دیدار با تاریخ آذربایجان در کاخ شیروان شاه در باکو

کشور آذربایجان یکی از کشورهای جهان است که دارای قدمت تاریخی است و در اکثر شهرهای آن آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که باعث شده است تا به یکی از قطب‌های گردشگری در جهان تبدیل شود و توریست‌های زیادی از سراسر جهان از جاذبه‌های گردشگری آذربایجان دیدن کنند. از جمله شهرهای دیدنی این کشور باکو است که ما در این مطلب برای شما از جاذبه‌های گردشگری باکو بیشتر صحبت کرده‌ایم. و در این راستا جاذبه‌های کاخ شیروان شاه را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا در صورت سفر به این شهر تاریخی با تور باکو حتماً از آن بازدید کنید.

دیدار با تاریخ آذربایجان در کاخ شیروان شاه در باکو

قدمت تاریخی کاخ شیروان شاه باکو

کاخ شیروان شاه در قرن پانزدهم به‌وسیله سلسله شروان شاهان بنا شده است و سازمان یونسکو از آن به عنوان مرواریدهای معماری در کشور آذربایجان یاد کرده است. این کاخ در بخش تاریخی شهر باکو پایتخت آذربایجان وقع شده است و به همراه قلعه دختر به عنوان آثار تاریخی باکو در لیست میراث جهانی یونسکو گنجانده شده‌اند. این مجموعه داری بخش‌های مختلفی است از جمله شامل ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، مقبره سید یحیی، مسجد و … می‌باشد.

در مورد ساخت کاخ شیروان شاه داستانی زیبا وجود دارد به این قرار که، در قرن پانزدهم پس از زلزله ویرانگری که در شهر شماخی رخ داد، ابراهیم یکم پادشاه آن زمان تصمیم گرفت که پایتخت خود را از شماخی به باکو انتقال دهد و برای خود کاخی زیبا بنا کند. بعد از اینکه سلسله صفوی در سال ۱۵۰۱ موفق به فتح باکو شد، این کاخ به ویرانه مبدل گشت اما بعدها با مرمت و بازسازی این کاخ به عنوان موزه‌ای مرکزی معرفی شد و در لیست یونسکو قرار گرفت.

دیدار با تاریخ آذربایجان در کاخ شیروان شاه در باکو

معماری کاخ شیروان شاه

در مورد معماری ساختمان اصلی کاخ شیروان شاه باید بدانید که: بنای اصلی این مجموعه در سال ۱۴۱۱ به‌وسیله شیروان شاه شیخ ابراهیم اول ساخته شد. ساختمان دو طبقه این مکان دیدنی چیزی در حدود ۵۰ بعد دارد و قسمت‌های بیرونی بنا با ۳ راه پله باریک و پیچ در پیچ با هم ارتباط دارند. دروازه بزرگ کاخ شیروان شاه به‌طور مستقیم از حیاط به طبقه دوم به اتاقی که بر روی آن یک گنبد است راه دارد و راهرویی کوچک و هشت ضلعی آن را به دیگر اتاق‌های قصر ارتباط می‌یابد.

معماری داخلی کاخ شیروان شاه

قسمت دیوان خانه کاخ شیروان شاه:

در این مورد باید بدانید که دیوان خانه غرفه‌ای سنگی و کوچک است که در داخل حیاطی کوچک که از سه طرف با گالری‌ها محصور شده، واقع شده است. این غرفه تشکیل شده است از سالنی هشت ضلعی که در درون و بیرون آن گنبدی سنگی وجود دارد. دیدنی‌های کاخ شیروان شاه شامل دروازه ورودی اصلی آن است که با کتیبه‌های عربی مزین و بر روی آن برگ‌های درخت انجیر نقاشی شده است. یکی از زیبایی‌های این مکان دیدنی باکو آن است که بر روی دروازه اصلی دو مدال قرار دارد که درون هر کدام کتیبه‌ای عربی قرار دارد.

دیدار با تاریخ آذربایجان در کاخ شیروان شاه در باکو

امیدواریم شما هم به تور باکو سفر کنید و از کاخ شیروان شاه در باکو دیدن کنید.