پل فاتیح سلطان محمت استانبول دومین پل مطرح تنگه به سفر

ترکیه کشوری با هویت دو گانه و دو فرهنگی است که این ویژگی در استانبول، شهر دو پاره این کشور بیش از هر جای دیگر به چشم می‌خورد. استانبول که توسط یک باریکه آبی به نام تنگه به سفر به دو نیم شده و دارای دو بخش اروپایی و آسیایی می‌باشد برای نزدیک کردن و اتصال دو بخش بر تنگه به سفر پل‌هایی زده و جزء برترین و منحصر به فردترین پل‌های معلق جهان هستند. از جمله این پل‌ها می‌توان به پل فاتیح سلطان محمت استانبول اشاره نمود که پل دوم (دومین پل ساخته شده بر تنگه به سفر) نیز نامیده می‌شود. در صورتی که برای تعطیلات پیش رو در تدارک برای برنامه تور استانبول هستید اکیداً به شما پیشنهاد می‌کنیم از این پل فوق العاده نیز دیدن کنید.

در ادامه متن با ما همراه باشید تا شما را بی کم و کاست با پل فاتیح سلطان محمت استانبول آشنا سازیم.

پل فاتیح سلطان محمت استانبول دومین پل مطرح تنگه به سفر

درباره پل فاتیح سلطان محمت استانبول

پل فاتیح سلطان محمت استانبول (Fatih Sultan Mehmet) دومین پلی است که بر تنگه به سفر شهر استانبول ساخته شده است. این پل که در سال ۱۹۸۸ ساخته شده است در زمان خود بزرگ‌ترین پل معلق جهان به شمار می‌رفته است و در حال حاضر در رتبه ۲۴ بین پل‌های مشابه خود قرار دارد. این پل به نام سلطان محمت فاتح نام گذاری شده که در قرن ۱۵ میلادی و در سال ