چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا در آنکارا، محلی برای بهره بردن از آب‌های شفابخش و مفید در تور آنکارا

شاید مایل باشید قبل از انتخاب تور آنکارا و سفر به آن با یکی از مهم‌ترین شهرهای ترکیه و پایتخت آن یعنی آنکارا آشنا شوید.
آنکارا دومین شهر پرجمعیت بعد از استانبول می‌باشد. این شهر  پایتخت کشور ترکیه و یکی از مهم‌ترین و پررفت‌وآمد ترین شهرهای کشور ترکیه محسوب می‌شود.

آنکارا مانند دیگر شهرهای ترکیه تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی دارد. دیدنی‌های شهر آنکارا شامل جاذبه‌های تاریخی و مدرن‌اند. برخی از آن‌ها قدمت چند صدساله و برخی نیز مدرن‌اند. جاذبه‌های توریستی آنکارا هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد و خاص خود رادارند.
یکی از مکان‌هایی که در تور آنکارا حتماً باید از به آنجا رفته و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن بهره‌مند شوید، چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا  است.
با ما در این مطلب همراه باشید تا با چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا  و ویژگی‌های درمانی آن آشنا شوید.

چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا در آنکارا، محلی برای بهره بردن از آب‌های شفابخش و مفید در تور آنکارا

اطلاعاتی درباره‌ی منطقه و شهر هایمانا و علت شهرت آن

شهرستان هایمانا که نام سابق آن یابان حامامی است، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های آنکارا می‌باشد، زیرا چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا در آن واقع‌شده است.
این شهر در جنوب آنکارا قرارگرفته است. هایمانا مساحتی نزدیک به ۲۹۰۰ کیلومترمربع و ارتفاع ۱۲۵۹ متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله این شهرستان تا آنکارا ۷۲ کیلومتر است و طبق سرشماری سال ۲۰۱۰ دارای ۳۳۸۸۶ نفر جمعیت می‌باشد.

هایمانا به دلیل داشتن چشمه‌های آب گرم و حمام‌های ترکی مشهور است و آب‌های آن برای درمان برخی بیماری‌ها علی‌الخصوص آرتروز بسیار مفید است.

درباره چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا

چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا منطقه‌ای دیدنی برای توریست‌های تور آنکارا است. چشمه‌های آب گرم هایمانا دارای وجود مواردی همچون کلسیم، سدیم، منگنز، بی‌کربنات و کربن دی‌اکسید در خود باعث شده تا برای درمان بیماری‌های مختلف مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

دمای آب چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا ۴۶ درجه بوده و بدون نیاز به ترکیب آب‌های سرد قابل استحمام و استفاده است و متخصصین این ویژگی را یکی از عوامل خاصیت شفابخش آن برای بیماری‌ها برشمرده‌اند.

چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا در آنکارا، محلی برای بهره بردن از آب‌های شفابخش و مفید در تور آنکارا

 نتایج و آثار استفاده از آب‌های چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا

باآنکه متخصصان نوشیدن آب چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا  “کاپلیجا ” را چندان توصیه نمی‌کنند، ولی در صورت خوردن این آب که دارای بی‌کربنات است و خاصیت ادرارآور داشته، نوشیدن ناشتای حدود یک یا یک نیم لیتر از آن در یک ساعت به میزان زیادی باعث ادرار و رفع سموم بدن می‌شود و ازاین‌رو برای درمان التهاب مجاری ادراری و دفع سنگ بسیار مفید است.
حمام‌های درمانی چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا نیز برای مداوای بسیاری از بیماری‌ها ازجمله انواع روماتیسم و بیماری‌های زنان و حتی آلرژی نیز بسیار مفید است.
این آب همچنین در فلج اطفال و درد مفاصل مخصوصاً پس از شکستگی و دررفتگی، نیز دارای خاصیت درمانی است.

