مناره یولی جاذبه گردشگری ترکیه

ترکیه کشوری تاریخی با تمدن قدیمی و اصیل، میزبان مسافرانی است که قصد سفر به این کشور رادارند و می‌خواهند از اماکن تاریخی و آثار قدیمی موجود در این کشور دیدن کنند. مناره یولی یکی از مکان‌های دیدنی ترکیه بوده و نماد و شاخصه آنتالیا نیز می‌باشد. مناره یولی به نسبت دیگر اماکن گردشگری ترکیه کمتر شناخته‌شده و معروف است ولی جذابیتی که این مناره دارد به دلیل نوع ساخت منحصربه‌فرد آن و طراحی‌اش می‌باشد. مناره یولی یکی از متفاوت‌ترین مکان‌های گردشگری ترکیه است که درگذشته کلیسا بوده ولی اکنون به‌عنوان مسجد از آن استفاده می‌کنند. این سازه زیبا به دستور سلطان سلجوقی “علاءالدین کیکوباد” در سال ۱۲۱۹ تا ۱۲۳۶ در مرکز شهر و در میدان کال ایجی سی ساخته‌شده است.ما همواره توضیه میکنیم که در تور آنتالیا حتما از این مکان دیدنی آنتالیا دیدن کنید.

مناره یولی جاذبه گردشگری ترکیه

معماری مناره یولی

 مناره یولی نماینده خوبی برای معماری سلجوقیان و حال و هوای آن زمان‌ها می‌باشد. در این مکان مسجدی مربوط به قرن ۱۴ وجود دارد که هنوز هم قابل‌استفاده است. این مناره را به نام مناره شیاردار هم می‌شناسند. جنس این بنا از سنگ‌های سخت است که زحمت زیادی برای ترشیدن و شکل دادن به آن‌ها کشیده شده و در نما از آن استفاده کرده‌اند. اگر با دقت به قسمت بالایی مناره نگاه کنید هشت‌ضلعی را خواهید دید که آجرکاری شده است. این مناره روی پایه مربعی واقع‌شده است که دورتادور آن شیاردار بوده (که نماد و سنبل آنتالیا محسوب می‌شود) و رنگ‌های این آجرها به رنگ‌های فیروزه‌ای و قرمز است. در قسمت آخری بدنه مناره از جنس موزاییک ساخته‌شده که به رنگ‌های آبی تیره و روشن نمایان است. همین امر موجب جلوه دادن به مناره و منحصربه‌فرد شدن آن شده است. این مناره با ویژگی‌هایی که ذکر شد، همه‌ساله تعداد زیادی گردشگر را به آنتالیا می‌کشاند.

مناره یولی جاذبه گردشگری ترکیه

در آخر امید داریم شما از سفر خود به تور آنتالیا لذت ببرید و خاطرات طلایی و زیبا را در کنار عزیزان با بازدید از مکان های دیدنی آنتالیا تجربه کنید.

مناره یولی جاذبه گردشگری ترکیه