معرفی مناره شکسته

از مشهورترین مکان تاریخی ترکیه، می‌توان به مسجد کسیک یا همان مناره شکسته اشاره کرد که در شهر آنتالیا واقع است و نشان‌دهنده گذشته غنی این شهر بزرگ است؛ این مناره شکسته مربوط به زمان رومی‌ها بوده است. در ۱۳۰ میلادی وقتی‌که امپراتور روم هادریان به شهر آنتالیا سفر کرد، به خاطر حضور او در قسمت ورودی دروازه‌ها، سه طاق بسیار بزرگ با ستون‌هایی ساخته شد که این ستون‌ها، به زیبایی آراسته‌شده بودند. درگذشته تنها راه ورود به شهر آنتالیا تنها همین دروازه بود؛ به همین دلیل ارزش تاریخی بودن این مناره شکسته را بیشتر کرده است. در حال حاضر در تور آنتالیا تنها می‌توان از آن بنای بزرگ تاریخی، دو برج و بخشی از دیوار آن مناره شکسته را مشاهده کرد که در نزدیکی بندرگاه قرار دارد.

کسیک مناره که در شهر آنتالیا قرار دارد، در دوران عثمانی‌ها و بایزید دوم و به‌فرمان شاهزاده کورکوت، به یک مسجد باشکوه تبدیل شد. به همین جهت به این اثر، کسیک مناره، مسجد کورکوت و مسجد بزرگ هم می‌گویند. این مسجد زیبا در سال ۱۸۹۶ میلادی آتش گرفت و بخش چوبی بالای مناره کاملاً از بین رفت. بعدازاین اتفاق، به این مسجد بزرگ، مناره شکسته آنتالیا گویند.

در نزدیکی مناره شکسته می‌توان کالجی، کالجی مارینا، بندرگاه شهر آنتالیا و ساحل مدیترانه و همچنین پارک زیبای کارالیوگلو را مشاهده کرد.

جاذبه گردشگری آنتالیا؛ تاریخچه مناره شکسته

جاذبه گردشگری آنتالیا؛ تاریخچه مناره شکسته

مناره شکسته در قرن دوم میلادی در خیابان‌های کالج (در قسمت قدیمی شهر آنتالیا و در بخش جنوبی کشور ترکیه به نام یک معبد رومی) بنا شد. پس‌ازآن به احترام مریم مقدس و در قرن هفتم، این معبد به کلیسای زیبا روم شرقی تبدیل گشت، اما زمان زیادی نگذشت که در قرن هشتم و پس از حمله عرب‌ها به این شهر، این کلیسا بسیار آسیب دید و خراب شد؛ اما بعد از حدود دو قرن دوباره تعمیر شد و تبدیل به مکانی برای عبادت مسلمانان قرار گرفت. در دوران سلجوقیان یک مناره حقیقی اضافه شد که پس‌ازآنکه پادشاه قبرس، شهر آنتالیا را دوباره از اعراب پس گرفت آن را تبدیل به کلیسایی زیبا کرد، گرچه این پایان کار این مناره شکسته نبود. در دوران بایزید دوم این کلیسا به مسجدی به نام، مسجد کورکوت تبدیل شد تا سرانجام در عصر حاضر به مسجد کسیک مناره شهر آنتالیا شهرت دارد.

بازدید از این اثر تاریخی بزرگ، که در این مناره شکسته می‌توان مشاهده کرد، و سپری کردن لحظاتی به‌یادماندنی در کنار این مناره زیبا، بسیار لذت‌بخش است. به علت وجود همین زیبایی‌های ساده، کسیک مناره به قطب جاذبه گردشگری آنتالیا تبدیل‌شده است.

جاذبه گردشگری آنتالیا؛ تاریخچه مناره شکسته

مکان تاریخی ترکیه؛ بهترین زمان بازدید از کسیک مناره

کشور ترکیه دارای کوه‌های مرتفع و دریاهای وسیع است که توسط آن‌ها احاطه‌شده است و به همین دلیل دارای آب‌وهوایی متنوع است. در قسمت‌های شمالی کشور ترکیه، آب‌وهوا اقیانوسی و در بخش‌های جنوبی این کشور، آب‌وهوا معتدل مدیترانه‌ای است. در بخش خای داخلی کشور ترکیه کمی خشک و قاره‌ای است. بهترین زمانی که می‌توان به بخش‌های جنوبی این کشور زیبا سفر کرد فصل تابستان و بهترین زمان برای سفر به بخش مرکزی و شمالی آن فصل زمستان است. شهر آنتالیا یک شهر بندری در بخش جنوبی کشور ترکیه است که در ساحل دریای مدیترانه واقع‌شده است. شهر آنتالیا، مثل تمام سواحل مدیترانه، دارای آب‌وهوایی معتدل است، که به همین دلیل در تمام فصول تغییرات جزئی دارد. پس دیگر نگران زمان خود برای سفر به این شهر تاریخی نباشید. گرچه بهترین فصل برای سفر به این شهر، فصلی غیر از فصل سرما، یا همان فصل گرم تابستان است. مشاهده مناره شکسته شهر آنتالیا زمانی نزدیک به ۲ ساعت وقت لازم دارد.

