قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

ترکیه یکی از مقاصد گردشگری قطعی برای جمع زیادی از ایرانیان در تعطیلات پیش رو خواهد بود. آژانس‌های مسافرتی با ارائه پکیج‌های سفری ویژه و تورهای جند روزه سهم بزرگی در اینجا به جایی گردشگر ایفا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین و پر مخاطب‌ترین تورهای حال حاضر تور استانبول است که با بازدیدهای متعدد و موقعیت ویژه این شهر افسانه ای یکی از بهترین انتخاب‌ها برای علاقه‌مندان به تجربه سفر خارجی و حضور در تور گردشگری خواهد بود. درصورتی‌که شما نیز برای حضور در تور استانبول و دیدار از این شهر زیبا مشتاق هستید در ادامه سعی داریم شمارا با یکی از دیدنی‌های این شهر آشنا کنیم. اگر تابه‌حال درباره قلعه یوروس استانبول چیزی نشنیده‌اید یا اطلاعات کافی درباره آن ندارید در ادامه متن پیش رو ما را همراهی نمایید تا بی کم‌وکاست قلعه یوروس استانبول را به شما عزیزان معرفی نماییم.

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

درباره قلعه یوروس استانبول yoros

هر گوشه از شهر استانبول پر است از یادگارهای دوران بیزانس که به این شهر صنعتی بیشتر رنگ و جلوه تاریخی می‌بخشد. اگر از علاقه‌مندان به تاریخ و بناهای قدیمی هستید و قصد دارید همراه دوستان و خانواده در تور استانبول شرکت نمایید، در جریان باشید که قرار است با دیدن آثار و بناهای تاریخی این شهر که قدمت بسیاری نیز دارند شگفت زده شوید. در استانبول شما قادر خواهید بود از قلعه‌های قرون میانی و اولیه دیدن نمایید که با وجود گذر سال‌ها و آسیب‌های اساسی هنوز هم قدرت و هیبت امپراتوری‌های قدیمی را برای بیننده تداعی می‌کنند. یکی از قلعه‌های بیزانسی ترکیه که در شهر استانبول واقع شده است، قلعه یوروس استانبول می‌باشد که طبق تفاسیر و گفته‌های باستان شناسان و تاریخ‌دانان به قرن ۱۵ میلادی تعلق دارد.

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

قلعه یوروس استانبول (Yoros kalesi) بقایای یک قلعه ویران شده متعلق به دوران بیزانس بوده که در محل اتصال تنگه بسفر استانبول و دریای سیاه و در شمالی‌ترین بخش تپه زیبای جاشوا واقع شده است. امروزه چیزی جز بخشی از دیوارها و چند ستون دیده بانی از این قلعه باقی نمانده با این حال هنوز هم دیدار از آن جذاب و هیجان انگیز خواهد بود و بیننده را به عمق تاریخ می‌کشاند.
قلعه یوروس استانبول را قلعه جنوس هم می‌خوانند که شاید علت آن تصاحب و حکومت جنوا بر این قلعه در قرن ۱۵ میلادی باشد. محل و موقعیت قرارگیری قلعه یوروس استانبول از نظر جغرافیایی و نظامی در دوره خود بسیار استراتژیک بوده است و مدت‌ها پیش ز ساخت این قلعه مکان آن مورد درگیری و نزاع بین فنلیان و یونانیان بوده است که برای آن‌ها از بعد تجاری و نظامی دارای اهمیت بوده و سرانجام این درگیری‌ها رفع شده است و یونانیان آن را در اختیار گرفته‌اند. این منطقه توسط یونانیان Hieron نامیده می‌شده و طی تحقیقات باستان شناسان بقایا و آثار منحصر به فرد بسیاری از معابد یونانی از جمله دیوس، محراب دوازده خدایان و زئوس در آن منطقه کشف شده است که قدمت و عمر آن‌ها حتی به دوران پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

