سفر به قرن دوازدهم در بازدید از برج مایدن

اگر جزو افرادی هستید که دوست دارید سفرهایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی را تجربه کنید، ما به ما تور آذربایجان را پیشنهاد می‌کنیم و از بین تورهای این کشور پیشنهاد اول ما تور باکو است؛ چراکه این شهر جزو شهرهای تاریخی است که دارای نقاط دیدنی زیادی است که هرساله توریست‌های زیادی برای دیدن جاذبه‌های تاریخی باکو به این شهر سفر می‌کنند. ما در این مطلب برای شما در مورد جاذبه‌های برج مایدن باکو مطالبی را گردآوری و منتشر کرده‌ایم.

سفر به قرن دوازدهم در بازدید از برج مایدن

در مورد برج مایدن در باکو بیشتر بدانید

در کشور آذربایجان و در شهر باکو برجی به شکل مخروط وجود دارد که نام آن برج مایدن است، از این بنا به‌عنوان نماد معماری آذربایجان یاد می‌کنند و در مورد نحوه ساخت آن باید بدانید که این بنا تماماً از سنگ ساخته‌شده است و شاید به همین علت است که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری باکو برج مایدن است.

معماری برج مایدن

این برج دارای ارتفاعی در حدود ۲۹ متر است. در مورد زمان ساخت این برج اختلاف‌نظر بسیار است اما از روی مدل نمای این ساختمان، می‌توان گفت که نشان‌دهنده معماری در قرن ۱۲ نیز است.

سفر به قرن دوازدهم در بازدید از برج مایدن

وجه‌تسمیه برج مایدن

برج مایدن در زبان آذری به نام گیز قلعسی و در زبان فارسی به نام قلعه دختر شهرت دارد. روایات زیادی در مورد این برج و روش ساختان شنیده می‌شود، ازجمله یکی از این داستان‌ها درباره حکمران ثروتمندی بوده که عاشق دخترش می‌شود و تصمیم می‌گیرد که با او ازدواج کند. دختر که از گناه هراس دارد از دستور پدرش اطاعت نمی‌کند و درخواست می‌کند تا پدر برجی را بسازد تا او در این مدت جوانب مختلف این تصمیم را بسنجد و درنهایت تصمیمش را بگیرد. پس از ساخت برج دختر تصمیم می‌گیرد که خود را از بالای برج به پایین پرت کند و به این وسیله از اجرای این تصمیم جلوگیری می‌کند.

جاذبه‌های برج مایدن در باکو

پس‌ازاینکه با تور باکو به این شهر رفتید و از برج مایدن دیدن کردید متوجه می‌شوید که اگر به داخل برج بروید نقاشی‌های قدیمی را بر روی دیوارهای آن می‌توانید ببینید و مغازه‌ای در آن موجود است که سوغاتی‌های مختلف مربوط به کشور آذربایجان را در آن برای فروش گذاشته است و به‌نوعی سهولت در خرید توریست‌ها را به دنبال دارد.

نکته جالب‌توجه در بازدید از این مکان دیدنی در باکو آن است که محله‌های قدیمی شهر باکو از روی پشت‌بام برج کاملاً قابل‌مشاهده هستند. ذکر این نکته هم لازم به نظر می‌رسد که کاخ شروان شاه به همراه برج مایدن در سال ۲۰۰۰ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز به ثبت رسیدند و به این دلیل در سطح جهان شناخته‌شده هستند.

سفر به قرن دوازدهم در بازدید از برج مایدن

در مورد اهمیت این مکان دیدنی باید بدانید که اهمیت تاریخی این بنا در کشور آذربایجان به‌اندازه‌ای است که تصاویر آن را می‌توان در پول رایج کشور و تمبرهای پستی یافت. برج مایدن باکو امروزه میزبان موزه است که این موزه نشانگر داستان تاریخی تحول شهر باکو از آغاز تا به امروز است.

امیدواریم از تور باکو لذت ببرید.