فانوس دریایی فنرباغچه استانبول، نخستین فانوس دریایی دوران عثمانی

ترکیه کشور زیبای خاورمیانه که مهد تمدن جهانی محسوب می‌شود به دلایل خاصی دارای موقعیت استراتژیک می‌باشد. این کشور کوچک منطقه ما دارای دو بخش و دوپاره در دو قاره جداگانه می‌باشد. به‌طوری‌که بخشی وسیع از آن به نام آناتولی یا آسیای کوچک در قاره آسیا واقع شده و بخش کوچکی در منطقه بالکان (جنوب شرق اروپا) دارد. این کشور یکی از ۸ کشور توریستی جهان بوده و بخش مهمی از درآمدهای خارجی این کشور از صنعت توریسم حاصل می‌شود. ترکیه طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای برای ارتقاء جایگاه خود صورت داده که نتایج مثبتی به دنبال داشته است.
ایرانیان نیز یکی از مشتری‌های دائمی سفر به ترکیه و تور استانبول به شمار می‌روند و آژانس‌های مسافرتی داخلی تورهای خوب و جالبی به مناسبت‌های مختلف به شهرهای ترکیه و به‌ویژه استانبول ترتیب می‌دهند. در ترکیه آن‌قدر جاذبه‌های گردشگری وجود دارد که در زمان محدود یک تور نمی‌توانید از همه آن‌ها دیدن کنید به همین خاطر ما این مکان‌ها و جاذبه‌های توریستی را به شما معرفی می‌کنیم تا به‌راحتی بهترین‌های آنان را با توجه به علایق و میل خود گزینش کنید.
یکی از این جاذبه‌های گردشگری استانبول، فانوس دریایی فنرباغچه استانبول می‌باشد که در ادامه آن را به شما معرفی می‌نماییم.

فانوس دریایی فنرباغچه استانبول، نخستین فانوس دریایی دوران عثمانی

درباره فانوس دریایی فنرباغچه استانبول

بی‌شک در تور استانبول یکی از بازدیدهای شما از سواحل این شهر خواهد بود. بد نیست حین بازدیدهای خود دیداری هم از آثار تاریخی داشته باشید که در نزدیکی سواحل وجود دارند. فانوس دریایی فنرباغچه استانبول (Fenerbahçe Feneri) یک فانوس دریایی قدیمی است که در محله کادیکوی استانبول و سواحل شمالی دریای مرمره واقع شده است. این فانوس همچنان فعال بوده و برای راهنمایی کشتی‌ها و جلوگیری از بروز آسیب مورداستفاده قرار می‌گیرد. بعضی منابع قدمت این فانوس را به دوران عثمانی مربوط می‌دانند در صورتی شواهد موجود آن را به دوران بیزانس مرتبط می‌سازد. این فانوس نخستین فانوس دریایی است که در دوران حکومت عثمانیان بر ترکیه، در سواحل این کشور ساخته شده است و ارزش تاریخی بسیاری دارد.

فانوس دریایی فنرباغچه استانبول، نخستین فانوس دریایی دوران عثمانی
دلیل ساخت فانوس دریایی فنرباغچه استانبول در این مکان آن‌طور که اسناد تاریخی به آن اشاره می‌کنند به دلیل بروز خشک‌سالی‌های فصلی در این منطقه بوده است که موجب ورود آسیب‌ها و صدمات زیادی به کشتی‌های عبوری از این بخش و ناوگان‌هایی که مسیر استانبول را در پیش داشتند می‌شد.
همین امر باعث شد که سلطان بزرگ عثمانی، سلطان سلیمان (۱۵۲۰-۱۵۶۶) فرمان دهد تا بر قله‌های کالامیس که نام آن منطقه بود نور ایجاد کنند تا کشتی‌های عبوری از خطر آگاه شوند. فانوس دریایی فنرباغچه استانبول سرانجام در سال ۱۸۵۷ در دماغه فنرباغچه و در نزدیکی ورودی شرقی تنگه به سفر ساخته شد که امروزه در این مکان یک باغ و پارک عمومی قرار دارد. در اصل نام منطقه تاریخی فنرباغچه نیز از نام این فانوس گرفته‌شده به این صورت که فنر به معنی فانوس و باغچه که همان پارک و باغ است. بخشی از این فانوس نیز در سال ۱۹۳۲ ساخته و تکمیل‌شده است.

فانوس دریایی فنرباغچه استانبول برجی به بلندای ۲۰ متر و دارای دو لژ بوده و نمای بیرون آن رنگ میزی شده است و یک‌خانه برای نگهبان به آن متصل شده است. در آغاز این فانوس با نفت سفید روشن می‌شد اما پس‌ازآن یک منبع نور از گاز استیلن جایگزین آن شد و اکنون نیز با برق و چراغی ۱۰۰۰ وات کار می‌کند. چراغ فانوس دریایی فنرباغچه استانبول قادر است تا ۱۵ مایل مسافت را پوشش دهد و کشتی‌ها را از امکان بروز صدمات احتمالی در زمان بروز مه و کم‌عمق شدن آب مطلع کند.

ساختمان فانوس دریایی فنرباغچه استانبول و دفتر نگهبانی آن امروزه به عنوان یک اثر ارزشمند ملی تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی هستند.

فانوس دریایی فنرباغچه استانبول، نخستین فانوس دریایی دوران عثمانی

بازدید از فانوس دریایی فنرباغچه استانبول

بازدید از فانوس دریایی فنرباغچه استانبول برای عموم مردم و گردشگران و علاقه‌مندان آزاد بوده اما درب برج بسته می‌باشد. اگرچه این فانوس زیباترین فانوس دریایی ترکیه نیست اما نخستین آن‌ها محسوب می‌شود.

دسترسی به فانوس دریایی فنرباغچه استانبول

برای بازدید از فانوس دریایی فنرباغچه استانبول در صورتی که از وسیله نقلیه شخصی استفاده می‌کنید، باید از پل شهدای ۱۵ ژوئن عبور کرده و وارد کادیکوی شوید و پس از گذشتن از استادیوم تیم فوتبال فنرباغچه (Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu) و طی مسیری حدوداً یک کیلومتری می‌توانید به فانوس دریایی فنرباغچه استانبول برسید.

را ه دیگر استفاده از خطوط اتوبوس‌های شهری و پیاده شدن در ایستگاه فنرباغچه می‌باشد.

آدرس فانوس دریایی فنرباغچه استانبول

Fenerbahçe Mahallesi, Fener Kalamış Cd., 34726 – Kadıköy / İstanbul

فانوس دریایی فنرباغچه استانبول، نخستین فانوس دریایی دوران عثمانی

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم که در تور استانبول به همراه دوستان و خانواده دیداری نیز از فانوس دریایی فنرباغچه استانبول داشته باشید. در آنجا علاوه بر بازدید این ساختمان قدیمی و زیبا می‌توانید از مناظر و ساحل زیبای دریای مرمره نیز لذت ببرید.
برای شما اوقات خوبی را در شهر استانبول آرزومندیم.