مسجد آتیک علی پاشا استانبول، بنایی تاریخی از وزیری دانا (Gazi Atik Ali Pasha Mosque)

مسجد اتیک علی پاشا یکی از هزاران بنای تاریخی در شهر استانبول است که سالانه هزاران نفر از این بنای تاریخی بازدید می‌کنند. شاید بتوان گفت که یکی از عوامل جذابیت شهر استانبول برای گردشگران این شهر وجود آثار تاریخی فراوان، موزه‌های غنی، مراکز خرید سنتی است. اگرچه استانبول همواره در طول تاریخ ازجمله شهرهایی بوده است که همگام با فنّاوری پیشرفت کرده است. این شهر سنت و مدرنیته را باهم به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. در دل شهری که از منظر سواحل زیبا و فضای سبز شهری منحصربه‌فرد است شما می‌توانید به مراکز خرید مدرن بروید یا در بازار تاریخی شهر استانبول در دالان‌های این بازار سنتی قدم بزنید و از دیدن مغازه‌های سنتی آن لذت ببرید.

تور استانبول در هر فصلی از سال می‌تواند دل‌انگیز و جذاب باشد. جذابیت‌های این شهر بی‌انتهاست. کاخ‌های سلطنتی، حمام‌های ترکی، کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها در کوچه‌پس‌کوچه شهر استانبول وجود دارد. تقریباً جایی را در استانبول نمی‌توان یافت که اثری از پدیده‌های دلربای دیدنی بی‌نصیب باشد.

منطقه فاتیح استانبول که قدیمی‌ترین منطقه استانبول است از حیث داشتن آثار دیدنی پیشرو است این منطقه دارای ناهمواری‌هایی تپه مانند است که به دریا مشرف می‌باشند و به شاخ طلایی معروف است در شاخ طلایی می‌توان به دیدن بناهای زیبای تاریخی از دوره حکومت کنستانتین تا دوره شاهان عثمانی رفت. ردپای تاریخ در همه این شهر به‌جامانده است از حمله مسیحیان روم شرقی تا مسلمانان عرب، از ترکان عثمانی تا آثار تغییرات بنیادی آتاتورک پدر ترکیه نوین و همه‌کسانی که در تاریخ سرزمین ترکیه مؤثر بوده‌اند در استانبول اقامت داشته‌اند.

مسجد آتیک علی پاشا استانبول، بنایی تاریخی از وزیری دانا (Gazi Atik Ali Pasha Mosque)

تاریخچه مسجد آتیک علی پاشا استانبول

مسجد آتیک علی پاشا استانبول در سال ۱۴۹۶ به دستور آتیک علی پاشا که صدراعظم سلطان بایزید دوم بود ساخته‌شده است اتمام بنا در سال ۱۴۹۷ بوده است. آتیک علی پاشا به‌عنوان یک دولتمرد شایسته، یک فرمانده خوب، یک شخص صادق، منعطف و خیرخواه معروف بوده است که خدمات مهمی را برای توسعه کشور ترکیه در زمان صدارت خود انجام داده است. مسجد آتیک علی پاشا از سال ۱۹۳۴ به بعد Divanyolu نام‌گذاری شد و بعد از ۱۹۳۴ آن را به ینیریرل Caddesi تغییر نام داد. این بنا مانند بسیاری از بناهای عثمانی مجموعه‌ای از مسجد، کاروانسرا، مدرسه و یتیم‌خانه بوده است در طول سال‌ها این مجموعه براثر سوانح و حوادث مختلف آسیب‌دیده است کاروانسرای مجموعه در آتش‌سوزی سال ۱۸۶۵ از بین رفت در سال ۱۸۸۰ به‌طورکلی همه آثار آن منهدم شد. قسمتی از مدرسه، که دارای ۱۶ اتاق بود، به علت توسعه و تعریض خیابان‌های اطراف مجموعه از بین رفت و باقی‌مانده آن در حال حاضر به محل دفتر یک اتحادیه صنفی تخصیص داده‌شده است.

مسجد آتیک علی پاشا استانبول، بنایی تاریخی از وزیری دانا (Gazi Atik Ali Pasha Mosque)

مسجد آتیک علی پاشا استانبول، بنایی تاریخی از وزیری دانا (Gazi Atik Ali Pasha Mosque)

معماری مسجد آتیک علی پاشا استانبول

مسجد آتیک علی پاشا استانبول دارای معماری عثمانی – اسلامی است. این مسجد دارای شبستان مربعی است و دارای یک گنبد مرکزی و نه گنبد پیرامونی و نیم گنبد در سر در ورودی است مسجد دارای یک مناره است. مناره دارای بالکن برای مؤذن و گنبد مخروطی است و متر یال اصلی سازه از سنگ مرمر و سنگ لاشه است. در محوطه پشتی مسجد گورستانی کوچک که مقبره بزرگان در آن واقع‌شده است وجود دارد. نمای داخلی مسجد با سنگ مرمر سفید و گچ پوشیده شده است. مسجد دارای تزیینات داخلی زیبا است که طراحی زیر گنبد اصلی و گنبدهای فرعی و ستون‌ها بسیار زیبا و دیدنی است در داخل مسجد آتیک علی پاشا کتیبه‌های زیبایی از اسامی خلفای اربعه و اسامی مقدس و آیات قرانی به رنگ آبی لاجوردی و فیروزه‌ای وجود دارد. مسجد دارای یک محراب با گچ‌بری‌های بی‌نظیر است. منبر سنگی نیز در کنار محراب واقع‌شده است. فضای شبستان اصلی مسجد با پنجره‌هایی که دارای شیشه‌رنگی هستند مزین شده است این پنجره‌ها به انضمام یک بزرگ مدل عثمانی روشنایی داخل شبستان را تأمین می‌کنند.

