برج دختر در باکو از مهمترین دیدنی های تور باکو

در بحث گردشگری و صنعت توریست آنچه باعث می‌شود که گردشگران به سمت نقطه‌ای خاص از جهان روانه شده و آنجا را مورد بازدید قرار دهند، قدمت تاریخی و یا زیبایی‌های فرهنگی است. مثلاً اکثر افرادی که تور باکو را برای سفر انتخاب می‌کنند، بیشتر به جهات اینکه جاذبه‌های تاریخی آذربایجان و ازجمله جاذبه‌های تاریخی باکو را می‌خواهند از نزدیک ببینند، این تور گردشگری را انتخاب می‌کند. در حقیقت تور آذربایجان یکی از تورهای موردعلاقه تاریخ‌نگاران و فرهنگ دوستان است. در این مقاله ما درباره جاذبه‌های برج دختر باکو برای شما مطالبی را منتشر کرده‌ایم.

گفتنی است که برج دختر در باکو با نام قلعه دختر نیز شهرت دارد.

 برج دختر در باکو از مهمترین دیدنی های تور باکو

در مورد برج دختر آذربایجان بیشتر بدانید

از نظر قدمت تاریخی قلعه دختر که به زبان ترکی آذربایجانی معادل قیز قالاسی است و به انگلیسی معادل Maiden Tower است، مربوط به دوره ساسانی در شهر باکو پایتخت آذربایجان است.

زیبایی‌های برج دختر منحصربه‌فرد هستند چراکه این اثر تاریخی دارای ویژگی‌های چون ۲۹، ۵ متر طول، ۱۶ متر عرض، و ۶ طبقه که در دو محدوده زمانی قرن ۵ و ۶ میلادی است که مربوط می‌شود به آغاز ساخت مرحله اول و قرن ۱۲ که مربوط می‌شود به مرحله دوم ساخت این بنا. برج دختر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است وبنابراین در سطح جهانی شناخته‌شده است.

در مورد کاربردهای برج دختر باکو در گذشته باد بدانید که این قلعه در روزگار کهن، محل نیایش آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به این مکان آمده‌اند.

 برج دختر در باکو از مهمترین دیدنی های تور باکو

جاذبه‌های امروز برج دختر باکو

برج تاریخی دختر در شهر باکو، برجی چندمنظوره در قسمت تاریخی این شهر قرار دارد. در شرح بیشتر این قلعه باید بدانید که برجی مرتفع در قسمت قدیمی شهر باکو است و به جهت ساخته‌شدن در امتداد دیوار باکو، جزئی از استحکامات این دیوار هم به شمار می‌آید. در ادوار گذشته کاربردهای دیگری همچون ستاره‌شناسی و نجوم و همین‌طور عبادتگاه داشته است. در حال حاضر این برج به موزه تاریخ معاصر باکو مبدل گشته و دارای فروشگاهی نیز هست که گردشگران می‌توانند از آن خرید کنند.

برج دختر باشکوه‌ترین بنای شهر باکو به‌حساب می‌آید، ۸ طبقه دارد و با ارتفاع کلی ۲۹.۵ متر و ضخامت قطری ۱۶.۵ متری است که گنجایش ۲۰۰ نفر را دارد. یک چاه نفت هم در نزدیکی برج دختر وجود دارد.

همچنین چاه آبی با عمق ۲۱ متری هم در طبقه دوم این اثر تاریخی کشف‌شده که به سفره‌های زیرزمینی آب متصل می‌شوند و آب را به این طبقه انتقال می‌دهند. بنابر گفته‌ها علت ساخت این چاه آب، سهولت دسترسی به آب در طبقه بالا بوده است.

 برج دختر در باکو از مهمترین دیدنی های تور باکو

موزه برج دختر باکو

پیشنهاد می‌کنیم اگر تور باکو را برای مسافرت انتخاب کردید، حتی به موزه برج دختر بروید. چراکه این قلعه دارای یک موزه خاص است و می‌توان نام قلعه‌ای که موزه نیز هست را بر روی آن نهاد. ازآن‌رو برج دختر را دارای موزه می‌دانند که قلعه‌ی دختر تاریخ تکامل یافتن شهر باکو را در دل خود جای‌داده است. زمانی که شما بالای برج دختر قرار می‌گیرید نمای کاملی از شهر باکو را می‌توانید مشاهده کنید.

در زمان جشن نوروز در بالای این برج آتشی برافروخته می‌شود که در شب بسیار زیبا و دیدنی است.

علت نام‌گذاری برج دختر

ممکن است برای شما هم این سؤال پیش‌آمده باشد که چرا نام این قلعه دختر است. روایتی وجود دارد که علت آن را برای ما فاش می‌کند. گفته می‌شود دختر خان باکو خود را از بالای آن به پایین انداخته است و عده‌ای هم می‌گویند خواهر او بوده است. علت این کار دختر پادشاه زندانی شدن توسط برادرش بوده است.