برج خلیفه (Burj Khalifa) بلند ترین برج دنیا سر به فلک کشیده در دبی

دبی بزرگترین شهر امارات هست و بیش از نهصد ساختمان مرتفع در آن ساخته شده است که ۸۸ برج آن بیشتر از ۱۸۰ متر ارتفاع دارد. در این مقاله به طور مختصر یکی از مدرن‌ترین و مرتفع‌ترین برج‌های دبی را معرفی می‌کنیم؛ اما همچنان پروژه‌های جدیدی در دبی ساخته می‌شوند و روز به روز از این نظر بر فهرست ساختمان‌های دبی اضافه می‌شود. برج خلیفه نخستین ساختمان در دبی مرکز معامله‌های جهانی دبی بود.

این شهر پر طرفدار تور دبی نورگشت از سال ۱۹۹۹ در ساخت مراکز اداری و آسمان خراش‌ها شهرت جهانی یافت. برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۹ متر بلندترین برج فعلی جهان می‌باشد. این آسمان خراش دبی ۱۶۳ طبقه دارد. نام قدیمی برج خلیفه، برج دبی نیز بوده است که در چهارم ژانویه سال دو هزار و ده مصادف با چهارمین سالگرد جلوس شیخ «محمدبن‌رشیدآل‌مختوم» به‌عنوان حاکم دبی به نام برج خلیفه قرار گرفت.

برج خلیفه (Burj Khalifa) بلند ترین برج دنیا سر به فلک کشیده در دبی

ساخت این برج دبی از سال ۲۰۰۴ با بودجه‌ای حدود یک و نیم میلیارد آغاز شد و در سال ۲۰۱۰ پایان یافت. این معماری بی نظیر دبی زیر نظر شرکت اسکیدمور، اوینگز ومریل (Skidmore,Owings and merill) مشهور به SOM شیکاگو که از بزرگترین شرکت‌های معماری دنیا هست ساخته شد. آثار این شرکت عمدتاً آسمان خراش‌های تجاری هستند، برج خلیفه دبی با الهام گرفتن از معماری اسلام و صحرا طراحی شده است. گل صحرایی (Hymenocallis) اصلی‌ترین ایدهٔ طراحی برج دبی را به معماران داده است.

برج خلیفه (Burj Khalifa) بلند ترین برج دنیا سر به فلک کشیده در دبی

یکی از نکات جذاب که توجه هر معماری را به این برج جلب می‌کند قرار گرفتن پانصد هزار تن وزن برج دبی روی یک فریم مثلثی با ارتفاع ۳٫۷ متر هست. از دیگر نکات قابل توجه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: برج خلیفه ۵۸ آسانسور و ۸ پلهٔ برقی که به طور مداوم کار می‌کنند. چند آسانسور که به گردشگران تور دبی نمایی از بیرون برج دبی را می‌دهند و با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه حرکت می‌کنند. برج خلیفه به گونه‌ای از نظر فیزیکی طراحی شده که حتی باد را در طبقات آخر برج مهار می‌کند وصدمه ای به برج نمی‌رسد.

ایده معماری برج خلیفه دبی از آدرین اسمیت (Adrian Smith) معمار برجستهٔ آمریکایی (زاده شیکاگو) بود. این شاهکار جهانی شامل هزار آپارتمان، سه هکتار پارکینگ، ۱۹ برج مسکونی و ۹ هتل و ۱۲ هکتار دریاچهٔ مصنوعی و فروشگاه‌ها و رستوران‌های متعدد و امکان تماشای برنامه فواره دبی از یک نقطه با منظره عالی است. فهرستی از بلندترین رکوردهای جهان متعلق به برج خلیفه دبی است: بلندترین مسجد جهان، بلندترین استخر جهان، بلندترین بالکن جهان، بلندترین آسانسور باربری و سریع‌ترین آسانسور جهان، بلندترین رستوران جهان (رستوران اتمسفر).

برج خلیفه (Burj Khalifa) بلند ترین برج دنیا سر به فلک کشیده در دبی

رستوران اتمسفر و مرتفع‌ترین مسجد

این رستوران دبی که در ارتفاع ۴۴۱٫۳ متری از زمین قرار دارد و دارای یک آسانسور شیشه‌ای می‌باشد که فقط برای رفتن به رستوران که در طبقهٔ ۱۲۲ برج خلیفه قرار دارد استفاده می‌شود. یکی از جذابیت‌های این رستوران برای تور دبی برخی ازقسسمت های گردان آن می‌باشد و همچنین دکوراسیون و بخش‌های خصوصی و عمومی لوکس برج خلیفه بی نظیر دبی. این مسجد که در طبقه ۱۵۸ برج خلیفه قرار گرفته است توسط یکی از ائمه جماعت ” مسجد الحرام” افتتاح شد. پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که با تور دبی سفر می‌کنید دیدن این مکان را از دست ندهید.