خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al Maktoum House)

سالانه گردشگران بسیاری به دبی سفر می‌کنند دراین‌بین گردشگرانی از تور دبی علاقه‌مند به دیدن گذشتهٔ دبی و تاریخ و معماری‌های قدیمی آن می‌باشند. خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم که در واقع پدر یزگ (سال وفات شیخ سعید: ۱۹۸۵) حاکم اکنون دبی می‌باشد در سال هزار و هشتصد و نود و چهار بناشده بیانگر ظاهر دبی در قدیم هست. خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم با مساحت سه هزار و ششصد مترمربع متعلق به حاکم قبلی دبی و محل سکونت خاندان آل مکتوم بوده است. این خانه باوجود سادگی که دارد بسیار مورد استقبال گردشگران تور دبی هست.

خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al Maktoum House)

فضای خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم از یک حیاط بسیار بزرگ و پنج بخش مستقل هست که هر بخش آن شامل یک ایوان، مهمان‌خانه و تعدادی اتاق هست. وجود بادگیرهای خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم نشانه‌ای هست که معماران عرب از خانه‌های ایرانی در آن زمان الهام گرفته‌اند. دیدن خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم یک فرصت منحصربه‌فرد برای گردشگران تور دبی نورگشت هست تا با جزئیات زندگی سنتی دبی در قدیم آشنا شوند. این خانه علاوه بر جاذبه‌های معماری که دارد دارای دو نمایشگاه متفاوت و جداگانه در دو طرف خانه هست که یکی عکس‌هایی قبل از قرن بیست و دیگری عکس‌هایی بعد از قرن بیست را از دبی نمایش گذاشته است و با مقایسهٔ دو گالری عکس می‌توان نتیجه گرفت پیشرفت این شهر امیرنشین چگونه بوده است.

خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al Maktoum House)

همچنین در بین این عکس‌های این گالری عکس‌هایی از حاکمان اولیهٔ دبی و نحوهٔ زندگی آن‌ها وجود دارد. خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم که در سال ۱۹۸۶ بازسازی‌شده و در حال حاضر علاوه بر گالری‌های عکس تاریخی خاندان آل مکتوم موزهٔ ملی اسکناس و تمبرهای قدیم از شهر دبی نیز می‌باشد که می‌تواند برای گردشگران تور دبی که به کلکسیون‌ها علاقه‌مند هستند بسیار جذاب باشد. خانهٔ این حاکم بدون حصاری بین خانه‌های مردم عادی درگذشته بناشده و دسترسی راحت مردم به حاکم شهرشان را در آن زمان نشان می‌دهد این‌یکی از نکاتی که توجه توریست‌ها را در نوع حکومت این شیخ جلب می‌کند.

بالکن‌های خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم طوری طراحی‌شده‌اند که چشم‌اندازی زیبا از خور دبی دارد. این خانه که در محلهٔ الشندغه واقع‌شده به سمت جنوب غرب یعنی در جهت قبله می‌باشد. درواقع این دیدگاه معماران عرب به اعتقادات آن‌ها نیز اشاره دارد. مواد اولیهٔ این معماری سنتی از آهک و ساروج هست. قیمت بلیط این مکان برای بزرگ‌سالان سه درهم و برای کودکان یک‌درهم هست. ساعات بازدید شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۸: ۳۰ شب و جمعه‌ها از ساعت ۳ بعدازظهر تا ۹: ۳۰ شب هست.

خانهٔ شیخ عبد بن ثانی (Sheikh Obaid Bin Thani House)

تور دبی نورگشت پیشنهاد می‌کند بعد از دیدن خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم از خانهٔ شیخ عبد بن ثانی نیز دیدن کنید. خانهٔ شیخ سعید آل مکتومدر سال ۱۹۱۶ بناشده است. شیخ عبد بن ثانی وزیر شیخ سعید بوده که در نزدیکی ایشان سکونت داشته است. این خانه که درواقع به یک موزه تبدیل‌شده است این خانه که با معماری ساده و زیبایی بناشده است بیانگر تاریخچهٔ دبی هست. ساعت بازدید از این مکان شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۱۶: ۳۰ و جمعه ۱۴: ۳۰ تا ۱۶: ۳۰ هست. در ضمن بازدید از این مکان رایگان هست.

خانهٔ شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al Maktoum House)