مکان تاریخی گردشگری؛ دروازه هادریان در شهر آنتالیا کشور ترکیه

یکی از مهم‌ترین مکان‌های توریستی واقع در شهر آنتالیا (در کشور ترکیه دروازه‌ هادریان می‌باشد که نام دیگر آن هادریانوس یا اوچ کاپیلار (به معنی سه دروازه) می‌باشد.

مکان تاریخی گردشگری؛ دروازه هادریان در شهر آنتالیا کشور ترکیه

تاریخچه ساخت دروازه‌ی هادریان

دروازه هادریان گردشگری یک طاق نصرت می‌باشد که به نام امپراتور روم (هادریان) نام‌گذاری شده است و اکنون یکی از جاذبه‌ها و مکان تاریخی گردشگری واقع در شهر آنتالیا می‌باشد. بر اساس افسانه‌ها، ملکه‌ی سبا به نام بلقیس به‌منظور دیدن حضرت سلیمان از زیر این طاق رد شده است و لحظات خوشی را با حضرت سلیمان در کاخ آسپندوس گذرانده است.

در ۱۳۰ سال قبل از میلاد مسیح، امپراتور روم به نام هادریانوس تصمیم گرفت از شهر آنتالیا بازدید کند. مردم ساکن این شهر نیز به خاطر ادای احترام به این امپراتور، شروع به ساخت دروازه هادریان آنتالیا کردند.

بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته،دروازه هادریان شامل دوطبقه‌ی مجزا بوده است اما اکنون تنها یک طبقه از آن باقی‌مانده است.

مکان تاریخی گردشگری؛ دروازه هادریان در شهر آنتالیا کشور ترکیه

 جاذبه های گردشگری آنتالیا؛ ویژگی‌های دروازه هادریان

ویژگی‌های جذاب دروازه هادریان ، آن را تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا کرده است. دروازه هادریان به‌صورت سه عدد طاق می‌باشد که این طاق‌ها کنار یکدیگر به همراه ستون‌هایی که به زیبایی تمام تزئین شده‌اند، ساخته‌شده‌اند. این دروازه تنها دروازه آنتالیا است که بازمانده از بقایای قدیم این شهر می‌باشد، که این مکان را تبدیل به مکان‌های دیدنی ترکیه کرده است. معماری ساخت این دروازه از طراحی‌های کلاسیک روم باستان سرچشمه می‌گیرد. رومی‌های قدیم، همیشه طاق‌های نصرت خود را بدین گونه می‌ساختند. این دروازه از ۸ ستون با پایه‌های از جنس گرانیت که در دو طرف این دروازه چهارپایه‌ی نگه‌دارنده قرارگرفته است تا سه طاق نصرت را حفظ کنند. در مجاورت این دروازه، شما دو عدد برج را می‌توانید مشاهده کنید که تاریخ ساخت هردوی این برج‌ها به دوران روم قدیم برمی‌گردد. بااین‌وجود بر اساس تحقیقات انجام‌شده، برج سمت راست در دوران امپراتوری بیزانس بازسازی‌شده است.

مکان تاریخی گردشگری؛ دروازه هادریان در شهر آنتالیا کشور ترکیه

افرادی که تمایل به سفر به کشور ترکیه و مخصوصاً تور آنتالیا دارند توصیه می‌شود که از این مکان تاریخی گردشگری بسیار زیبا حتماً بازدید نمایند که جزء مکان‌های دیدنی ترکیه به شمار می‌رود.