آسپندوس شهری با قدمت بسیار زیاد است و در آنتالیای ترکیه قرارگرفته است

آسپندوس یک شهر تاریخی است که در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد و جزو مناطقی است که سالانه خیل عظیمی را به خود جذب می‌کند و توریست‌های زیادی برای دیدن این آثار تاریخی به این منطقه می‌آیند. همان‌طور که بسیاری از شما می‌دانید، شهر آنتالیا یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که تورهای زیادی تحت عنوان تور آنتالیا برای رفتن به این شهر زیبا وجود دارد. آنتالیا دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است که واقعاً شگفت‌انگیز و بی‌نظیر است اما در اطراف همین شهر؛ شهرها و مناطق تاریخی نیز وجود دارد که جاذبه‌های توریستی شهر آنتالیا را کامل کرده است. ازجمله این مناطق می‌توان به شهر آسپندوس اشاره کرد. این شهر به‌قدری محبوب است که در تورهای آنتالیا بازدید از این شهر جزو اولویت‌ها قرا دارد. به شما پیشنهاد می‌کنم که اگر قصد سفر به ترکیه رادارید حتماً از این شهر زیبا نیز دیدن کنید. با دیدن از این شهر تاریخی می‌توانید با معماری که در آن زمان‌ها بکار می‌رفته، بیشتر آشنا شوید و در تمام قسمت‌های این شهر چیزهای جالبی به پشم می‌خورد که هرکسی را حیرت‌زده می‌کند.

آسپندوس شهری با قدمت بسیار زیاد است و در آنتالیای ترکیه قرارگرفته است:

آشنایی با شهر تاریخی آسپندوس:

شهر آسپندوس مربوط دوران یونانیان می‌شود و قدمت زیادی دارد و در قرن دوم بعد از میلاد این شهر زیبا ساخته‌شده است. در آنتالیا بزرگ‌راهی وجود دارد که به سمت شهر سریک می‌رود؛ با پایان یافتن این بزرگ‌راه رو به روی شما یک شاهکار تاریخی قرار می‌گیرد که با دیدن آن حتماً حیرت‌زده خواهید شد. جالب است بدانید که در شهر آسپندوس یک سالن تئاتر بسیار قدیمی وجود دارد که ظرفیت آن را ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند و این سالن تئاتر جزو مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر به‌حساب می‌آید. اگر با تور آنتالیا به این شهر تاریخی سفر کنید با آثار جالبی روبه‌رو می‌شوید. برای مثال هنگامی‌که به قسمت‌های شمالی این شهر بروید؛ قنات‌ها و آبراهه‌هایی مشاهده می‌کنید که با زیبایی هرچه‌تمام‌تر ساخته‌شده‌اند. خرابه‌های موجود در شهر باستانی آسپندوس نیز حاکی از ساختمان‌هایی است که به‌مرورزمان تخریب‌شده‌اند اما آثار آن‌ها هنوز به‌جاست.

آسپندوس شهری با قدمت بسیار زیاد است و در آنتالیای ترکیه قرارگرفته است:

هدف از ساخت بناهای عمومی شهر آسپندوس:

سالن تئاتر و قنات‌ها و آبراهه‌هایی که در این شهر وجود دارد؛ هر یک به دست معمارهای متفاوتی ساخته‌شده است و برخی معتقدند که هدف از ساخت این آثار به دست آوردن جایزه سلطنتی در آن زمان بوده است و این جایزه درواقع ازدواج با دختر پادشاه بوده است که در آخر پادشاه سازنده سالن تئاتر را به‌ همسری دختر خود درمی‌آورد.

بنای تئاتر شهر آسپندوس:

این بنا یکی از بناهایی است که نشان‌دهنده معماری یونانیان است. این سالن به حالت نیم‌دایره ساخته‌شده است و بخشی از آن نیز بر روی شیب تپه‌ای که پشت آن قرار دارد ساخته‌شده است. این بنای تاریخی به‌وسیله دو راه روی بزرگ شیب‌دار به دو قسمت تقسیم می‌شود و نکتهٔ جالب آن است که بدانید راه‌پله‌ها در این بنا به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که تماشا گران بدون وجود کمترین مشکلی می‌تواند به‌جای خود دسترسی پیدا کند. در سالن تئاتر شهر تاریخی آسپندوس جاهایی نیز تعبیه‌شده است که مخصوص خانواده سلطنتی بوده و حالت تشریفاتی داشته است. مکانی که مخصوص خانواده سلطنتی در آن زمان بوده است دارای ۵۹ طاق قوسی شکل است و زیبایی شگفت‌آوری را به وجود آورده است. در ضمن صندلی‌های ردیف اول نیز مربوط به جایگاه قضات و سفرا و سناتورها و ردیف دوم نیز مربوط به جایگاه افراد سرشناس شهر بوده است. جالب است بدانید که مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد این شهر در سال ۵۴۶ قبل از میلاد مغلوب ایرانیان شده و تحت سلطه آن‌ها قرارگرفته است. در آن زمان این شهر از آزادی تمام‌عیار برخوردار بوده است چراکه سکه‌های آن زمان با نام خود این شهر یعنی آسپندوس ضرب می‌شد.

آسپندوس شهری با قدمت بسیار زیاد است و در آنتالیای ترکیه قرارگرفته است: