آشنایی با دوبی قدیم در منطقه بستکیه دبی

در شهر امروزی دبی وجود محلهٔ سنتی و قدیمی که بافت قدیم شهر را نشان می‌دهد بین برج‌های بلند دبی برای گردشگران تور دبی خالی از لطف نخواهد بود و جذابیت‌های خاص خود را به همراه دارد. پس در سفر به دبی رفتن به این محله سنتی دبی را از دست ندهید چون منطقه بستکیه دبی در واقع نشان گر بافت قدیم محله‌های امیرنشین دبی هست.

آشنایی با دوبی قدیم در منطقه بستکیه دبی

منطقه بستکیه دبی، یکی از قدیمی‌ترین مناطق دبی است. قدمت آن به سال ۱۸۹۰ برمی‌گردد. در ابتدا ۶۰ خانه داشته که در سال ۱۹۷۰ بعضی از این خانه‌ها برای ساخت مجموعه‌های جدید تخریب شدند. منطقه بستکیه دبی در اصل قلعهٔ تاجران ایرانی بوده و نام گذاری آن نیز به خاطر مهاجران شهرستان بستک (استان هرمزگان) است که ساکن این منطقه بوده‌اند.

معمار بریتانیایی، راینیر اوتر (Rayner Otter) در یکی از این خانه‌ها ساکن شد و بر باسازی دیگر بناهای قدیمی این دهکدهٔ جذاب توریستی دبی نظارت داشت. درسال ۱۹۸۹ دولت تصمیم گرفت منطقه بستکیه دبی را تخریب کند اما با مقاومت اوتر مواجه شد. او به پرنس چارلز (prince charls) نامه نوشت تا در بازدیدش از امارت از منطقه بستکیه دبی دیدن کند و با این کار عملیات تخریب متوقف و پروژه باسازی آن از سال ۲۰۰۵ آغاز شد.

نشانهٔ بارز منطقه بستکیه دبی وجود بادگیرهایی به سبک ایرانی هست که پرفراز خانه‌ها ساخته شده و در زبان عربی به آن بارجیل گفته می‌شود. بادگیرها یکی از اولین سیستم‌های تهویه هوا بوده‌اند که ظاهراً ابتکار ایرانی‌های ساکن مناطق کویری بوده است. بسیاری از ساختمان‌های منطقه بستکیه دبی بازسازی شده و به گالری‌های هنری، فروشگاه‌ها و کافه‌ها تبدیل شده‌اند.

به منظور جذب گردشگر در منطقه بستکیه دبی ، در سال ۲۰۰۶ یک دفتر گردشگری هم در آن تأسیس شد. همچنین در نزدیکی این دهکدهٔ رؤیایی دبی مرکز فرهنگی شیخ محمد قرار دارد.

ساعت بازدید منطقه بستکیه دبی: تمام ساعات روز.

مرکز فرهنگی شیخ محمد

دبی شهری مدرن است که خانواده‌هایی با فرهنگ‌های مختلف در خود جای داده است. ایده ساخت مرکز فرهنگی شیخ محمد در منطقه بستکیه دبی، آشنایی گردشگران دبی با آداب و رسومات دبی است. این مرکز در سال ۱۹۹۸ تحت نظر شیخ محمد بن رشید آل مکتوم ساخته شد. یکی از خانه‌های بخش الفهیدی در بردبی در اختیار این مرکز قرار گرفته است.

از طریق مختلف مانند تورهای گردشی و دوره‌های آموزش زبان عربی و دیگر جلسات فرهنگی، مردم را با فرهنگ دبی آشنا می‌سازد.

ساعت بازدید از مرکز فرهنگی شیخ محمد در منطقه بستکیه دبی : شنبه تا پنج شنبه از ۸ تا ۲۰: ۳۰ و جمعه‌ها: از ساعت ۱۵: ۳۰ تا ۲۱: ۳۰.

آشنایی با دوبی قدیم در منطقه بستکیه دبی

نگارخانهٔ مجلس (majlis gallery)

این نگارخانه در منطقه بستکیه دبی در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد و میزبان هنرمندان ملی و بومی بسیاری بوده و قدیمی‌ترین نگارخانه شهر محسوب می‌شود. معماری ساختمان نگارخانه سنتی است و علاوه بر حیاط مرکزی بادگیر هم دارد. اتاق‌های دوغاب شده کوچک به باغی در مرکز بنا می‌رسد.

این نگارخانه میزبان هنرمندان و آثار هنری معاصر هست. البته بیش‌تر نقاشی و آثار تجسمی در آن ارائه می‌شود. کارگاه‌های آموزشی بسیاری نیز در این نگارخانه برگزار می‌شود.

آشنایی با دوبی قدیم در منطقه بستکیه دبی

ساعت بازدید: شنبه تا پنج شنبه ۱۰ تا ۱۸ و جمعه‌ها تعطیل می‌باشد.

این سه منطقه دیدنی دبی در منطقه بستکیه دبی همگی از طریق ایستگاه مترو الفهیدی به راحتی قابل دسترس هست که به دلیل نزدیکی این مناطق به یکدیگر پیشنهاد می‌کنیم که دیدن این مکان‌های پر طرفدار تورهای دبی از دست ندهید.

ایمدواریم از تور دبی خود لذت ببرید.