همه چیز درباره بازدید قلعه آنکارا Ankara Castle در تور آنکارا

قلعه آنکارا، جواهری کهن از شهر آنکارا و جاذبه‌های آن

قلعه آنکارا از مکان‌های باستانی بسیار مهم است که به شما پیشنهاد می‌شود از آنجا دیدن کنید.
این قلعه که در محله قدیمی اولوس ulus شهر آنکاراست، روی تپه‌های مرتفع این شهر قرار دارد.

قطعاً خرید لباس، از مهم‌ترین کارهایی است که باید در  تور آنکارا انجام دهید اما جدا از آن بسیار به شما توصیه می‌شود تا از مکان‌های باستانی همچون قلعه آنکارا و همچنین معبد آگوستیس و روم دیدن فرمایید تا اینطور با تاریخ غنی و دراز مدت ترکیه و به خصوص شهر باستانی آنکارا آشنا شوید.

آنکارا که پایتخت سیاسی ترکیه است از دیرباز مورد توجه ترک‌ها و همینطور ساکنان و قدرت‌های اروپایی بوده و برای همین دارای بناهای متعدد و تاریخی است که در تور آنکارا نباید آنها را از دست بدهید.

بازدید از قلعه آنکارا و گشتن در محیطی قلعه شکل علاوه بر آشنایی شما با تاریخ و فرهنگ قدیم ترکیه، مزیت‌های دیگری نیز دارد.
از آنجا که قلعه آنکارا برای شهروندان ترکیه مکانی بسیار مهم و ارزشمند است، در آن مراسم و جشن‌های متعددی مثل انواع نمایشگاه، فستیوال و حتی کنسرت‌هایی برگزار می‌شود و شما با حضور در این قلعه می‌توانید از آن بهره مند شوید.

در کنار تمام این‌ها از آنجا که  قلعه آنکارا کمی دورتر از شهر قرار دارد مکانی عالی برای استراحت ذهنی و فراغتی از شلوغی و خستگی در خریدهای پر تردد  تور آنکارا است.

همه چیز درباره بازدید قلعه آنکارا Ankara Castle در تور آنکارا

کمی بیشتر از قلعه آنکارا…

قلعه آنکارا  در دوران قرون وسطی ساخته شده است و به همین خاطر دارای معماری خاص آن زمان است که الهام گرفته از معماری باستانی است (تشکیل شده از سنگ‌های بزرگ) که تأثیر یافته از سبک معماری عثمانی نیز قرار گرفته است.

ظاهر جذاب و نقشه جالب این قلعه منحصر به فرد است و در کمتر جایی در ترکیه و حتی دیگر جاهای جهان دیده شده است.

جدا از این در اطراف  قلعه آنکارا، روستاهایی با سبک زندگی قدیمی را می‌توان دید که بسیار زیبا هستند و سبک زندگی سنتی آن‌ها کاملاً ارزش دیدن را دارد.

همه چیز درباره بازدید قلعه آنکارا Ankara Castle در تور آنکارا

تاریخچه‌ای مختصر از قلعه آنکارا

قلعه آنکارا در تپه‌های مرتفع قدیمی شهر آنکارا به نام اولوس قرار دارد و مردم ترکیه این بنای باستانی را به نام کالسی (Kalesi) هم می‌شناسند.

این قلعه از معدود بناهای بازمانده است که در همان دوران است که توسط حمله‌های کشورهای همسایه به خصوص حمله‌های متعدد ساسانیان در سال‌های ۶۱۵ تا ۶۳۰ از بین رفته است.

قلعه آنکارا ابتدا به شکل برجی بوده است که بعدها به صورت‌های مختلفی در دوران مختلف گسترش پیدا کرده است.
نظریه‌هایی وجود دارد که پادشاه فریگیه Phrygia اینجا را بازسازی و مورد تعمیر قرار داده است.

البته ساخت قلعه آنکارا به نظر عده‌ای برای دوران قبل از میلاد مسیح است و یکی از بازسازی‌های آن می‌تواند در دوران بیزانس (که معبد آگوستیس و روم هم برای همان دوران است و در نزدیکی این قلعه قرار دارد) انجام شده باشد.

