برج بایزید استانبول نماد مدرنیته در قرن ۱۹ استانبول

شهر استانبول در میان شهرهای دنیا رتبه سوم گردشگری را دارد ، آیا این رتبه می‌تواند بی‌علت باشد ؟حضور هزاران تور گردشگری در سال در این شهر بزرگ اروپایی – آسیایی که مانند جواهری در این خطه می‌درخشد به دلیل جذابیت‌های بی‌بدیل این شهر تاریخی است . تاریخ جند ساله این شهر بیانگر اهمیت این شهر در نگاه حاکمان و دول بوده است به‌طوری‌که کنستانتین امپراتور روم شرقی پس از فتح این شهر آن را به‌عنوان پایتخت دوم خود انتخاب کرد .پس از شکل‌گیری امپراتوری عثمانی این شهر به‌شدت دچار تغییر و تحولات بزرگ شد و قدرت و ثروت شاهان عثمانی به همراه جایگاه و موقعیت ناب جغرافیایی این شهر که در بین دو دریای مرمرِ و دریای سیاه واقع‌شده و تنگه‌ای که مانند ستون فقرات از میان این شهر عبور کرده است سبب شد که هرکسی به‌اندازه توانایی و سلیقه خود گلی به این گلستان بی افزاید . شهر استانبول از نظر تعداد آثار تاریخی یکی از بی‌نظیرترین شهرهای دنیا است . با تور استانبول شما می‌توانید به تک‌تک مناطق استانبول سری بزنید و از اماکن زیبای این شهر رؤیایی بازدید نمایید . بازارهای سنتی ، مدرن ، عمارات تاریخی ، هزاران مسجد ، پل‌های زیبا ، کلیساها ، قهوه‌خانه‌ها و کافه‌ها همه و همه باهم شهری ساخته‌اند که وقتی وارد آن می‌شوید دل کندن از آن سخت خواهد بود . معماری غالب در اماکن تاریخی شهر استانبول معماری کلاسیک این شهر است که سبب شده است شهر پر از قبه‌های کوتاه و بلند و مناره‌هایی باشد که در جای‌جای شهر دیده می‌شوند . برج بایزید استانبول یک برج قرن ۱۹ است که بنابر مصالح روز این شهر و به‌عنوان یک برج دیده بانی برای شهر استانبول ساخته شده است . این برج از جمله اماکنی است که اغلب گردشگران علاقه‌مند هستند به بالای آن رفته و شهر استانبول را از فراز این برج ببینند . اگرچه برج بایزید  استانبول یک برج قدیمی با امکانات ساخت قدیمی است ولیکن بسیار هوشمندانه طراحی شده است و مانند ماکتی کوچک از برج‌های بلند مخابراتی امروز دنیا است. در تور استانبول این مکان را فراموش نکنید و تجربه رصد شهر استانبول را از دست ندهید . قطعاً این یک تجربه جذاب و فراموش نشدنی است .
برج بایزید استانبول نماد مدرنیته در قرن 19 استانبول

 تاریخچه برج بایزید استانبول( beyazit kule)

برج بایزید استانبول متعلق به دوره بیزانس است  که در سال ۱۸۲۸ ساخته‌شده است سلطان محمود دوم    به معمار بالیان که یکی از معماران زبردست ترک، که در پاریس تحصیل‌کرده بود دستور ساخت این برج را داد تا بتواند برای دیده‌بانی و گزارش آتش‌سوزی‌هایی که در شهر استانبول رخ می‌دهد استفاده شود قبلاً در محل این برج بلند سنگی یک برج چوبی قرار داشت برج بایزید که هم‌اکنون در حیاط دانشگاه استانبول قرارگرفته است بارها مورد بازسازی واقع‌شده است . این برج تا سال ۱۹۲۳ به‌عنوان برج هواشناسی و آتش‌سوزی استفاده می‌شده است اما از سال ۲۰۱۳ به‌عنوان موزه خصوصی مورداستفاده عموم قرارگرفته است و صرفاً کاربری گردشگری و بازدید پیداکرده است . برج بایزید در زمان ساخت خود بلندترین برج شهر استانبول بوده است.

