لمس تاریخ امارات و دبی در قلعهٔ الفهیدی دبی (موزه دبی)

دبی یکی از شهرهایی که برترین مقصد توریست‌ها می‌باشد. این شهر بی‌نظیر مملو از مکان‌های فرهنگی و مدرن و تاریخی می‌باشد که هر یک جذابیت‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. قلعهٔ الفهیدی یک مکان تاریخی ماندگار امارات هست که در جنوب خور دبی و منطقه السوق الکَبیر واقع‌شده است. درگذشته این قلعهٔ تاریخی کاربردهای فراوانی داشته ازجمله انبار مهمات، مقر حاکم و سپس تبدیل به دادگاه شده و در آخر هم این مکان تبدیل به زندان شده است.

لمس تاریخ امارات و دبی در قلعهٔ الفهیدی دبی (موزه دبی) 

اما در حال حاضر مجموعه‌های مختلف این موزه بیانگر تاریخ و فرهنگ دبی و چگونگی شکل‌گیری امارات قبل از سال ۱۹۶۰ قبل از استخراج نفت و مروارید هست. ساخت این قلعه تنها در یک مرحله انجام‌نشده بلکه به چند مرحله تقسیم‌شده است.

مراحل ساخت قلعهٔ الفهیدی:

  • ۱. ساخت قسمت درونی قلعهٔ الفهیدی به وسعت ۴۲۳ مترمربع و ساختن برکه‌ای برای جمع‌آوری آب
  • ۲. ساخت برج دایره‌ای شکل در شمال شرقی قلعه
  • ۳. ساخت انبار مهمات مستطیل شکل در شمال غربی قلعه
  • ۴. در سال ۱۹۲۰ ساخت خوابگاهی برای سربازان به قلعه اضافه شد.

قلعهٔ الفهیدی از سال ۱۹۷۱ به‌طور رسمی تبدیل به یک موزه شد و حدوداً ۲۵ سال بعد یک موزهٔ زیرزمینی به آن اضافه شد. موزهٔ زیرزمینی که قدمت کمتری نسبت به بقیهٔ بخش‌های قلعهٔ الفهیدی دارد با استفاده از پیشرفته‌ترین امکانات، تاریخ این شهر امیرنشین را نمایش می‌دهد. این موزه که سلاح‌ها و وسایل دفاعی جنگ درگذشته را به نمایش گذاشته باوجود پیشرفت فنّاوری در مهمات جنگی اخیر برای گردشگران تور دبی بسیار جذاب خواهد بود.

لمس تاریخ امارات و دبی در قلعهٔ الفهیدی دبی (موزه دبی) 

معماری قلعه الفهیدی

معماری قلعهٔ الفهیدی که مربع شکل هست توسط سه برج در گوشه‌های آن محاصره‌شده است. مواد اولیه برای ساخت دیوارهای این قلعه از مرجان و صدف دریا و سقف آن از گل، گچ و ساقه برگ‌های نخل می‌باشد. گردشگران از ورودی که در جنوب غربی قلعه واقع‌شده وارد موزه می‌شوند. این موزه بسیار متفاوت و هیجان‌انگیزتر نسبت به موزه‌ها دیگر دبی خواهد بود زیرا گردشگران تور دبی فقط از گالری‌های عکس و تجهیزات گذشته دیدن نمی‌کنند بلکه برای آن‌ها فیلمی کوتاه که مربوط به دبی قبل از سال ۱۹۶۰ قبل از اینکه از روستای قلعهٔ الفهیدی دسترسی به نفت خام و مروارید استخراج کند، حیات‌وحش و محیط طبیعی امارات در نیم‌قرن پیش را نشان می‌دهد و این باعث می‌شود که گردشگران دیدگاه‌های عمیق‌تری از گذشته دبی داشته باشند.

لمس تاریخ امارات و دبی در قلعهٔ الفهیدی دبی (موزه دبی) 

در فضای بیرونی موزه و در حیاط قلعهٔ الفهیدی یک لنج قدیمی، چندین قایق ماهیگیری چوبی، چندین خانهٔ تابستانی، کلبه‌هایی از برگ نخل و برج‌های باد سنتی قرارگرفته است. تقریباً می‌توان گفت که این موزه از قدیمی‌ترین ساختمان‌های دبی هست که بر روی امارات قدیم متمرکزشده است. تور دبی نورگشت به شما پیشنهاد می‌کند حتماً از این موزه دیدن کنید. ساعت بازدید از این موزه: شنبه تا پنجشنبه: ۸: ۳۰ تا ۲۰: ۳۰ و جمعه ۱۴ تا ۲۰: ۳۰.