قلعه یوروس استانبول در طول سالیان دراز صحنه درگیری‌های بسیاری بوده و تلاش‌های زیادی برای اشغال آن صورت گرفته و بارها و بارها توسط قبایل و سلسله‌های مختلف تصاحب شده است. بیزانس‌ها، جنوس ها و عثمان‌ها بر سر این قلعه بارها و بارها جنگیدند و در نهایت در سال ۱۳۰۵ این قلعه برای نخستین بار تحت مالکیت پادشاهان عثمانی قرار می‌گیرد که پس از مدت زمان اندکی مجدداً بیزانس‌ها آن را پس می‌گیرند. در سال ۱۳۹۱ سلطان بایزید بار دیگر قلعه را در تدارک برای حمله به شهر قسطنطنیه و فتح آن در اختیار می‌گیرد و تا زمان ساخت قصر آنادولو از قلعه یوروس استانبول به عنوان مهم‌ترین قلعه و برج نظارت و فرماندهی عثمانی‌ها محسوب می‌شده است. در طول دوران حکومت عثمانی این برج بیشتر حکم پایگاه نظامی داشته است اما بعد از سقوط آن‌ها و تشکیل حکومت جمهوری دیگر از این قلعه استفاده‌ای نشده و فرمانی حکومتی آن را در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد ترکیه قرار می‌دهد تا ازآن‌پس قلعه یوروس استانبول به عنوان اثر و بنای فاخر ملی به ثبت رسیده و بازدید از آن برای عموم آزاد شود.

امروزه تنها چیزی که از قلعه یوروس استانبول باقی‌مانده اثری از خرابه‌های ارگ و برج‌های اطراف آن است و مسجد قلعه یوروس و بیشتر برج‌ها و سازه‌های دیگر آن ازمیان‌رفته‌اند.

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

بازدید از قلعه یوروس استانبول yoros

درصورتی‌که در تور استانبول به سر می‌برید و کنجکاو هستید که بدانید در بین انبوه دیدنی‌های استانبول، چه مکان‌هایی در این شهر ارزش بازدید دارند باید بدانید یکی از این دیدنی‌ها قلعه یوروس استانبول است که بازدید از آن مطمئناً برای شما، دوستان و خانواده شما جذاب و لذت‌بخش خواهد بود.
این قلعه بیزانسی که در روستای آنادولو کاواگی قرار دارد یک رویداد و منظره ساده همیشگی برای خود مردم منطقه به حساب می‌آید چرا که این قلعه قدیمی در بخشی از روستا و در نزدیکی تنگه بسفر به گونه ای به حال خود رها شده و از نگهبان و باجه تهیه بلیت خبری نیست. در اصل نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد و برای بازدید از آن نیاز به تهیه بلیط و دردسرهای این چنینی نیست بلکه تنها کافی است خود را به این بخش از بسفر برسانید تا بتوانید از این قلعه زیبا دیدن نمایید و همزمان از منظره منحصر به فرد و هوای دلپذیر آنجا لذت ببرید.
البته همچنان حفاری‌های باستان شناسان در این منطقه از ترکیه در جریان است و بازدیدکنندگان امکان ورود به قسمت داخلی قلعه یوروس استانبول را ندارند.

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

دسترسی به قلعه یوروس استانبول yoros

از آنجایی که قلعه یوروس استانبول در منطقه خارج از شهر (در یک روستا) و در نقطه دور از دسترس تنگه بسفر قرار دارد بهترین راه برای رفتن به این قلعه اجاره خودرو یا کرایه تاکسی یا ون است که شما را به راحتی به این منطقه می‌رساند. البته در اطراف این قلعه کافه‌ها و رستوران‌های خوبی وجود دارد که می‌توانید در کنار همراهانتان از خوردنی‌های ترکی نیز لذت ببرید.

آدرس قلعه یوروس استانبول yoros

Anadolu Kavağı Mahallesi, Tuna Cd. No:5, 34825 Beykoz/İstanbul, Turkey

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی

در انتها برای شما عزیزان در تعطیلات پیش رو ایامی شاد و لذت بخش در تور استانبول آرزومندیم و امیدواریم مطالب فوق به میزان کافی در جلب رضایت شما موفق بوده باشد و اطلاعات مفیدی درباره قلعه یوروس استانبول و نحوه بازدید از آن در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد.

قلعه یوروس استانبول یک یادگار بیزانسی