آبراهه والنس Valent استانبول یکی از خارق العاده ترین سیستم های مدرن در عین حال باستانی آبرسانی

دلایل بی‌شماری می توانند گردشگران را از سرتاسر دنیا راهی تور استانبول پایتخت فرهنگی دنیا در سال ۲۰۱۰ کنند. آسمان خراش های بلند, مراکز تجاری بزرگ, مقاصد کاری, گذراندن آخر هفته ای در آرامش و داشتن سازه ها و بناهای زیبا از نظر اصول معماری  گردشگران و مخاطبان بسیاری را هر سال اینجا جمع می‌کند.
با ما همراه باشید اینجا یکی از بی نظیر ترین این سازه های معماری یعنی آبراهه والنس Valent استانبول را با هم بررسی می کنیم.

"آبراهه

تاریخچه و درباره آبراهه والنس Valent استانبول

آبراهه والنس که ترک ها  آن کمربند مشکی می‌نامند که در زمان یونان باستان آبراهه والنس Valent استانبول را به نام های سنقر سیاه یا شاهین خاکستری می نامیدند. این پل در اصل نقطه آب جوش رومیان بوده.
آبراهه به طور کلی رودخانه‌ای است که برای انتقال آب ساخته می شود در مهندسی مدرن از وسایل و سیستم ‌های مانند لوله ها, کانال ها, تونل ها, گودال ها و سازه های دیگر برای این امر استفاده می شود اصطلاح آب جوش نیز اغلب به یک پل در یک جریان مصنوعی اشاره می ‌کنند.
این سیستم در یونان باستان مصر باستان و روم باستان مورد استفاده قرار گرفت در دوره معاصر بزرگ‌ترین این آب راه ها توسط ایالات متحده آمریکا برای تأمین مصرف بزرگ‌ترین شهرهای آمریکا ساخته شد.
در اصل یک سیستم مدرن آب‌رسانی در دوره امپراتوری روم شرقی به مرکزیت قسطنطنیه استانبول امروزی به شمار می آمد که توسط مهندسان امپراتوری روم و در اواخر قرن چهارم بعد از میلاد  مسیح ساخته شد. از آن به بعد توسط بیزانس و عثمانیان از این اثر تاریخی حفظ و استفاده می شود همین امر باعث شد تا آبراهه والنس Valent استانبول یکی از بزرگ‌ترین نشانه های این شهر باقی بمانند.
امروزه این مکان پس از چندین بار بازسازی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تور استانبول به شمار می‌آید به فاصله کمی تا شمال مسجد شاهزاده در و بین دانشگاه و مسجد سلطان احمد استانبول قرار دارد این اثر ۹۷۱ متر طول و عرض آن حدود هشت متر می باشد.
 آبراهه والنس Valent استانبول واقع در بخش اروپایی استانبول زمان سلطنت امپراطور آن‌ موقع روم یعنی والنت Valent تأسیس شد و نام ایشان روی این پل باستانی باقی ماند هرچند که پایه‌ریزی ساخته این اثر را کنستانتینوس بزرگ و کنستانتین دوم ریخته بودند. که بین تپه سوم و چهارم در شهر باستانی این زمان قسطنطنیه قرار داشت که برای بردن آب از جنگل بلگراد  به چشمه معروف استفاده می شد.
این سازه در ارتفاع ۶۴ متر بالاتر از سطح دریا و ۲۰ متر بالاتر از پایه است. در اصل طول آن یک کیلومتر بوده اما در حال حاضر تنها ۶۰۰ متر در منطقه اروپایی این شهر قرار دارد و ۲۰۰ متر آن در منطقه Beyzit قرار دارد. این بنا معماری بسیار خواصی دارد به طوری که موارد استفاده شده برای ساخت این آبراه از دیوارهای شهر باستانی کلکستون بود.

آبراهه والنس Valent استانبول یکی از خارق العاده ترین سیستم های مدرن در عین حال باستانی آبرسانی

بازدید آبراهه والنس Valent استانبول

تصور کنید در میان ترافیکی شدید و سنگین قرار دارید که با سازه ای خارق العاده رو به رو می شوید به هر حال این اتفاق از سختی ترافیک کم نمی‌کند.مکانی که یکی از جذاب ترین و پر مخاطب ترین سازه های معماری استانبول است. بنابراین توصیه می‌کنیم از بازدید آبراهه والنس Valent استانبول در روز های تعطیل و یا ساعات شلوغی بازدید نکنید هر چند که بازدید از این فضا ممکن است با حضور افراد جامعه نیز می‌تواند جالب باشد.
در انتها امیدوارم از سفر خود با تور استانبول نهایت لذت را ببرید.

آبراهه والنس Valent استانبول یکی از خارق العاده ترین سیستم های مدرن در عین حال باستانی آبرسانی

آدرس آبراهه والنس Valent استانبول:

Kalenderhane Mah., Atatürk Blv., 34134 Fatih/İstanbul, Turkey