موزه ادبیات نظامی گنجوی محلی برای آشنایی با شاعر مشهور و پر آوازه

به علاقه مندان فرهنگ و هنر پیشنهاد می‌کنیم که حتماً با تور باکو به کشور آذربایجان سفر کنند و از جاذبه‌های گردشگری آذربایجان در راستای علاقه خود دیدن کنند. یکی از بهترین جاهای کشور آذربایجان برای گردشگری شهر باکو پایتخت این کشور است که اغلب توریست‌ها در جهان از جاذبه‌های گردشگری باکو دیدن کرده‌اند و ما در این مطلب می‌خواهیم در مورد جاذبه‌های موزه ادبیات نظامی گنجوی باکو برای شما صحبت کنیم.

موزه ادبیات نظامی گنجوی محلی برای آشنایی با شاعر مشهور و پر آوازه

قدمت تاریخی موزه ادبیات نظامی گنجوی آذربایجان

در مورد تاریخچه و چگونگی ساخت موزه ادبیات نظامی گنجوی باکو باید یدانید که این عمارت در سال ۱۹۳۹ در شهر باکو تأسیس شد و به این ترتیب این موزه در مرکز پایتخت آذربایجان واقع است و از میدان چشمه و شهر قدیمی ایچری چندان فاصله‌ای ندارد. امروزه این موزه یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی و خزانه فرهنگ آذربایجان محسوب می‌شود. در موزه ادبیات نظامی گنجوی تجهیزات علمی در مورد ادبیات و فرهنگ آذربایجان ارائه می‌شوند.

در این بنا تغییراتی داده شده است به طوری که در سال ۱۹۱۵ ساختمان متروپل به هتل اختصاص داده شده بود و طبقه دوم مورد بازسازی قرار گرفت. در تاریخ ۱ نوامبر سال ۱۹۳۹، بنا به سفارش شورای کمیسرها از SSR جمهوری آذربایجان موزه یادبود به نام موزه ادبیات نظامی گنجوی در این ساختمان به خاطر سالگرد ۸۰۰ سالگی ادبیات گنجوی ساخته شد. در این ساختمان بیش از ۳۰۰۰ نسخ خطی کمیاب، کتاب‌ها، تصاویر، پرتره، مجسمه، مینیاتور، خاطرات شاعران و نمایشگاه دیگر در ۳۰ عمومی و ۱۰ سالن کمکی از نمایشگاه موزه وجود دارد. قسمتی از موزه دارای یک فروشگاه کتاب است.

موزه ادبیات نظامی گنجوی محلی برای آشنایی با شاعر مشهور و پر آوازه

در مورد موزه ادبیات نظامی گنجوی باکو بیشتر بدانید

ساختمان موزه ادبیات نظامی گنجوی در یکی از مشهورترین خیابانهای باکو یعنی خیابان ایستقلالیت قرار گرفته است. در مورد شاعر نامی نظامی گنجوی، هم که احتمالاً می دانید شاعر و داستان‌سرای ایرانی‌تبار قرن ششم هجری است که به‌عنوان سردمدار داستان‌سرایی در ادب فارسی دارای شهرت است. برای علاقه مندان به شعر و هنر باید بگوییم که موزه ادبیات نظامی گنجوی آذربایجان در بردارنده آثاری از این شاعر و سایر شعرای مشابه است که از نظر فرهنگی و قدمت بسیار نفیس و کهن هستند.

موزه ادبیات نظامی گنجوی محلی برای آشنایی با شاعر مشهور و پر آوازه

بازدید از موزه ادبیات نظامی گنجوی

یکی از زیبایی‌های موزه ادبیات نظامی گنجوی باکو نماد مقبره آن است. نماد مقبره نظامی کنجوی از سنگ مرمر ظریفی تشکیل شده است که چیزی در حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد و در پشت آن، یک فضای باز با نمایش صحنه‌هایی از کتاب نظامی و مجسمه فلزی او وجود دارد. گفتی است که بناهای یاد بود نظامی در شهرهای بسیاری از کشور آذربایجان و همچنین در تبریز (ایران)، مسکو (سنت پترزبورگ)، کیف (اوکراین)، تاشکند (ازبکستان)، و بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد و همه ساله گردشگران زیادی از آنها بازدید می‌کنند.

امیدواریم شما هم که برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی باکو به این شهر سفر می‌کنند از جاذبه تاریخی باکو و از جاذبه‌های هنری باکو هم دیدن کنید و بتوانید این شهر را در تور باکو به طور کامل بشناسید و به قدمت و تاریخ طولانی آن از هر نظر پی ببرید.