محله‌ی اسکودار در استانبول Üsküdar Belediyesi in istanbul یکی از قدیمی‌ترین محله‌های استانبول با آثار باستانی بسیار دیدنی

محله‌ی اسکودار به عنوان یکی از مناطق بسیار قدیمی و پرجمعیت و متراکم که در مرکز شهر استانبول نیز است محسوب می‌شود. این محله منزلگاه بیش از نیم میلیون نفر می‌باشد. هر ساله افراد زیادی به قصد بازدید از شهر استانبول به عنوان یکی از شهرهایی که تاریخ چشمگیری را به خود اختصاص داده به این شهر سفر می‌کنند. پیشنهاد ما برای کسانی که قصد سفر از طریق تور استانبول را دارند این است که حتماً از این محله‌ی قدیمی دیدن کنند چرا که محله‌ی اسکودار قسمتی از تاریخ این شهر را در خود جای داده است.
ما در این مقاله قصد داریم بخشی از تاریخ این محله قدیمی و آثار باستانی موجود در محله‌ی اسکودار را به شما عزیزان مسافر در تور استانبول معرفی کنیم پس در ادامه این مطلب  با ما همراه باشید.

محله‌ی اسکودار در استانبول Üsküdar Belediyesi in istanbul یکی از قدیمی‌ترین محله‌های استانبول با آثار باستانی بسیار دیدنی

محله‌ی اسکودار در کدام قسمت از شهر استانبول واقع شده است؟

محله‌ی اسکودار در قسمت آسیایی شهر استانبول و در ساحل آناتولی تنگه‌ی بسفر قرار گرفته است. محله‌ی اسکودار از سمت شمال توسط مرز Beykoz از شرق توسط Umraniye و از جنوب شرقی توسط Atasehir و از جنوب توسط Kadikoy و از سمت غرب توسط تنگه‌ی بسفر احاطه شده است.
همچنین این محله در ساحل روبروی  مناطقی چون Besiktas,Beyoglu,Eminonu قرار گرفته است.

تاریخچه محله‌ی اسکودار در استانبول

محله اسکودار که مساحتی حدود ۱۸۶ کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده در ارتفاع ۵۰ متری از سطح دریا واقع شده. محله‌ی اسکودار در زمان امپراتوری بیزانس و در یونان باستان به نام Skoutarion معروف بود که در واقع توصیفی از سپرهای اسکاتوم Scutum که محافظان یونانی آن‌ها را از چرم می‌ساختند است. در واقع اعتقاد آن‌ها بر این بود که کلمه‌ی scutari یا همان اسکاتوم  به معنی چرم خالص و خام است. در زمانی که اقوام دیگر به این مکان تصرف پیدا کردند آن را اسکودار نامیدند.
محله‌ اسکودار  در قرن ۷ آم پیش از میلاد در یونان باستان توسط افراد قوم مگارا Megara کشف شد و معنای شهر طلایی و یا Chrysopolis از آن یاد شد. به گفته‌ی یکی از محققان یونانی محله‌ اسکودار به این دلیل به شهر طلایی شهرت گرفت که امپراتوری فارس یک انبار طلای بزرگ در آنجا داشت و در برخی از گفته‌ها به دلیل آنکه نسبت به دیگر بندرها برتری ویژه‌ای داشت این نام را برایش برگزیدند.
محله‌ی اسکودار در زمان یونان باستان به عنوان محلی برای کشتی سازی و همچنین به عنوان محل استقرار بسیار مهمی در جنگ بین امپراتوری فارس و یونانیان استفاده می‌شد.
در سال ۴۱۰ پیش از میلاد مسیح آتنی‌ها این بخش را به تصرف خود در آوردند؛ و از آن به عنوان محلی برای گرفتن عوارض از کشتی‌هایی که قصد رفتن به دریای سیاه را داشتند استفاده می‌شد. در سال ۳۲۴ میلادی جنگ بزرگی بین کنستانتین اول امپراتوری غرب و لیسینیوس Lisinius امپراتوری شرق در مکانی که محله‌ی اسکودار امروزه در آن واقع شده در گرفت و در آن کنستانتین یکم پیروز شد. محله‌ اسکودار در تمام دوران امپراتوری بیزانس یکی از مهم‌ترین محله‌ها تلقی می‌شد زیرا تمامی مسیرهای تجاری به آسیا را برای یونانیان رقم می‌زد.این محله از آنجایی که موقعیت مناسبی برای پایتخت بودن داشت در طول دوره‌های مختلف شاهد جنگ‌های بسیار بود که بارها باعث تخریبش شد.
در سال ۱۳۳۸  عثمانی‌ها پس از فتح قسطنطنیه این منطقه را به دست گرفتند.
محله‌ی اسکودار در زمان عثمانی‌ها یکی از سه انجمنی بود که خارج از دیوارهای قسطنطنیه قرار گرفته بودند. محله‌ی اسکودار یکی از بزرگ‌ترین گورستان‌ها در زمان عثمانی‌ها بود.

محله‌ی اسکودار در استانبول Üsküdar Belediyesi in istanbul یکی از قدیمی‌ترین محله‌های استانبول با آثار باستانی بسیار دیدنی

محله‌ی اسکودار  استانبول در زمان حال به چه صورت است؟

محله‌ی اسکودار یکی از مناطقی است که آثار باستانی زیادی را در طی دوره‌های مختلف تاریخ به ویژه دوره عثمانی‌ها در خود جای داده.
یکی از این جاذبه‌ها قلعه دختر و یا قلعه دوشیزه است که برگرفته از افسانه‌ای است که بنا بر آن پدری طبق یک پیش بینی دخترش را در این قلعه حبس کرده که در برابر مار سمی که قصد کشتن او را دارد از او محافظت کند اما سرانجام دخترش توسط همان مار کشته می‌شود.
مسجد جامع میهری ماه سلطان که در روبروی میدان محله‌ی اسکودار روبروی اسکله واقع شده نیز یکی از آثار باستانی موجود در محله‌ی اسکودار است که در سال ۱۵۴۸ و توسط سلطان سلیمان برای دخترش میهری ماه سلطان ساخته شده است. قابل ذکر است که مقبره میهری ماه سلطان دو پسر سلطان سلیمان و وزیر اعظمش ابراهیم پاشا نیز در این مسجد قرار گرفته.
گورستان تاریخی کاراجا احمد نیز که بر روی تپه‌های سرسبز و در ۵۰ کیلومتری محله‌ی اسکودار و قرار گرفته یکی دیگر از آثار باستانی و دیدنی این منطقه است.
همچنین محله‌ی اسکودار یکی از مناطقی است که گردشگران تور استانبول عاشقش می‌شوند چرا که مملو از بوی خوش دریا و صدای مرغان دریایی که گوش شما را نوازش می‌دهد و نمایی زیبا از کشتی‌هایی که در اسکله این محله در رفت و آمدند ، می‌باشد.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید فیلم معروف کوزی گونی نیز در محله‌ی اسکودار فیلم برداری شده است.

محله‌ی اسکودار در استانبول Üsküdar Belediyesi in istanbul یکی از قدیمی‌ترین محله‌های استانبول با آثار باستانی بسیار دیدنی

دسترسی به محله اسکودار استانبول به چه صورت است؟

دسترسی به محله‌ی اسکودار بسیار آسان است چرا که داری ایستگاه اتوبوس و مترو مختص خود و با نام اسکودار است.