کلیسای ایرن مقدس استانبول قدیمی‌ترین کلیسای کشور ترکیه یادگاری از کنستانتین

آیا می‌دانستید که نام قدیمی شهر استانبول قسطنطنیه بوده است؟ پس ‌از آنکه کنستانتین در روم شرقی به حکومت رسید و دین رسمی کشورش را مسیحیت اعلام کرد او علاقه شدیدی به این مذهب داشت و در کشو گشایی‌های خود مردمان سرزمین‌های جدید را به این دین وا‌می‌داشت. پس از فتح شهر استانبول او به این شهر علاقه‌مند شد و آن را به‌عنوان پایتخت دوم روم شرق انتخاب نمود و نام این شهر را کنستانتین پل یعنی شهر کنستانتین تغییر داد رفت رفته این نام در میان مردمان عادی به قسطنطنیه تبدیل شد. ورود مسیحیت به سرزمین ترکیه به‌خصوص شهر استانبول سبب تحولات بسیار بزرگی در این کشور گردید.

یکی از این تحولات ساخت کلیساها به‌عنوان نمادها و مراکز مذهبی بود. اگرچه شهر استانبول همواره به علت جایگاه استراتژیکی که دارد و زیبایی‌های طبیعی مورد هجوم و تاخت‌وتاز بوده است و این امر سبب شده است این شهر از ادوار تاریخی مختلف در صورت خود یادگارها و نشان‌هایی داشته باشد. وجود هزاران آثار تاریخی در این شهر که متعلق به دوران مختلف هستند هم‌اینک به‌عنوان نقطه قوتى برای این شهر محسوب می‌شود. کلیسای ایرن مقدس استانبول یکی از این اماکن تاریخی است که در منطقه تاریخی شهر استانبول و در مجاورت کاخ توپ قاپی قرارگرفته  است.کلیسا ایرن مقدس به علت این که اولین کلیسا و معبد این شهر استانبول است بسیار مهم است. در دوره‌ها بعدی که شهر توسط مسلمانان فتح شد و حکومت عثمانی که دین رسمی اسلام را ترویج می‌نمود در این شهر استقرار نمود کلیساهای بسیاری تخریب شد و یا در مجاور ان مسجدی ساخته شد اما کلیسای ایران مقدس از این امر مستثنی مانده است، تور استانبول می‌تواند شما را به شگفتی‌های فرهنگی و تاریخی این شهر آشنا کند شهری که مانند گنجی زیبا، جواهرهای منحصربه‌فردی را در دل خود جای‌داده است.

کلیسای ایرن مقدس استانبول قدیمی‌ترین کلیسای کشور ترکیه یادگاری از کنستانتین

تاریخچه کلیسای ایرن مقدس

استانبول را باید در بین شهرهای جهان تنها شهری دانست که ارتباط بین ادیان مختلف و هویت شهریان بسیار نزدیک بوده و حدود ۲۰۰۰ سال است که چهره و ساختار این شهر تابعی از دین کسانی است که بر آن حکمرانی کرده‌اند در حدود قرن چهارم میلادی که کنستانتین امپراتور روم شرقی دین رسمی حکومت خود را مسیحیت اعلام نمود وضعیت شهرهای تحت سیطره این امپراتوری نیز تغییر نمود. استانبول نیز که از شهرهای موردعلاقه و به‌نوعی پایتخت دوم این امپراتوری محسوب می‌شد از این تغییرات مصون نماند و در سال ۳۲۴ میلادی اولین معبد مسیحیان استانبول به نام کلیسای ایرن مقدس در این شهر در منطقه فاتیح ساخته شد. پس از فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتیح این کلیسا مدت‌های مدید تبدیل به انبار اسلحه و مهمات گردید و اینک نیز به‌عنوان سالن برگزارای موسیقی استفاده می‌شود این کلیسا جز مجموعه توپ قاپی محسوب می‌شود. در برخی افسانه‌ها نقل می‌شود قبل از ساخت کلیسا در محل آن معبدی بوده است که خراب‌شده بود و بر روی آن کلیسا ساخته‌شده است. کلیسای ایرن مقدس به اهرها موردحمله و حوادث طبیعی قرارگرفته و بازسازی‌شده است. در سال ۵۳۷ میلادی یک‌بار به آتش کشیده شد و پس‌ازآن موردبازسازی قرار گرفت تا اینکه مجدد همین آفاق مجدد در سال ۵۶۴ میلادی حادث شد.

در سال ۷۶۰ میلادی در زلزله مهیب مسجد صدمه جدی دید و پس‌ازآن بازسازی کلی در آن صورت پذیرفت و کاشی‌ها و نقاشی‌های زیبا بر آن اضافه شد پس از سقوط قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ میلادی توسط سلطان محمد فاتح کلیسای ایرن مقدس محصور شد و تا سال ۱۸۴۳ کاربری انبار اسلحه‌خانه بوده است و پس‌ازآن تبدیل به موزه اسلحه و نظامی شده است. تغییر پیدا نمود تا اینکه کلیسای ایرن مقدس مجدد به جایگاه اصلی خود بازگردانده شد. نام ایرن از نام ملکه ایرن رومی اقتباس‌شده است. نام‌های دیگر کلیسای ایرن مقدس کلیسای سانتا ایرنه یا آیا ایرینی می‌باشد. کلیسای ایرن مقدس تا زمانی که ایاصوفیه ساخته شود بزرگ‌ترین و جامع‌ترین کلیسای استانبول بوده است.

