چشم‌انداز بسیار زیبایی است و از حیاط مسجد می‌توان منطق پایین‌دست و تنگه بسفر را به‌صورت کامل مشاهده کرد. این مکان بااینکه برای یادبود پادشاهی خون‌ریز، سنگدل و جهان‌گشا ساخته‌شده است اما مکانی بسیار آرام و دنج برای عبادت و گذراندن ساعاتی خوش هست.

مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول مسجد ومقبره جهانگشایی سنگدل و شاعری چیره دست

بازدید از مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول

بر بلندی‌های مشرف‌به شاخ طلایی بسفر در منطقه تاریخی فاتح در شهر استانبول واقع است. منطقه فاتح از قطب‌های گردشگری و تاریخی شهر استانبول است که دران اماکن تجاری و تاریخی و فرهنگی زیادی واقع‌شده است که در تور استانبول شما می‌توانید چند روزی از سفر را به این منطقه اختصاص داده و از دیدن منظر آن لذت ببرید. در پیرامون مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول این اماکن قرار دارند که می‌توانید به‌راحتی از آن‌ها بازدید نمایید:

 • کلیسای سنت جرج
 • کاخ تکفور
 • مسجد تاریخی فتحیه
 • مسجد گل
 • موزه چورا
 • مسجد سلطان محمد فاتح
 • مسجد مهریماه سلطان
 • مسجد چورچا
 • میدان تاریخی کیستاسی
 • مسجد جامع شاهزاده
 • مسجد زیرک
 • مسجد تاریخی سلیمانیه
 • مسجد تاریخی جدید
 • سواحل تنگه بسفر که در مجاورت مسجد سلطان سلیم یاووز قرار گرفته است
 • و دهها مکان زیبا و تاریخی دیگر

مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول مسجد ومقبره جهانگشایی سنگدل و شاعری چیره دست

دسترسی به مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول

برای اینکه به مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول برسید باید در ابتدا مشخص کنید در کدام قسمت شهر استانبول قرار دارید و سپس با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، مانند تاکسی، اتوبوس، تراموا و یا اتوبوس‌های دریایی به این مسجد زیبا دسترسی خواهید یافت نزدیک‌ترین بلوار به مسجد سلطان سلیم یاووز بلوار مرسل پاشا است و نزدیک‌ترین ایستگاه تراموا به مسجد سلطان سلیم یاووز  ایستگاه ایاکاپی است. دهم چنین ایستگاه اتوبوس دریایی فنر نیز نزدیک‌ترین ایستگاه به مسجد است. از خوبی‌های تور استانبول استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی است که به‌وفور در سطح شهر یافته می‌شوند. در تور استانبول برای بازدید از اماکنی که در مناطق تاریخی مانند بشکیتاش، فاتیح و شاخ طلایی واقع شده‌اند می‌توانید خیلی از مسیرها را به علت تراکم اماکن و نزدیکی آن‌ها به هم می‌توانید به‌صورت پیاده طی نمایید.مسجد سلطان سلیم یاووز را به عنوان یکی از اولویتهای سفر خود قرار دهید .

آدرس مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول

استانبول منطقه فاتیح، محله بالات شماره ۱۸۳۴۰۸۷

تلفن مسجد سلطان سلیم یاووز استانبول

+۹۰ ۲۱۲ ۵۹۹ ۳۴ ۷۷

تور استانبول به‌قدری جذاب و دیدنی است که سالانه هزاران تور به این شهر می‌آیند و همین امر سبب شده شهر استانبول رتبه سوم گردشگری را در دنیا کسب کند مسجد سلطان سلیم یاووز نیز یکی از اماکن بسیار زیبا و دیدنی است که شما نیز می‌توانید با بازدید از مسجد سلطان سلیم یاووز و بقعه تاریخی لحظات خوبی را برای خود بسازید. درصورتی‌که به این مکان سفرکرده‌اید خوشحال خواهیم شد تجارب خود را با ما به اشتراک بگذارید