حمام آقا، قدیمی‌ترین حمام ترکی در استانبول

حتماً راجع به محبوبیت حمام‌های ترک و روش سنتی آن‌ها بسیار شنیده‌اید. یکی از مهم‌ترین مراکز تاریخی و دیدنی در اکثر نقاط کشور ترکیه، حمام‌های باستانی و قدیمی آن است که امروزه به موزه تبدیل شده‌اند؛ بعضی از این حمام‌ها هنوز قابل استفاده‌اند و در تمام هتل‌ها و باشگاه‌های ورزشی شهر استانبول می‌توانید یک حمام ترکی تازه ساخت با روش‌های سنتی پیدا کرده و ساعتی را در آنجا به استراحت و آرامش بگذرانید.
اگر قصد سفر به ترکیه و تور استانبول را دارید، یکی از مراکز تاریخی و دیدنی استانبول که قدیمی‌ترین حمام این شهر نیز می‌باشد، حمام آقا استانبول است.

با ما همراه باشید تا در مطلب زیر بیشتر با این حمام زیبا و دیدنی آشنا شویم.

حمام آقا، قدیمی‌ترین حمام ترکی در استانبول

درباره‌ی حمام آقا استانبول

حمام آقا استانبول، یک حمام خصوصی بوده و برای “سلطان محمد فاتح” و پسرانش ساخته شده است.
در آن زمان، که منطقه‌ی “بی اغلو” هنوز ساخته نشده بود، پادشاهان مجبور بودند برای شکار به این منطقه بیایند؛ سلطان محمد این ساختمان را در سال ۱۴۵۴ به‌عنوان ساختمان شکار ساخت تا در زمانی که برای شکار می‌آیند در آن اقامت کنند. این ساختمان با یک حمام و دو خانه در طبقه‌های بالایی آن طراحی شده است.
بزرگ‌ترین بازسازی در سال ۱۸۴۴ توسط عبدالمجید اول بر روی این بنا صورت گرفت و این حمام تا سال‌های پایانی امپراتوری عثمانی، توسط پادشاهان و پسرانشان برای حمام مورد استفاده قرار می‌گرفت.

حمام آقا، قدیمی‌ترین حمام ترکی در استانبول

امکانات و بخش‌های حمام آقا استانبول

حمام آقا استانبول یک ساختمان سه طبقه است که در زمینی به مساحت ۶۵۰ م قرار دارد؛ از دو طبقه‌ی فوقانی به‌عنوان خانه و از طبقه‌ی همکف به‌عنوان حمام استفاده می‌شده است.
در بخش بیرونی و بالای حمام یک گنبد با نورگیر شیشه‌ای و قاب گرد، برای دریافت نور در طول روز طراحی شده است.
حمام آقا استانبول یک بخش ۲۵۰ متری در پشت خود جای داده که از آن برای گرم کردن حمام استفاده می‌کردند و در آن سال‌های “کولان” نام‌گذاری شد.
ساختار این حمام تحت تأثیر عصر کلاسیک است که در پایان قرن ۱۵ میلادی شروع شد؛ بسیاری از ساختمان‌هایی که توسط محمد متعصب ساخته شده بودند از این سبک پیروی می‌کنند.

در این بخش به توضیح مختصری از قسمت‌ها و ساختار درونی حمام آقا استانبول می‌پردازیم:

  • ورودی: اتاق‌های تعویض لباس و ورودی سالن‌های تفریحی در این قسمت قرار دارند و شما هیچ‌گونه سیستم گرمایشی و تأسیسات آب گرم نخواهید دید.
  • داخل حمام (ایلیک لیک و سیجاک لیک): ایلیک لیک بخشی است که به شما کمک می‌کند تا دمای بدن شما برای ورود به قسمت سیجاک لیک متناسب شود.
    سیجاک لیک مهم‌ترین بخش حمام و خود دارای دو قسمت مجزا است؛ بخش اول که “هالوت” نامیده می‌شود، دارای اتاقک‌های کوچک و بدون در است که در گوشه‌های سالن قرار دارند؛ و بخش دوم ” کورناس “، طاقچه‌هایی از جنس سنگ مرمر که در فرورفتگی دیوار ایجاد شده‌اند که برای عرق کردن و حمام کارایی دارند. همچنین در این قسمت یک سکوی مرمری بزرگ در مرکز سالن حمام قرار دارد.
  • کولان: این بخش شامل یک مخزن بزرگ آب و یک آتشدان برای گرم کردن آب می‌شود.

حمام آقا، قدیمی‌ترین حمام ترکی در استانبول

بازدید از حمام آقا استانبول

حمام آقا استانبول، همه روزه از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۰ شب، پذیرای گردشگران خارجی و بازدیدکنندگان محلی است.
حمام در ساعات میان روز بسیار شلوغ بوده و اگر دوست دارید د در ساعات خلوتی از آن استفاده کنید، ساعت‌های اولیه‌ی روز را برای رفتن به حمام آقا استانبول انتخاب کنید.
اتاق‌های مرمری سفید و گنبد تمیز که با شیشه‌های زیبا پوشیده شده و دریچه‌هایی که اجازه می‌دهد تا با تابش نور، این زیبایی به‌خوبی حفظ شوند؛ دراز کشیدن بر روی سکوی مرمری گرم و نگاه کردن به گنبد، بسیار لذت بخش است؛ استفاده از آن حداقل یک بار به‌شدت توصیه می‌شود!

یکی از نگرانی‌های موجود در مورد این حمام تاریخی که هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهداشت است! کارمندان بسیار دوستانه با شما برخورد می‌کنند و نمی‌توانند به‌خوبی زبان انگلیسی صحبت کنند؛ ولی با توجه به هزینه‌ی مناسب، ماساژ خوبی در حمام آقا استانبول می‌توانید داشته باشید.

حمام آقا، قدیمی‌ترین حمام ترکی در استانبول

دسترسی به حمام آقا استانبول

حمام آقا استانبول واقع در خیابان آقا حمام در نزدیکی میدان تقسیم و خیابان استقلال است.
برای دسترسی به این حمام تاریخی با یک پیاده روی کوتاه از میدان تقسیم می‌توانید به آن برسید؛ همچنین در میدان تقسیم یک خط از اتوبوس برقی بسیار قدیمی وجود دارد که خیابان استقلال را می‌پیماید، شما با استفاده از این خط می‌توانید در ایستگاه “آقا جامی” پیدا شده و بعد از کمی پیاده روی به حمام آقا استانبول برسید.

آدرس حمام آقا استانبول

Kuloğlu Mh., Turnacıbaşı Cd. No:48, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

شماره تلفن حمام آقا استانبول

+۹۰ ۲۱۲ ۲۴۹ ۵۰ ۲۷

حمام آقا، قدیمی‌ترین حمام ترکی در استانبول
امیدواریم سفری خوب و عالی به ترکیه و تور استانبول داشته باشید و در کنار خانواده و دوستان خود لحظات و خاطرات طلایی بسازید.
همچنین امید است که مطالب فوق در سفر به ترکیه برای شما مفید بوده و بتواند راهنمای خوبی در بازدید از حمام آقا استانبول برای شما باشد.

اگر در گذشته به ترکیه و یا تور استانبول سفر کرده‌اید پیشاپیش از شما سپاسگزار خواهیم بود تا نظرات و پیشنهادات خود را در زیر این مطلب با ما در میان بگذارید.
همچنین از توجه شما خوبان متشکریم.