کلیسای ایرن مقدس استانبول قدیمی‌ترین کلیسای کشور ترکیه یادگاری از کنستانتین

معماری کلیسای ایرن مقدس استانبول

کلیسای ایرن مقدس دارای معماری بیزانسی می‌باشد معمار این بنای قدیمی نامشخص است. در ساخت این کلیسا از آجرهای خشتی سرخ‌رنگ استفاده‌شده است. کلیسا دارای سه قسمت است، حیاط، فضای اصلی و درب ورودی است.

کلیسا دارای یک گنبد اصلی است که بر روی ستون‌هایی بزرگی قرارگرفته‌اند. ارتفاع ساختمان بلند است و تمام جوانب ساختمان توسط پنجره‌های مشبک سفیدرنگ احاطه‌شده است. درون کلیسا یک صلیب بزرگ نصب‌شده است. متر یال اصلی ساختمان سنگ مرمر و خشت است. پوشش فضای داخلی در قسمت سقف گچ و در قسمت‌های پایینی سنگ مرمر است. فضای داخلی بسیار ساده و فاقد تزیینات خاصی است و این سادگی و وضوح سالخوردگی دیوارها خود بیانگر ارزش و اهمیت این کلیسای ۱۷۰۰ ساله است.

کلیسای ایرن مقدس استانبول قدیمی‌ترین کلیسای کشور ترکیه یادگاری از کنستانتین

کلیسای ایرن مقدس استانبول قدیمی‌ترین کلیسای کشور ترکیه یادگاری از کنستانتین

بازدید کلیسای ایرن مقدس استانبول

کلیسای ایرن مقدس در محله قدیمی و مهم فاتیح شهر استانبول واقع گردید است این کلیسا در مجموعه کاخ سلطنتی توپ قاپی واقع‌شده است در تور استانبول شما می‌توانید در بازدید از این کلیسای تاریخی به مناطقی که در اطراف آن واقع‌شده‌اند نیز بروید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید. از مهم‌ترین اماکنی که در اطراف کلیسای ایران مقدس قرار دارند می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • مجموعه کاخ‌های توپ قاپی
 • پارک بزرگ گلخانه
 • موزه باستان‌شناسی استانبول
 • امارت تاریخی احمد ینبوع
 • مسجد شاهزاده
 • مسجد ایاصوفیه
 • مدرسه تاریخی کافر آقا
 • عمارت تاریخی زینب سلطان
 • پل تاریخی بیزانس
 • نماد ابلیسک مصری
 • مدرسه حسن پاشا
 • مسجد تاریخی فیروز آقا

منطقه فاتیح منطقه بسیار مهم در شهر استانبول است که مملو از اماکن تاریخی و تجاری و فرهنگی است که در تور استانبول می‌تواند برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی باشد و این منطقه از ابتدای شهر استانبول موردنظر حکام بوده و به‌عنوان اولین منطقه شهرنشینی دارای بیشترین آثار تاریخی و تجاری در خود می‌باشد. آثار قبل از مسیحیت، دوره بیزانیس و در دوره عثمانی که این شهر استانبول به اوج شکوه و قدرت خود رسیده است تمام این ادوار را در این محله می تو. آن مشاهده نمود. برای بازدید از کلیسای ایرن مقدس باید بلیت تهیه شود.

کلیسای ایرن مقدس استانبول قدیمی‌ترین کلیسای کشور ترکیه یادگاری از کنستانتین

دسترسی به کلیسای ایرن مقدس

برای اینکه به کلیسای ایرن مقدس دسترسی داشته باشید باید به منطقه فاتیح بیایید منطقه توسط کمربندی بزرگ کندی احاطه‌شده است و نزدیک‌ترین خیابان به کلیسا خیابان دیوان می‌باشد.

در این خیابان ایستگاه اتوبوس و تاکسی و تراموا وجود دارد و شما می‌توانید از این طریق به کلیسای ایرن مقدس برسید.

آدرس کلیسای ایرن مقدس استاتبول

استانبول، منطقه فاتیح، خیابان دیوان – شماره ۳۴۱۲۲

کلیسای ایرن مقدس استانبول قدیمی‌ترین کلیسای کشور ترکیه یادگاری از کنستانتین

تور استانبول نه یک تور گردشگری شهری است بلکه یک تور جهانگردی است که شما می‌توانید دو قاره را در دل یک شهر بزرگ و زیبا ببینید و این شهر مملو از آثار تاریخی است شهری تاریخی وزنده وجود هزاران کافه و دستوران و پارکهای آب و بازی می‌تواند سفری مفرح را برای شما به ارمغان بیاورد. آنچه شهر استانبول را از شهرهای دیگر متمایز می‌کند همراهی سنت و مدرنیته دوشادوش همدیگر است. این شهر نماد یک شهر بزرگ است که در آن می‌توان هم‌زمان آینده و گذشته را با هم به نظاره نشست. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعاتی را در مورد کلیسای ایرن مقدس در اختیار شما قرار داده باشیم اگر به تور استانبول رفته‌اید و از کلیسای ایرن مقدس خاطره دارید می‌توانید خاطرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا کاربران عزیز نیز از تجربیات شما استفاده نمایند.