مکان تاریخی ترکیه؛ موقعیت جغرافیایی مسجد کسیک

این مناره زیبا در کشور ترکیه در شهر آنتالیا قرار دارد.

آدرس دقیق مناره شکسته:

کسیک مناره شهر آنتالیا در بخشی به نام موراتپاسا ۰۷۱۰۰ که در خیابانی به نام سیولک قرار دارد.

مکان تاریخی ترکیه؛ راه‌های تردد به مناره شکسته

با استفاده از وسایل عمومی:

در شهر آنتالیا وسایل حمل‌ونقل، بیشتر از طریق تاکسی خصوصی (تاکسی‌های که به‌صورت ون مشترک و تراموا) است. بهتر است حواستان به هزینه تاکسی‌های خصوصی باشد و قبل از استفاده از آن‌ها، از میزان هزینه‌ها اطلاع داشته باشید. رنگ این تاکسی‌ها به‌صورت کاملاً زرد است و قیمت آن توسط تاکسی‌متر محاسبه می‌شود. تاکسی‌های ون، به نام دلموش در شهر آنتالیا شهرت دارد و می‌تواند حداکثر ۱۰ مسافر را به‌صورت اشتراکی و به مقصد مشخصی برساند. بهترین و مناسب‌ترین وسیله‌ای که می‌توان با آن به بیشتر مکان‌ها دسترسی داشت، اتوبوس است.

سفر با ماشین شخصی:

وسیله‌های نقلیه عمومی در شهر آنتالیا کاملاً در دسترس و ارزان هستند؛ پس به‌راحتی می‌توانید برای رسیدن به اکثر نقاط شهر آنتالیا، از آن‌ها استفاده کنید. ولی اگر به سفر با وسیله شخصی خود علاقه‌مند نیستید، وسیله‌ای را ازآنجا کرایه کنید و به سمت خیابانی به نام سیولک و مسجد کسیک مناره حرکت کنید.

جاذبه گردشگری آنتالیا؛ رستوران‌های نزدیک مناره شکسته

در نزدیکی مناره شکسته به تعداد زیاد و متنوعی از کافه و رستوران‌ها وجود دارد، که می‌توان به وانیلا لانج، رستوران آریا، لوج آگاتا و ناهارخوری کی – تی اشاره کرد. همین امکانات جانبی ساده اطراف کسیک مناره، موجب تبدیل‌شدن این منطقه به جاذبه گردشگری آنتالیا شده است.

جاذبه گردشگری آنتالیا؛ تاریخچه مناره شکسته

مکان اسکان مسافر در اطراف مسجد کسیک

هتل‌های زیبا و متعددی در شهر آنتالیا وجود دارد؛ هزینه این هتل‌ها در هر بازه قیمت و میزان خدمات متنوعی هستند که لازم داشته باشید. این هتل‌ها در ۵ قسمت لارا، کندو، به لک، کمر و سیده قرار دارند. از هتل‌هایی که می‌توان در نزدیکی مناره شکسته پیدا کرد، می‌توان به هتل پاسا آلپ، هتل کالجی و هتل به لوسی گاردن اشاره کرد، که قیمتی نزدیک به ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار تومان هزینه برای شما دارد. اگر هتلی نزدیک به مراکز خرید لازم داشته باشید، هتل لارا بسیار مناسب است و البته اگر به دنبال هتل‌های لوکس یا ۵ ستاره باشید، در قسمت به لک می‌توان آن‌ها را جستجو و پیدا کرد. از هتل‌های دیگری که در شهر قرار دارد، می‌توان به هتل کنکورد آنتالیا، هتل تایتانیک آنتالیا، هتل رویال وینگز، توپکاپی و هتل کرمیر اشاره کرد.

در آخر امید داریم شما از سفر خود به تور آنتالیا لذت ببرید و خاطرات طلایی و زیبا را در کنار عزیزان با بازدید از مکان های دیدنی آنتالیا تجربه کنید.