هایمانا در اصل شهر آب‌های شفابخش است. تحقیقات موسسه بین‌المللی جستجو و بررسی منابع آب‌های شفابخش در ۳۰ کشور جهان نشان داد ویژگی‌ها و خواص آب‌های چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا، آن را در رده دوم پس از آب گرم معروف به “ویچی” در فرانسه قرار داده است.
این آب در گروه آب‌های دارای آلکالی، بی‌کربنات و دی‌اکسید کربن قرار می‌گیرد.
دی‌اکسید کربن به‌عنوان مهم‌ترین عامل درمانی آب‌های چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا، در فشارخون بیماران فشارخونی مؤثر بوده و با تسهیل گردش خون به تسویه آن کمک کرده و باعث تعمیق تنفس و راحتی می‌گردد.
همچنین این آب در بیماران مبتلا به آسم برونشیال خاصیت آرام‌کننده داشته و در سندروم تنگی شش‌ها سفتی رگ‌ها و انسداد ناشی از گردش خون علائم شفابخش نشان داده است.

قدمت تاریخی چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا

چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا پیشینه تاریخی نیز داشته و در زمان رومی‌ها و بیزانسیون ها و سلجوقیان و عثمانیان نیز مورداستفاده بوده است.
این چشمه از قرن نوزدهم بسیار فعال است و ازنظر تاریخی نیز دارای اهمیت است.

اقامت در چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا

خوشبختانه در هایمانا مشکلی از جهت محل اقامت مسافران وجود نداشته و در هر گوشه هتل، متل و پانسیونی وجود دارد.
در تابستان نیز اغلب ظرفیت پذیرش مسافران چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا به بیش از ۵ هزار تخت می‌رسد.
در اقامتگاه‌ها و مجتمع وابسته به شهرداری علاوه بر قسمت‌های درمانی، فیزیوتراپی یا فیزیک‌درمانی وجود دارد که تحت نظر پزشکان متخصص اداره شده و با بررسی دقیق مشکلات و با بررسی مشکلات بیماران توصیه‌های لازم درزمینهٔ آب‌درمانی مفید در چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا را برایشان فراهم می‌کند.
هایمانا علاوه بر آنکارا از راه است “اسکی شهیر” و از “کوتو” به سمت “کنیا”  نیز راه دارد وسایل ارتباط‌جمعی به‌طور دائمی و منظم در اختیار مسافران این منطقه می‌باشد.

چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا در آنکارا، محلی برای بهره بردن از آب‌های شفابخش و مفید در تور آنکارا

اطلاعات بیشتر درباره‌ی هایمانا و چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا

سرچشمه‌ها و منابع آب چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا، کاپلیجا غنی بوده و با دادن ۴ لیتر در ثانیه می‌تواند روزانه آب موردنیاز برای استحمام هزار نفر را تأمین کند.
شهرستان هایمانا با داشتن امکانات رفاهی و جاذبه‌های طبیعی خاطرات خوشی را از دوران اقامتتان در تور آنکارا ترکیه به‌جا می‌گذارد.

دسترسی به چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا

شاید این موضوع که شهرستان هایمانا و چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا در ۷۲ کیلومتری آنکارا قرار دارد، دسترسی به آن را سخت جلوه دهد و همچنین شما نگران سختی دسترسی به آنجا باشید، اما ازآنجاکه این مکان یک مکان توریستی پربازدید بوده و اکثر بازدیدکنندگان از شهر آنکارا می‌آیند، در شهر آنکارا اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های مخصوصی که مقصد آن‌ها چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا می‌باشد قرار دارد و شما به‌راحتی می‌توانید از مرکز شهر آنکارا سوار این اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های شده و با پرداخت هزینه معقول به‌راحتی به این مکان دسترسی پیدا کنید و از امکانات و خواص درمانی آن لذت ببرید.
به شما پیشنهاد می‌کنیم صبح زود دریکی از روزهای تور آنکارا، به مرکز شهر و میدان اولوس رفته و در آنجا با وسایل نقلیه ذکرشده، آنکارا را به مقصد هایمانا ترک کنید.

آدرس چشمه‌های آب گرم و معدنی هایمانا

۰۶۸۶۰ Haymana/Ankara
Turkey