زیبایی بکر و شگفت انگیز طبیعت در برگ ریزان بهمراه حیات وحشی جالب جنگل بلگراد

نا گفته پیداست که طبیعت گردی در هر سفر قسمت خاصی را به خود اختصاص می‌دهد که در آن لحظه‌ها انسان می‌تواند با گوش دادن به آهنگ طبیعت، صدای پرندگان، نوای زیبای آب جاری در آن، روح خود را به پرواز درآورد.

هنگامی که با تور استانبول به استانبول سفر می‌کنید، پس از دیدار موزه‌ها، مکان‌های تاریخی و هنرهای زیبای آن، برای جدا شدن از دست شلوغی‌های شهر استانبول به شما پیشنهاد می‌کنیم در فضای بسیار زیبا و رویایی جنگل بلگرادوقت خود را بگذرانید. تجربه‌ای که شما در جنگل بلگراد خواهید داشت، شاید به جرعت در هیچ طبیعت بکر دیگری نباشد.

با ما همراه باشید تا راجع به ویژگی‌ها تاریخچه و دیگر موارد راجع به این جنگل به شما اطلاعات مفیدی بدهیم.

تاریخچه‌ی جنگل بلگراد در استانبول

جنگل بلگراد در ۱۵ کیلومتری شمال غرب استانبول قرار دارد. این طبیعت بکر و حیات وحش سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر خوش ذوق و طبیعت پسند را به خود جلب می‌کند. دمای هوای این جنگل از هوای شهر کمتر است و اگر در تابستان به استانبول سفر می‌کنید به جنگل بلگرادرفته و از هوای مطبوع آن استفاده کنید.

جنگل بلگراد در دوران امپراتوری عثمانی مساحتی حدود ۱۳ هزار هکتار داشته است. اگرچه مساحت این جنگل امروزه به ۵۴۴۲ هکتار کاهش یافته اما هنوز هم کسانی را که برای اولین بار به جنگل بلگراد می‌آیند شگفت زده می‌کند. بسیار واضح است که شما نیز با دیدن این جنگل زیبا و سبز که دارای درختان بلند و باستانی می‌باشد بسیار لذت می‌برید.

در دوران سلطان سلیمان جنگل بلگراد دارای یک موقعیت استراتژیک بسیار مهم بوده و همچنین برای تامین آب در شهر از آن استفاده می‌شد. هرچند امروزه نیز کسانی که به بازدید از این جنگل میروند قبل از رسیدن به آن می‌توانند قنات های تاریخی را مشاهده کنند که در گذشته این قنات ها کار پخش آب را انجام می‌ دادند. آب از چشمه ها و رودخانه‌های متعدد در جنگل به داخل شهر کانال کشی شده بود با گذشت زمان و افزایش نیاز به آب برای جمع‌ آوری این حجم از آب موجود در جنگل سدی در آن بنا شد.

در زمان عثمانی ها جنگل بلگراد فقط مخصوص بازدید خارجی‌ها بود. اما در سال ۱۹۵۶ اولین منطقه برای تفریح در نزدیکی چشمه نشت و اطراف سدها افتتاح شد امروزه ۷ منطقه تفریحی و توریستی برای بازدید از این طبیعت زیبا وجود دارد که پر طرفدارترین آنها Buyuk Bent است.

ویژگی‌های جنگل بلگراد

در این جنگل گونه‌های بسیار زیاد درختان موجود می‌ باشد. وضعیت حفاظت شده جنگل از قرن ۱۶ آغاز شده است و همچنین تا قرن ۲۰ ادامه یافته. این توجه بی نظیر به جنگل بلگراد در تاریخ ترکیه بسیار کمیاب بوده است و شاید یکی از دلایل این حفاظت بسیار خوب گونه‌های زیاد موجود در این جنگل است. درختان بلوط بیشترین تعداد درختان جنگل بلگراد را تشکیل می‌دهند و رتبه بعدی را درختان توس شرقی، ممرز و شاه بلوط آناتولی دارند. به علاوه گونه‌های جانوری موجود در این جنگل عبارتند از ۷۱ گونه پرنده و ۱۸ نوع پستاندار.

یکی از اقدامات بسیار مهم دولت ترکیه ممنوع کردن شکار در این جنگل بوده است زیرا پس از آن حیات وحش جنگل بلگراد بسیار بهتر حفاظت می‌ شود شما در بازدید از این جنگل در هنگام قدم زدن، شاهد گونه‌های جانوری بسیار زیادی خواهید بود. شاید برای شما تا به حال اتفاق نیفتاده باشد که سنجاب، راسو و مار را از نزدیک ببینید. اما  در جنگل بلگراد می‌توانید زندگی این حیوانات را به طور کامل لمس کنید. حتی تصویر دیدن زیبایی‌های طبیعت به همراه زیباترین حیوانات می‌ تواند سفری دل انگیز را برای شما به ارمغان بیاورد.

در جنگل بلگراد مسیر پیاده روی نیز وجود دارد. که شروع این مسیر از سرچشمه‌ ی چشمه نشت است و دور منطقه‌ ی Buyuk Bent را می‌گردد. همچنین گردشگران در این منطقه می‌ توانند با بردن ظروف به همراه خود از آب بسیار زلال این چشمه نوش جان کنند. این مسیر پیاده روی تقریباً حدود شش و نیم کیلومتر است. در طول مسیر ۱۷ دستگاه ورزشی مشاهده می‌شود که شما می‌توانید در هنگام پیاده‌روی از این دستگاه‌ها استفاده کنید.

یک نکته حائز اهمیت برای دوستداران طبیعت این است که در محیط این جنگل امکانات کافی برای مهار آتش وجود ندارد. لذا اگر می‌خواهید که در این جنگل آتش روشن کنید باید دقت بیشتری را به خرج بدهید.

دسترسی به جنگل بلگراد

دسترسی به این مکان به راحتی امکان پذیر است. شما می توانید برای رسیدن به آن ماشین کرایه کنید یا از تاکسی‌های این مسیر استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید با اتوبوس به این محل بروید، در میدان تکسیم اتوبوس‌های ۴۲ یا اتوبوس‌های خط ۱۵۳ در Sariyer را سوار شوید و در Bahkecoy پیاده شوید.

در نزدیکی سد جنگل بلگراد یک کافه وجود دارد که شما می توانید در آن بیسکویت، نان تست، چای و نوشیدنی‌های غیر الکلی سفارش دهید. همین‌طور اگر می‌توانید غذایی را با خود به همراه ببرید و روی میزهای چوبی جنگل بلگراد گذاشته و میل کنید. شما همچنین می‌توانید با خود مواد کباب همراه ببرید و آنجا به کباب کردن مشغول باشید.

در جنگل بلگراد باغی به نام باغ آتاتورک که یک باغ گیاه شناسی است واقع شده. باغ آتاتورک اولین بار در سال ۱۹۱۶ در ترکیه تأسیس شد مساحت این باغ حدود ۳۰۰ هکتار است و بیش از دو هزار نوع گیاه بومی و خارجی در آن جای دارد. این باغ در تمامی ایام هفته از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر باز بوده و ورودیه آن رایگان است.