کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

شهر استانبول از نظر جغرافیایی دارای جایگاه ویژه ایست آب و هوای مدیترانه‌ای، آب راهه‌ها و سواحل کشتیرانی و … سبب شده است که این شهر در طی هزاران سال مورد نظر کشور گشایان و حکومت‌های مختلف باشد. ۳۳۰ سال پس از آن که عیسی مسیح (ع) مبعوث شد و دین مسیحیت در سرتاسر اروپا گسترش یافت. کنستانتین به عنوان پادشاه امپراطوری روم شرقی سعی در توسعه دین مسیحیت به سرزمین‌های دیگر نمود. او پس از فتح سرزمین استانبول امروزی، نام خود را بر این سرزمین نهاد و بعدها آرام آرام نام کنستانتین به قسطنطنیه تبدیل شد.

پس از فتح این سرزمین توسط رومیان، دین رسمی این شهر مسیحت اعلام شد و بعد از آن آرام‌آرام کلیساهایی در جای‌جای شهر قسطنطنیه (استانبول امروز) ساخته شدند و اینک این شهر دارای ده‌ها کلیسای تاریخی است که هر کدام به تنهایی اثری زیبا و ماندگار است. حکومت مسیحیان بر قسطنطنیه حدود ۱۰۰۰ سال به طول  انجامید و این زمان  در این کشور خون مسیحیت ریشه دوانید و سبب رویش افکار و بناها و فرهنگ‌هایی مطابق دین مسیحیت شد.

ولی در حدود قرن ۱۳ میلادی، سلطان محمد عثمانی قسطنطنیه را فتح کرد و از آنجا که مردی مسلمان بود، بنیان حکومتی اسلامی – عثمانی را پایه گذاری کرد این تغییر دین رسمی کشور از مسیحیت به اسلام سبب تحولات عظیم گردید، نام قسطنطنیه به استانبول تغییر پیدا کرد و تعداد زیادی از کلیساها تخریب و یا تعطیل شدند و به جای آنها مساجد ساخته شدند، در این میان برخی از کلیساها باقی مانده و همچنان به کار خود ادامه داده و تعدادی نیز به صورت تلفیقی از مسجد و کلیسا.

اهمیت کلیساهای شهر استانبول به عنوان نمادی از یک دوره تاریخی در این شهر دارای اهمیت است دوره‌ای  که دین مسیحیت به عنوان دین رسمی مردمان محسوب می‌شد و کلیساها به عنوان محل تجمع و راز و نیاز خاستگاه بسیاری از حوادث و رویدادهای اجتماعی بودند.

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

 تاریخچه کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول در سال ۱۸۸۲ بنا نهاده شده است معمار آن کامپاناکی است. در محل این کلیسا قبلاً گورستانی ارتدکس‌های یونانی بوده است که تخریب شده و این کلیسا ساخته شده است. کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا که حدوداً ۱۵۰ سال قدمت دارد هنوز پابرجا بوده و فعالیت‌های مذهبی درآن انجام می‌شود و یکی از فعالترین کلیساهای شهر استانبول است. این کلیسا بارها تخریب و بازسازی شده است و آخرین بازسازی آن متعلق به سال ۲۰۱۱ است.

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

معماری کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول دارای معماری نیوباروک است. معماری باروک که یک معماری بیزانسی است و در ایتالیا به وجود آمد در معماری نیوباروک یک گرایش مدرنتر نسبت به سازه‌های قبلی شکل گرفته است.

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا که درمیدان تقسیم استانبول واقع شده است بسیار چشم نواز است. کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول مانند مساجد استانبول داری یک گنبد مرکزی است که تقریباً حالت تخت دارد واز فلز ساخته شده است. در دو طرف گنبد مرکزی کلیسا دو عدد برج ناقوس ساخته شده است. که سقف این برجها هم گنبدی شکل و همانند گنبد مرکزی است و با علامت صلیب آراسته شده‌اند.

