لمس زیبایی در بازدید از اثر سنگی و هنری قبوستان باکو

کشور آذربایجان یکی از کشوهایی است که دارای قدمت تاریخی است و اکثر شهرهای آن جاذبه‌های گردشگری تاریخی دارند و همه ساله تاریخ نگاران و مردم شناسان زیادی با تور باکو به این کشور مراجعه می‌کنند و جاذبه‌های تاریخی آذربایجان را مورد بازدید قرار می‌دهند. یکی از مهمترین آثار تاریخی آذربایجان که در شهر باکو پایتخت آن قراردارد، اثر سنگی و هنری قبوستان باکو است که در ادامه در مورد این جاذبه هنری در باکو اطلاعات بیشتری را مطلع می‌شوید.

لمس زیبایی در بازدید از اثر سنگی و هنری قبوستان باکو

در مورد جاذبه‌های اثر سنگی و هنری قبوستان باکو بیشتر بدانید

در مورد موقعیت مکانی و جغرافیایی اثر سنگی و هنری قبوستان باید بدانید که منطقه‌ای بسیار زیبا و کوهستانی در جنوب شرقی رشته کوه‌های قفقاز در ۴۶ کیلومتری جنوب غربی باکو است که دره‌های عمیق و باریکی دارد که در زبان آذربایجانی با نام “قبو” شهرت دارند، به همین علت این منطقه به قبوستان مشهور است. این منطقه که در کرانه‌های غربی دریای خزر واقع است که بسیار دیدنی و شگفت انگیز است. نکته قابل توجه مورخان آن است که سنگ نگاره‌هایی که در اثر سنگی و هنری قبوستان باکو وجود دارند باعث شده در سال ۲۰۰۷ این منطقه مورد توجه میراث جهانی قرار بگیرد و ثبت یونسکو شود.

لمس زیبایی در بازدید از اثر سنگی و هنری قبوستان باکو

اگر به شهر باکو رفتید پیشنهاد می‌کنیم که از اثر سنگی و هنری قبوستان باکو حتماً دیدن کنید. آثار باستانی و سنگ نگاره‌ها همراه با گل افشان‌ها و گازسنگ ها در این منطقه باعث شده است تا آن را در سال ۱۹۶۶ به عنوان منطقه با اهمیت تاریخی باکو بشناسند. روی این سنگ نگاره‌ها، آثاری از حیوانات، گیاهان، صحنه‌های شکار، کشتی‌ها و صورت‌های فلکی به صورت آشکار حجاری شده است که مربوط به ادوار ماقبل تاریخ و قرون وسطایی هستند و بسیار حیرت انگیز می‌باشند و همین‌ها هم باعث جذب گردشگران از سراسر دنیا شده‌اند.

اثر سنگی و هنری قبوستان به جهت داشتن آتشفشان گل خود نیز دارای شهرت است. نزدیک به ۳۰۰ کوه از ۷۰۰ کوه آتشفشانی در این جزیره در آذربایجان شرقی و در نزدیکی دریای خزر واقع شده‌اند. کوه‌های بسیاری از جمله جینگیرداغ – کوچوکداش – بویوکداش و تپه‌های بازیلی در کرانه‌های دریای خزر و جنوب شرقی قبوستان هستند که به‌وسیله دولت موردد حفاظت قرار می‌گیرند.

لمس زیبایی در بازدید از اثر سنگی و هنری قبوستان باکو

قدمت تاریخی اثر سنگی و هنری قبوستان

ارزش باستان‌شناسی این منطقه به سال ۱۹۳۰ میلادی باز می‌گردد و به‌دنبال عزیمت مردانی برای استخراج شن از معدنی در این منطقه شناسایی شده است. در شرح بیشتر باید گفت که یکی از کارکنان معدن در میان سازندهای سنگی و تخته‌سنگی منطقه متوجه حجاری‌هایی بر روی صخره‌ها شده بود و با اطلاع گروه آنها توانستند غارهای دست‌ساز بشر را نیز که درونشان نقاشی‌های بیشتری بود را پیدا کنند و امروزه به یکی از مهمترین نقاط دیدنی باکو تبدیل شده است که در صنعت گردشگری این کشور و به طور صنعت گردشگری آذربایجان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

سنگ‌نگاره‌های قبوستان از سال ۲۰۰۶ تا ب امروز بر پشت اسکناس‌های ۵ مناتی کشور آذربایجان نقش بسته است و به وعی نماد تاریخی این کشور روی اسکناس آنها حک شده است.

امیدواریم از سفر به آذربایجان و تور باکو نهایت لذت را ببرید.