موزه فرش آذربایجان محل رقص نقش و نگارهای فراموش نشدنی

به علاقه‌مندان به فرش پیشنهاد می‌کنیم که تور باکو را برای سفر خود انتخاب کنند چراکه در شهر باکو پایتخت آذربایجان یک موزه فرش مشهور قرار دارد که در آن مدل‌های مختلف فرش، گلیم و.. را می‌توانید ببینید. در حقیقت تور آذربایجان ممکن است یکی از گزینه‌های مورد انتخاب گردشگرانی باشد که به فرش و گلیم و کلاً آثار دستی و سنتی علاقه دارند. ما در این مطلب برای شما در مورد موزه فرش آذربایجان مطالبی را گردآوری و منتشر کرده‌ایم.

موزه فرش آذربایجان محل رقص نقش و نگارهای فراموش نشدنی

در مورد موزه فرش آذربایجان بیشتر بدانید

در ابتدا خوب است بدانی که فرش آذربایجان یکی از نام‌آشناترین فرش‌ها برای کلکسیونرها و مجموعه‌داران است. ذکر این نکته لازم به نظر می‌رسد که کشور آذربایجان نخستین کشوری است که در سال ۱۹۶۷ به ساخت یک موزه اختصاصی برای فرش اقدام کرد. این موزه اولین نمایشگاه خود را در سال ۱۹۷۲ برپا کرد.

موقعیت مکانی موزه فرش آذربایجان در باکو

موزه‌ی فرش آذربایجان یا موزه‌ی هنرهای دستی و فرش آذربایجان ازنظر موقعیت مکانی و جغرافیایی در بلوار «نفت چیلر» در بخش قدیمی شهر باکو قرار گرفته است.

بازدید از موزه فرش آذربایجان

این موزه به‌طور ویژه محل نمایش فرش‌ها و گلیم‌های دستباف و لباس‌های سنتی کشور آذربایجان از ادوار مختلف تاریخی این سرزمین است که همین علت هم باعث شده است تا مردم شناسان و جامعه شناسان از این موزه بازدید کنند. اما نکته مهم آن است که این موزه بزرگ‌ترین مجموعه فرش‌های آذربایجان را در خود جای‌داده است. در این راستا باید بدانید که اولین موزه فرش باکو در سال ۱۹۶۷ و نزدیک مسجد قرن پانزدهمی جمعه یا جوما و در بخش قدیمی باکو بناشده است. در این موزه فعالیتهای فرهنگی هم انجام می‌گیرد از جمله این که در این محل کارگاه‌های آموزش فرش‌بافی و صنایع‌دستی و نیز برنامه‌های سخنرانی عمومی برگزار می‌شود.

موزه فرش آذربایجان محل رقص نقش و نگارهای فراموش نشدنی

این موزه دارای قسمت‌های جالبی است از جمله اینکه بخشی از موزه فرش آذربایجان به تاریخ شهر نابودشده به‌وسیله ارتش ارمنستان در سال ۱۹۹۲ به نام شوشا تحت عنوان تمدن سوخته می‌پردازد. بنابراین از جاذبه‌های موزه فرش آذربایجان باید به وجه تاریخیان هم اشاره کرد.

معماری موزه فرش آذربایجان

از نکات دیدنی موزه فرش آذربایجان باید به معماری منحصربه‌فرد آن اشاره کرد. طراحی ساختمان موزه جدید فرش باکو به شکل فرش لوله شده و کاملاً منحصربه‌فرد است. این بنا در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد و اولین مراسم افتتاح رسمی آن در سال ۲۰۱۴ برگزار شد. بنابراین یکی از قسمت‌های دیدنی‌های موزه فرش باکو به سبک معماری ساختمان آن مربوط می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به باکو چه در قالب تور لحظه اخری باکو و یا در قالب تور ارزان باکو حتماً به بازدید از این موزه بروید و از جذابیت‌های معماری، جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی این مکان دیدن کنید.

موزه فرش آذربایجان محل رقص نقش و نگارهای فراموش نشدنی

یک نکته‌ای که شاید در موزه‌های معمولی دنیا مرسوم نباشد، استفاده از دوربین عکاسی است که باید بدانید که در موزه فرش آذربایجان عکاسی شرایط خاص خود را دارد. گردشگران می‌توانند دوربین عکاسی خود را به داخل موزه ببرند که البته برای این کار می‌بایست چیزی در حدود ۱۰ مانات پرداخت کنند.

امیدواریم که در سفر به آذربایجان از سفر خود و  و تور باکو  لذت ببرید.