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

در زیر گنبد مرکزی ساختمان مستطیل شکل قرار دارد که در پیشانی ساختمان به صورت زاویه دار طراحی شده است. مواد اصلی ساختمان از جنس سنگ مرمر است. پنجره‌های متعدد به صورت ایستاده در ساختمان وجود دارد. این مسجد به خاطر تخریب‌های صورت گرفته بازسازی شده است و در بازسازی جدید نمای ساختمان شکیلتر و زیباتر شده است. شاخصه اصلی کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا پنجره های متعدد آن است که به صورت متقارن هم قرار دارند و در بالای پنجره‌ها حالت کمانی است، جلوه‌های زیبا دارد.

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

فضای داخلی کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا نیز بسیار زیبا و مملو از نقاشی‌های عیسی مسیح (ع) می باش. محراب کلیسا با مجسمه مریم مقدس و حضرت عیسی تزیین شده است. پنجره‌ها با شیشه‌های رنگی جلوه‌ای از رنگین کمان را در داخل مسجد به وجود آورده‌اند. لوسترهای زیبا، مجسمه‌های با ارزش به همراه تزیینات داخلی قدیمی این کلیسا را ارزشمند نموده است. مهم‌ترین بخش داخلی کلیسا محراب کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا است که بسیار باشکوه و فعال است. داخل کلیسا فضای بسیار مرتب، شیک و روحانی دارد که به بیننده را از شلوغی‌های دنیای بیرون به آرامشی معنوی می‌برد.

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

بازدید ازکلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

کلیسای ارتدکس یونانی سنت اپاتریادای استانبول در مرکز تاریخی و تجاری شهر واقع شده است و شما می‌توانید پس از بازدید از این کلیسا، از اماکن زیر که در اطراف آن قرار دارند بازدید کرده و سفر پربازده‌تر و لذت بخش تری داشته باشید. این اماکن عبارتند از:

  • کلیسای ایاکیراکی
  • میدان تقسیم (لازم به ذکر است میدان تقسیم به صورت یک نماد سیاسی و ملی محسوب می‌گردد و بسیاری از تجمعات و جنبش‌های سیاسی از این میدان اغاز شده است).

ساعات بازدید از کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

بازدید از کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایاتریادا استانبول مختص ساعات فعالیت آن است که ساعت ۹ تا ۱۷ بعداظهر می‌باشد بهترین ساعت بازدید ساعت ۱۲ ظهر است. روزهای یکشنبه بسیار شلوغ بوده و برای بازدید مناسب نیست ولی برای دیدن مراسم مذهبی در صورت تمایل فرصت خوبی است.

هزینه بازدیدکلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

برای بازدید کلیسا نیازی به تهیه بلیت نیست و می‌توانید به صورت رایگان از آن بازدید نمایید. یکی از جذابیت‌های کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا این است که شما می‌توانید در آیین‌های مذهبی آن دیدن کنید و با مراسم مسحیان آشنا شوید. تور استانبول می‌تواند با تجربیاتی تکرار نشدنی رو به رو کند.

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

دسترسی به کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول در محله قدیمی و فاخر بیشکتاش شهر استانبول واقع شده است. این منطقه که در شرق شهر قرار گرفته است به علت تعدد اماکن تجاری و تاریخی به نوعی قلب شهر استانبول محسوب می‌شود و بسیار پرتردد است. برای رسیدن به کلیسای مذکور باید به میدان مشهور تقسیم بروید این کلیسا در این میدان واقع شده است در میدان تقسیم انواع وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، اتوبوس شهری، قطار و تراموا وجود دارد. در تور استانبول شما می‌توانید با قرار دادن این مسجد در لیست اماکن مورد نظر خود با یکی از کلیساهای زیبا و فعال استانبول آشنا شوید.

آدرس کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

Beyoğlu/İstanbul,omtom Mahallesi, İstiklal Cd. No:171, 34433

شماره تماس کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول

+۹۰ ۲۱۲ ۲۴۴ ۰۹ ۳۵

کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا استانبول نگینی تاریخی در شهری تاریخی

امیدواریم از مطالب ارایه شده استفاده کرده و در تور استانبول از این مکان زیبای تاریخی – مذهبی دیدن نمایید . خوشحال میشویم با نظرات درباره کلیسای ارتدکس یونانی سنت ایا تریادا خود ما را در این مسیر همراهی نمایید .