برج ساعت نصرتیه استانبول، ساعتی پیش روی مسجد نصرتیه

عثمانیان علاقه زیادی به معماری و ساخت بناها و آثار ساختمانی داشته‌اند. معمولاً هر یک از پادشاهان این دوره تلاش می‌نمود بیش از دیگری از خود بناهای تاریخی به یادگار بگذارد. این علاقه آن‌ها امروزه ترکیه را به کشوری غنی در حوزه فرهنگ و گردشگری تبدیل کرده و نقش بسزایی در صنعت توریسم این کشور دارد. می‌توان گفت که آن‌ها با خلق این شاهکارها موفق شدند حتی پس از مرگ به ترکیه منفعت و سود برسانند و دین خود را به کشور و مردمشان ادا کنند.

از جمله آثار تاریخی جالب توجه در شهر استانبول که شما در طول زمان حضور خود در تور استانبول می‌توانید از آن دیداری داشته باشید، برج ساعت نصرتیه استانبول است که در ادامه بحث آن را به شما معرفی می‌کنیم.

برج ساعت نصرتیه استانبول، ساعتی پیش روی مسجد نصرتیه

درباره برج ساعت نصرتیه استانبول

برج ساعت نصرتیه استانبول (Tophane Saat Kulesi) که به برج ساعت توپ حانه استانبول نیز شناخته می‌شود، در محله توپ حانه و در مجاورت بخش بی اغلو استانبول قرار گرفته است. این برج ساعت قدیمی در ورودی مسجد نصرتیه استانبول و کوشک توپ حانه ترکیه واقع شده و در ناحیه اروپایی تنگه به سفر استانبول جای گرفته است.

برج ساعت نصرتیه استانبول به فرمان سلطان بزرگ عثمانی، سلطان عبدالمجید اول (۱۸۶۱-۱۸۲۳) ساخته شده و طراح و معمار اصلی این بنا، معمار معروف عثمانی بالیان (Garabet Amira Balyan) بوده است. مراحل ساخت این اثر بزرگ تاریخی در سال ۱۸۴۸ تکمیل شد.

برج ساعت نصرتیه استانبول، ساعتی پیش روی مسجد نصرتیه

سبک معماری برج ساعت نصرتیه استانبول فرم نئوکلاسیک دوره عثمانی است و این برج چهار گوش دارای سه طبقه بوده و ارتفاع آن به ۱۵ متر می‌رسد و ساعت در طبقه انتهایی این برج و در قاب و حفاظی شیشه ای و فلزی قرار گرفته است. بر سر در ورودی آن یک طغرا یا خوشنویسی سلطنتی از نام سلطان عبدالمجید اول به چشم می‌خورد. امروزه ساعت این برج کار نمی‌کند و خود ساعت و صفحه آن نیاز به تعمیرات اساسی دارد. در اواسط دهه ۱۹۵۰ میلادی برج ساعت نصرتیه استانبول و خود مسجد نصرتیه به همراه کیپ تاون کیوسک در یک طرح قرار گرفتند. قرار بر این بود که طبق نقشه گسترش شهری و به منظور ساخت بزرگراه تخریب شده و از تاریخ حذف شوند که خوشبختانه از این واقعه جان سالم به در بردند و همچنان می‌توانند مورد بازدید علاقه‌مندان و تاریخ دوستان قرار بگیرند.
امروزه برج ساعت نصرتیه استانبول در محدوده بندر گمرک این شهر واقع است و اجازه بازدید از آن وجود ندارد.

برج ساعت نصرتیه استانبول، ساعتی پیش روی مسجد نصرتیه

بازدید از برج ساعت نصرتیه استانبول

یکی از مکان‌های مناسب برای بازدید در استانبول، برج ساعت نصرتیه استانبول می‌باشد که نمای زیبایی به این شهر داده است. شما می‌توانید در تور استانبول خود از این برج ساعتی شگفت انگیز دیدن نمایید. این برج به کمی توجه و مرمت نیاز دارد تا دوباره شکوه پیشین خود را بازیابد اما هنوز هم جذاب است و شما می‌توانید چهره‌ای قدیمی از استانبول را با تماشای این برج ساعتی ببینید.
مسجد نصرتیه استانبول نیز در نزدیکی این برج واقع شده که بازدید از آن نیز مطمئناً برای شما لذت بخش خواهد بود.

دسترسی به برج ساعت نصرتیه استانبول

شما برای بازدید از برج ساعت نصرتیه استانبول می‌توانید از خطوط اتوبوس شهری استانبول استفاده کنید. کافی است که در ایستگاه Salıpazarı پیاده شده و کمی تا برج ساعت پیاده روی نمایید.
شما با وسیله نقلیه شخصی به این منطقه بیایید نیز مشکلی برای جای پارک نخواهید داشت چرا که پارکینگ عمومی در نزدیکی مسجد و برج ساعت وجود دارد. همچنین در محدوده برج ساعت نصرتیه استانبول کافه‌ها و رستوران‌های معروف و خوبی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها یک فنجان چای و کلوچه میل کرده و در باغ‌های سرسبز توپ حانه قدم بزنید.
بازدید از موزه هنر مدرن استانبول، قصر توپ حانه و مسجد نصرتیه نیز در این منطقه برای شما امکان پذیر است.

آدرس برج ساعت نصرتیه استانبول

Kılıçali Paşa Mahallesi, TDİ AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, ۳۴۴۲۵ Beyoğlu/İstanbul, Turkey

برج ساعت نصرتیه استانبول، ساعتی پیش روی مسجد نصرتیه

در صورتی که تمایل دارید در تور استانبول شرکت به عمل رسانده و اوقات خوبی را در کنار خانواده و دوستان خود سپری کنید باید از پیش لیست بازدیدهای آژانس مسافرتی خود را با دقت چک کنید. به علت تعدد دیدنی‌های استانبول بازدید از همه آن‌ها برای هیچ کس در این زمان محدود ممکن نیست؛ حتی مردم این شهر هم ممکن است تمام دیدنی‌ها و آثار تاریخی آن را از نزدیک ندیده باشند. به همین دلیل بهتر است از قبل مطمئن شوید مکان‌هایی که قطعاً مایل به دیدار آن‌ها هستید در لیست آژانس مسافرتی شما قرار دارند.
به شما پیشنهاد می‌کنیم در تور استانبول بازدید از برج ساعت نصرتیه استانبول را در برنامه خود داشته باشید.
برای شما و همراهانتان سفری خوب و به یادماندنی آرزو می‌کنیم.