برج بایزید استانبول نماد مدرنیته در قرن 19 استانبول

برج بایزید استانبول نماد مدرنیته در قرن 19 استانبول

معماری برج بایزید استانبول

 برج بایزید در سه‌طبقه در منطقه فاتیح شهر استانبول بر فراز تپه ای ساخته‌شده است . ارتفاع آن ۱۸۶ متر است و دارای ۲۵۶ پله هست . متر یال اصلی برج از سنگ مرمر سفیدرنگ است . بنیان برج بر روی یک حجم هرمی شکل قرارگرفته است و بدنه اصلی برج به سمت نوک رفته‌رفته باریک می‌شود . برج در انتها شامل سه طبقه است که هر طبقه دارای بالکن هست . هر طبقه به‌صورت ۳۶۰ درجه دارای پنجره بوده و به‌کل شهر اشراف کامل دارد . درون برج پلکان‌ها به شکل حلزونی و پیچیده به سمت بالا کشیده شده‌اند . در طبقات فوقانی که پنجره‌ها نصب‌شده است گچ کاری‌ها و نقاشی‌های زیبایی انجام‌شده است . که دیدنی است . در تور استانبول اغلب گردشگران از  برج بایزید بازدید می‌کنند چراکه دیدن شهر استانبول از این ارتفاع و با دسترسی کامل به‌کل زوایا  زیبا و دیدنی که در هیچ جای دیگر مقدور نیست ، است .پوشش نمای برج بایزید به‌صورت نواری سنگ‌کاری شده است و بر روی آن نورپردازی انجام‌شده که شب‌ها بسیار زیبا و دیدنی است نورهای رنگی برج نشانگر برای اعلام وضعیت  آب و هوایی استفاده می‌شود در این رنگ‌بندی رنگ آبی نشان‌دهنده  هوای صاف و آفتابی،  رنگ سبز بیانگر  هوای بارانی، و رنگ  زرد  بیانگر هوای مه‌آلود و رنگ قرمز  بیانگر هوای برفی هست .

میدانی که برج بایزید در آن واقع‌شده است توسط معمار تور گوت جان سور طراحی و اجراشده است . این میدان یکی از میدان‌ها سیاسی شهر استانبول است ه در تجمعات سیاسی و درگیری‌های بسیاری رخ داده است که از مهمترین انها می‌توان به اعتراضات موسوم به یکشنبه خونین و حملات تروریستی که افراد زیادی در آن کشته شدند، اشاره کرد . هم‌چنین در سال ۱۹۱۵ بیست نفر از افراد سیاسی و مخالف حکومت وقت در این میدان به دار آویخته شدند .

برج بایزید استانبول نماد مدرنیته در قرن 19 استانبول

بازدید از برج بایزید استانبول ( beyazit kule )

 برج بایزید در منطقه تاریخی و مهم فاتیح شهر استانبول واقع‌شده است . در تور استانبول شما می‌توانید از برج بایزید از اماکن تاریخی و مراکز خرید سنتی و موزه‌های مستقر در این منطقه بازدید کنید . لازم به ذکر است این برج به‌صورت ۲۴ ساعته باز بوده و برای بازدید از آن باید بلیت تهیه نمایید . برج بایزید که در ترکی استانبولی به آن بیازید کوله می‌گویند در میدان بایزید قرارگرفته است و نزدیک‌ترین مکان به آن دانشگاه استانبول هست ، مسجد بایزید سلطان ،آبراهه والانس ، مسجد شاهزاده ، بازار بزرگ استانبول ، کاخ توپ قاپی ، فواره المانی ، کلیسای ایرن مقدس ، پارک بزرگ گلخانه  برج گالاتا از جمله اماکنی هستند که در این منطقه واقع‌شده و شما می‌توانید در تور استانبول از آن بازدید نمایید . لازم به ذکر است که در اطراف این برج دستفروشان بسیاری وجود دارند که می‌تواند خرید از آن‌ها جالب باشد اما همواره به یاد داشته باشید که باید مراقب وسایل خود در مناطق شلوغ باشید .

برج بایزید استانبول نماد مدرنیته در قرن 19 استانبول

دسترسی به برج بایزید استانبول

برج بایزید در میدان بایزید استانبول در روبروی دانشگاه استانبول واقع‌شده است . شما از طریق بلوار پرفسور صدیق سامی به این مکان دسترسی داشته باشید . یکی از محسنات تور استانبول ، وجود ایستگاه‌های کثیر تراموا و تاکسی و اتوبوس در این شهر مخصوصاً در منطقه فاتیح  هست . در تور استانبول با توجه به اینکه شما در کدام قسمت شهر اقامت دارید می‌توانید نوع وسیله نقلیه خود را انتخاب نمایید اما برای رسیدن به برج بایزید استفاده از اتوبوس توصیه می‌شود و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس ایستگاه بایزید است .

آدرس برج بایزید استانبول

استانبول منطقه فاتیح – محله کامل پاشاYeşil Tulumba Sk. No:14

برج بایزید استانبول نماد مدرنیته در قرن 19 استانبول

در تور استانبول و بازدید از برج بایزید استانبول شما می توانید یک شهر دو قاره و یک تنگه آبی رنگ را به صورت یک جا از ارتفاع ۸۶ متری بازدید نمایید . این برج می تواند یک چشم انداز هوایی برای شما از شهر استانبول فراهم نماید، امیدواریم در تور استانبول لحظات خوبی داشته باشید در صورتی که خاطره و یا تجربه ای از تور استانبول و یا برج بایزید دارید با ما به اشتراک بگذارید تا  کاربران عزیز از تجربیات شما استفاده نمایند.