مسجد آتیک علی پاشا استانبول، بنایی تاریخی از وزیری دانا (Gazi Atik Ali Pasha Mosque)

بازدید از مسجد آتیک علی پاشا استانبول

مسجد آتیک علی پاشا در منطقه تاریخی فاتیح واقع‌شده است. شما در تور استانبول می‌توانید به همراه بازدید از مسجد آتیک علی پاشا از اماکن تاریخی و دیدنی این منطقه نیز بازدید نمایید. مسجد در قلب منطقه فاتیح در نزدیکی بازار بزرگ و تاریخی استانبول واقع‌شده است این امر سبب شده است که اطراف مسجد مملو از فروشگاه‌های مختلف و مراکز خرید باشد. از مهم‌ترین مراکز دیدنی اطراف مسجد آتیک علی پاشا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مسجد نورعثمانیه
 • مسجد محمود پاشا،
 • مسجد معمار حیدرین،
 • مسجد مدرسه معمار علی پاشا
 • مسجد تاریخی سوکلو پاشا در ۵۰۰ متری جنوب مسجد
 • موزه یحیی کامل
 • مرکز دوست داران تاریخ
 • میدان سلطان مهمت
 • مسجد سلطان احمد
 • بنای تاریخی مسلم آقا
 • نماد ابلیسک مصری
 • مرکز تاریخی آب‌انبار باسیلیکا

تور استانبول در منطقه فاتیح می‌تواند بسیار لذت‌بخش و عالی باشد و شما به‌صورت متوالی با عمارات تاریخی و مراکز خرید متعدد روبرو خواهید شد که از شگفتی‌های این منطقه است.

مسجد آتیک علی پاشا استانبول، بنایی تاریخی از وزیری دانا (Gazi Atik Ali Pasha Mosque)

دسترسی به مسجد آتیک علی پاشا استانبول

همان‌طور که گفته شد مسجد آتیک علی پاشا در قلب منطقه فاتیح در جنوب بازار بزرگ استانبول واقع‌شده است این مسجد در مجاورت خیابان قرار Yeniçeriler گرفته است. به علت اینکه مسجد آتیک علی پاشا در قلب شهر استانبول واقع‌شده است در تور استانبول به‌راحتی می‌توانید با وسایل نقلیه عمومی مانند تراموا، مترو، اتوبوس یا تاکسی به این محل برسید و پس از دستیابی به این محل به‌صورت پیاده از اماکن زیادی که در مجاورت آن قرار دارند بازدید کنید. ایستگاه تراموای Çemberlitaş در مقابل این مسجد در Yeniçeriler خیابان واقع‌شده است.

آدرس مسجد آتیک علی پاشا استانبول

Emin Sinan Mahallesi, Yeniçeriler Cd. No:9, 34130 Fatih/İstanbul, ترکیه

مسجد آتیک علی پاشا استانبول، بنایی تاریخی از وزیری دانا (Gazi Atik Ali Pasha Mosque)

مسجد آتیک علی پاشا استانبول یکی از مساجد تاریخی است که شما می‌توانید در بازدید از آن به معماری عثمانی و تاریخچه آن آشنا شوید و به علت تعدد مساجد تاریخی در شهر استانبول شما با بازدید از آن‌ها به اهمیت مذهب در زندگی مردم استانبول و حاکمان آن پی خواهید برد. استانبول که مرکز اقتصادی کشور ترکیه است در مجاورت مراکز خرید مدرن و تاریخی خود گنجینه‌ای پرقیمت از آثاری را دارد که در ۲۰۰۰ سال گذشته برای این شهر به ارث گذاشته‌شده است این شهر یک میراث جهانی است برای مردمان حال و آینده. سالانه هزاران تور استانبول به شوق دیدن مساجد استانبول و گنبدهایی که نمادی از فروتنی و شکوه این شهر است از دورترین نقاط جهان به این شهر می‌آیند. شکوه شهر استانبول را در تور استانبول می‌توان در عظمت بناهای تاریخی در کنار جلوه ساختمان‌های مدرن این کهن شهر جهانی دید. اگر شما هم تجربه حضور در مسجد آتیک علی پاشا استانبول رادارید می‌توانید آن را به ما به اشتراک بگذارید تا مسافران تور استانبول بتوانند سفری بهتر به این مکان زیبا داشته باشند.