عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، بنای عثمانی دیگری در دل پایتخت هنر

تور استانبول همواره مبین این موضوع بوده است که می‌توان جهان را در یک شهر جستجو نمود. دیدنی‌های تاریخی و هنری بسیار در استانبول موجب گردیده است تا این شهر به منظره‌ای فوق‌العاده در حوزه توریستی و گردشگری بدل گردد. ساخت عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk به دستور سلطان عثمان مهمند صورت گرفته است و جلوه‌ای دیگر از معماری و طراحی دور عثمانی به شمار می‌رود. مکانی لذت بخش که از آن به عنوان عمارتی برای تفریح و گذراندن اوقات استفاده می‌شده است.

طرح اولیه ساخت این بنا، کراس شکل یونانی است که تنها یک ورودی آن به صورت کامل قابل مشاهده می‌باشد. در ساخت این بنا می‌توان شاهد الهام گیری از معماری آسیایی نیز بود. تا جایی که عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk جلوه ویژه‌ای از معماری در جهان محسوب می‌گردد. شاید جالب است که بدانید معمار اصلی این عمارت، فردی ایرانی است که از هویت و نام و نشان آن اثری در دست نیست.

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، بنای عثمانی دیگری در دل پایتخت هنر

درباره عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk در دوره‌های مختلف تاریخی پس از دوره ساخت خود، تجربه کاربری‌های متنوعی را در قالب موزه داشته و به طور مثال می‌توان به نقش این عمارت در نوع موزه امپراتوری که بین ۱۸۷۵ تا ۱۸۹۱ بوده است اشاره کرد.

این مکان در سال ۱۹۵۳ نقش موزه هنرهای ترکی و اسلامی را ایفا نمود و پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان در این زمینه بود.

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk در دو طبقه ساخته شده است و می‌توان آن را یک نمونه بارز در هنر معماری مدنی به شمار آورد. از سال ۱۹۸۱ کاربردی عمارت به موزه باستان شناسی کشور ترکیه از جهت موقعیت مناسب، انتقال یافت. ساخت این بنا به سال ۱۴۷۲ میلادی باز می‌گردد و امروزه در آن می‌توان شاهد آثار فاخر تاریخی و هنری بود.

به هر شکل عمارت چینیلی استانبول Çinili Köş، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول به شمار می‌رود.

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، بنای عثمانی دیگری در دل پایتخت هنر

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، بنای عثمانی دیگری در دل پایتخت هنر

آثار مهم عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk

آثار فاخر تاریخی و هنری که امروزه بخش عمده‌ای از فضای عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk را به خود اختصاص داده‌اند، عبارت هستند از:

 • غرفه چینی که در بر دارنده تاریخ مهم و قدمت طولانی است.
 • سرامیک‌های موجود در عمارت که مرتبط با دوران عثمانی‌ها و سلجوقی‌ها می‌باشند.
 • وجود چهار ستون سنگی که سنگ تشکیل دهنده آن مرمر می‌باشد.
 • وجود کتیبه‌های تاریخی بسیار زیبا
 • و….

زمان بازدید از عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk

گردشگران تور استانبول می‌توانند همه روزه به جز دوشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ نظاره گر زیبایی‌ها و جذابیت‌های عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk باشند.

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، بنای عثمانی دیگری در دل پایتخت هنر

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، بنای عثمانی دیگری در دل پایتخت هنر

دسترسی به عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk

به منظور دسترسی آسان و سریع به عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk می‌توان هر یک از محورهای حمل و نقل عمومی را انتخاب نمود.

 • نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوسی که با این عمارت فاصله ۹ دقیقه‌ای داشته و می‌توان از آن استفاده نمود، ایستگاه Sultanahmet Square می‌باشد. پس از سوار شدن در این ایستگاه، مسیر ذیل را دنبال نمایید. به سمت شمال غربی (سربالایی) ‪Kabasakal Cd.‌ به سوی‪Atmeydanı Cd.‌ بروید، گردش به راست به طرف ‪Atmeydanı Cd.‌، به سوی ‪Alemdar Cd.‌ ادامه دهید، گردش به راست به طرف ‪Caferiye Sk.‌، گردش به چپ به طرف ‪Soğuk Çeşme Sk.‌، به سمت راست بپیچید، مقصد در سمت چپ خواهد بود.
 • در صورتی که قصد پیاده روی به همراه دوستان یا خانواده را داشتید از ایستگاه، به سمت شمال شرقی (سرازیری) در ‪Sultan Ahmet Parkıبروید، برای ماندن در ‪Sultan Ahmet Parkı‌ به سمت راست بپیچید؛ گردش به چپ به طرف ‪Atmeydanı Cd.‌، به سوی ‪Alemdar Cd.‌ ادامه دهید، گردش به راست به طرف ‪Caferiye Sk.‌، گردش به چپ به طرف ‪Soğuk Çeşme Sk.‌، به سمت راست بپیچید، مقصد در سمت چپ خواهد بود. برای پیاده روی ۱۰ دقیقه زمان اختصاص بدهید.
 • مسیر دیگری که می‌توان برای پیاده روی انتخاب نمود را با هم مرور می‌کنیم. فاصله مبدأ یعنی ایستگاه اتوبوس Sultanahmet Square تا عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk ۱۰ دقیقه خواهد بود. به سمت شمال شرقی (سرازیری) در ‪Sultan Ahmet Parkıبروید، برای ماندن در ‪Sultan Ahmet Parkı‌ به سمت راست بپیچید، گردش به چپ به طرف ‪Atmeydanı Cd.‌، به سوی ‪Alemdar Cd.‌ ادامه دهید، گردش به راست به طرف ‪Gülhane Parkı‌، اندکی به راست به طرف ‪Park İçi Yolu‌، به سمت راست بپیچید، به سمت چپ بپیچید، مقصد در سمت چپ خواهد بود.
 • ایستگاه قطار Marmaray Sirkeci Station را نیز می‌توان به عنوان یکی دیگر از نقاط دسترسی به عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk معرفی نمود. برای حرکت از این ایستگاه تا مقصد ۱۲۰ دقیقه پیاده روی لذت بخش را می‌توان تجربه نمود. به سمت شرق (سربالایی) ‪İstasyon Arkası Sk.‌ به سوی‪Serdar Sk.‌ بروید، گردش به راست به طرف ‪Serdar Sk.‌، گردش به چپ به طرف ‪Hüdavendigar Cd.‌، گردش به راست به طرف ‪Alemdar Cd.‌، گردش به چپ به طرف ‪Gülhane Parkı‌، اندکی به راست به طرف ‪Park İçi Yolu‌، به سمت راست بپیچید، به سمت چپ بپیچید، مقصد در سمت چپ خواهد بود.
 • مسیر دیگری که ۱۶ دقیقه تا نقطه مورد نظر فاصله خواهد داشت. از ایستگاه به سمت جنوب غربی (سربالایی) به سوی ‪Muradiye Cd.بروید، به سوی ‪Hamidiye Cd.‌ ادامه دهید، گردش به چپ به طرف ‪Ankara Cd.‌، گردش به چپ به طرف ‪Hükümet Konağı Cd.‌، گردش به چپ به طرف ‪Alayköşkü Cd.‌، گردش به راست به طرف ‪Alemdar Cd.‌، گردش به چپ به طرف ‪Gülhane Parkı‌؛ اندکی به راست به طرف ‪Park İçi Yolu‌، به سمت راست بپیچید، به سمت چپ بپیچید، مقصد در سمت چپ خواهد بود.
 • از ایستگاه Marmaray Sirkeci Station حتی می‌توان تا نقطه نهایی را با اتوبوس طی نمود که ۱۳ دقیقه زمان خواهد برد. به سمت جنوب (سربالایی) به سوی ‪Muradiye Cd.‌ بروید، گردش به چپ به طرف ‪Muradiye Cd.‌، به سوی ‪Hüdavendigar Cd.‌ ادامه دهید، گردش به راست به طرف ‪Alemdar Cd.‌، گردش به چپ به طرف ‪Gülhane Parkı‌، اندکی به راست به طرف ‪Park İçi Yolu‌، به سمت راست بپیچید، به سمت چپ بپیچید، مقصد در سمت چپ خواهد بود.

آدرس عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk

Cankurtaran Mh. Osman Hamdibey Yokuşu, 34122 Fatih/İstanbul

شماره تلفن عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk

(۰۲۱۲) ۵۲۰ ۷۷ ۴۰

عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، بنای عثمانی دیگری در دل پایتخت هنر

نکته آخر در ارتباط با عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk

عمارت های دیدنی و جذاب تاریخی، همواره بیانگر دور نمایی شفاف از وقایع و تجربیات تاریخی هستند. دورنمایی که با دقت در آن‌ها، می‌توان بیش‌ترین سطح آگاهی از تاریخ را در ذهن پرورش داد. عمارت چینیلی استانبول Çinili Köşk، عمارتی به سبک و سیاق عثمانی است که امروزه در نقش موزه‌ای اثرگذار به حیات خود ادامه می‌دهد. سفر به ترکیه دریچه از مهم‌ترین محورهای تاریخی کهن را به روی گردشگران خواهد گشود.

در آخر از شما دعوت می‌کنیم تا هم‌سفر ما در مسیر تور استانبول شده و نقطه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.