در حدود سال ۱۰۷۰ میلادی این بنا توسط علاالدین کیکاووس (یکی از پادشاهان سلجوقی) فتح شده است و گسترش داده شده است و به همین خاطر است که آثاری از معماری سلجوقی در آن نمایان است.

این داستان‌ها بار دیگر در زمان عثمانی‌ها و همچنین در زمان ابراهیم پاشا هم صورت گرفته  و قلعه مرمت و نوسازی شده است.

می‌توان گفت بارها این قلعه همچنان که مورد تخریب قدرت‌های مختلف قرار می‌گرفته، موردترمیم نیز واقع می‌شده است.

از آنجا که مثل تمام قلعه‌های باستانی، قلعه آنکارا هم کاربرد نظامی و پادگان داشته است، به دوقسمت درونی و بیرونی تقسیم شده بوده است تا در قسمتی سلاح‌ها و در قسمتی دیگر سربازها قرار داشته باشند.

همه چیز درباره بازدید قلعه آنکارا Ankara Castle در تور آنکارا

سبک ساخت و معماری جالب قلعه آنکارا

قلعه آنکارا دارای ۲۰ برج متعدد است و در کل فضایی به مساحت ۴۳,۰۰۰ را اشغال کرده و دارای دیوارهایی به ارتفاع ۱۴-۱۶ متر است.
در میان این قلعه میدانی دیده می‌شود که اتاق‌های استقرار در اطراف این میدان مهم قرار داشته است.

این میدان در گذشته برای جلسات و گردهمایی‌ها استفاده می‌شده و امروزه نیز به عنوان مکانی برای کنسرت‌ها و جشنواره‌های مهم استفاده می‌شود.

از نکات قابل توجه  قلعه آنکارا استحکام سازه‌های آن است که در آن زمان که محل نگهداری سلاح‌های جنگی بوده تدبیر شده است.
ضمن همین موضوع لازم به ذکر است که این قلعه دارای ۴۲ محل برای نگهداری ادوات جنگی قابل انفجار است. که این ویژگی قلعه را به محلی خطرناک برای دشمنان تبدیل می‌کرده است.

از نکات دیگر قابل توجه در معماری قلعه آنکارا، سبک پنجره‌هاست که به دلیل سرمای زمستان بسیار کوچک ساخته شده‌اند اما در بخش بالایی قلعه که مناسب برای تابستان‌ها بوده دیوارها نازک‌تر و پنجره‌ها بزرگ‌تر است.

این قلعه ساخته شده از مکان‌های مختلفی است که شما در صورت بازدید از اینجا در طول  تور آنکارا می‌توانید مشاهده کنید:

  • قسمت سنگی بیرونیقلعه آنکارا
  • قلعه‌های داخلی به اسم Akkale آکاله
  • برج‌های مراقبت
  • اتاقک‌هایقلعه آنکارا
  • محوطه میدانی شکل مرکزی
  • کتیبه‌های مختلف
  • محل‌های نگهداری سلاح
  • دو دروازه بزرگ به نام هیسار Hisar

همه چیز درباره بازدید قلعه آنکارا Ankara Castle در تور آنکارا

امکانات و دسترسی به قلعه آنکارا

متاسفانه به دلیل قرار داشتن قلعه آنکارا  بر روی تپه‌های مرتفع و بلند اطراف شهر، امکان دسترسی به آن توسط مترو و اتوبوس وجود ندارد و شما یا باید از امکانات تور آنکارا برای رفتن به این مکان استفاده کنید یا این که با تاکسی به این مکان تاریخی در آنکارا مراجعه کنید.

در  قلعه آنکارا می‌توانید از بازار صنایع دستی و سوغاتی دیدن کنید و همچنین از مکان‌های دیدنی آنکارا در نزدیکی این محل مثل موزه تمدن آناتولی، مرکز خرید چیکریکچیلار یوکوشو و همچنین معبد آگوستیس و رومی‌ها دیدن فرمائید و لذت ببرید.

آدرس قلعه آنکارا:

ترکیه، آنکارا، منطقه کل ماه، جاده اولوکانلار، قلعه آنکارا.

Kale Mah, ۰۶۲۴۰ Altındağ/Ankara, Turkey

تلفن تماس (به زبان‌های ترکی و انگلیسی):

۰۰۹۰۵۴۱۳۵۵۳۸۴۶