مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) یادگاری از پیروزی مردم در جنگ استقلال و آزادی ترکیه

در بازدیدتان از شهر آنکارا در تور آنکارا متوجه مکان‌های بسیار قدیمی و تاریخی ضمن بازدیدتان خواهید شد.
همان‌طور که در خیابان‌های قدیمی شهر آنکارا رفت‌وآمد مشغول هستید، می‌توانید مجسمه‌های قدیمی نظیر مجسمه هیتی ها و همچنین مجسمه پیروزی که به مجسمه ظفر هم شناخته می‌شود، را ببینید.
مجسمه‌ای که در میدان اولوس واقع در محله قدیمی به همین نام به چشم می‌خورد مجسمه پیروزی است، که آتاتورک بنیان‌گذار جمهوری ترکیه سوار بر اسب را به تصویر می‌کشد.

با ما در این مقاله همراه باشید تا درباره تاریخچه مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) و اینکه چرا در این میدان قرار دارد بیشتر بدانید.

مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) یادگاری از پیروزی مردم در جنگ استقلال و آزادی ترکیه

درباره مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) در محله قدیمی اولوس آنکارا

مجسمه پیروزی که ترک‌ها آن را مجسمه ظفر می‌نامند، تصویر آتاتورک سوار بر اسب را نشان می‌دهد و برای یادگاری از لحظه پیروزی مردم و آتاتورک بر امپراتوری عثمانی و واژگون شدن این امپراتوری و برقراری جمهوری ترکیه ساخته‌شده است.
این مجسمه در سال ۱۹۲۷ توسط مجسمه‌ساز بسیار برجسته اتریشی به نام هنریچ کریپل از جنس برنز ساخته‌شده است.
مجسمه پیروزی در میدان اولوس واقع در محله اولوس که از قدیمی‌ترین مناطق آنکارا است قرار دارد در جلوی مجسمه دو سرباز را نشان می‌دهد که گویای آن است که لحظه پیروزی مردم را راهنمای می‌کنند و به سربازان و انبوهی از جمعیت پشت سر، فرمان حمله و یورش به مکانی را می‌دهند، که منظور همان مکان اصلی حکومت امپراتوری عثمانی است.
منطقه اولوس، یکی از مناطق قدیمی و همچنین جاذبه‌های گردشگری آنکارا که جنبه تاریخی دارند در محله در کنار میدان قرار دارند. میدان اولوس قبل از دهه ۱۹۵۰ مشهورترین و مهم‌ترین میدان شهر آنکارا بوده است، که در سمت شرقی بلوار آتاتورک قرار دارد.

تاریخچه ساخت مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) آنکارا

تاریخچه ساخت مجسمه پیروزی به یک جشنواره همگانی، که توسط کمک‌های مالی مردم و به همت خبرنگاری به اسم یونس نادی برگزارشده بود برمی‌گردد.
در این گردهمایی و جشنواره مجسمه‌ها و آثاری درباره‌ی موضوع پیروزی جمهوری ترکیه در امپراتوری عثمانی از هنرمندان بین‌الملل به نمایش گذاشته شد که اثر هنری هنریچ کریپل، از اتریش برنده این جشنواره به‌عنوان بهترین اثر شد، که در ۲۴ نوامبر ۱۹۲۷ بر روی میدان اولوس قرارگرفته شود و همچنین در سال ۲۰۰۲ این مجسمه بازسازی و نوسازی شد.

مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) یادگاری از پیروزی مردم در جنگ استقلال و آزادی ترکیه

جزئیات مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) در آنکارا

در این مجسمه که تماماً از جنس برنز است، علاوه بر مجسمه سوار بر اسب آتاتورک که در میان قرار دارد، دو سرباز مسلح از طرف دیگر نیز دیده می‌شود که یکی از آن‌ها همان‌طور که در بالا گفته شد سربازی است که دارد نیروی پشت سرخود را فرامی‌خواند و دستور حمله می‌دهد و سرباز دیگری دیده می‌شود که دارد منطقه روبروی خود را دیدبانی می‌دهند و می‌توان گفت در حال بازدید و شناسایی خط مقدم است.
همچنین در سمت دیگر مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) یک خانم دیده می‌شود که مهمات توپ جنگی را در دست دارد و با خود حمل می‌کند، که این مجسمه خانم بیانگر فداکاری‌ها و مجاهدت خانم‌ها و زنان ترک در جنگ آزادی و استقلال ترکیه است.

مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) یادگاری از پیروزی مردم در جنگ استقلال و آزادی ترکیه

بازدید از مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) آنکارا

ازآنجاکه مجسمه پیروزی یا همان مجسمه ظفر در میدان واقع در محله‌ی قدیمی اولوس قرار دارد در نزدیکی مکان‌های متعدد تاریخی و باستانی قرارگرفته است، ضمن همین موضوع شما می‌توانید در کنار بازدید از این میدان و مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) به مکان‌های متعددی که در نزدیکی این میدان قرار دارد، رفته و آن‌ها در تور آنکارا خود بازدید کنید و برای رفتن به آن‌ها نیازی به گرفتن تاکسی و استفاده از وسایل نقلیه نیست.
زیرا که در این محل بازارهای متعدد و کوچه‌های قدیمی وجود دارند که دیدار از آن‌ها با پای پیاده خالی از لطف نیست و می‌توانید یکی پس از دیگری از مناطق باستانی مثل مرکز خرید اولوس و همین‌طور مکان‌های دیگر مثل موزه تمدن‌های آناتولی بازار قدیمی چیکریکچیلار یوکوشو دیدن کنید.

دسترسی به مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı)

همان‌طور که گفته شد مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) در میدان اولوس در قسمت مرکزی شهر آنکارای ترکیه قرار دارد، به همین منظور دسترسی و رفتن به این میدان به‌هیچ‌عنوان کار سختی نیست و این میدان ضمن داشتن ایستگاه مترو دارای ایستگاه‌های متعدد تاکسی و همچنین اتوبوس نیز می‌باشد و بعد از آمدن به اینجا می‌توانید با پای پیاده به بازدید از مکان‌های دیگر تاریخی موجود در نزدیکی این میدان بپردازید و نیازی به استفاده از وسایل نقلیه نیست.

آدرس مجسمه پیروزی (مجسمه ظفر Zafer Anıtı) در آنکارا

ترکیه، آنکارا، محله قدیمی اولوس، میدان اولوس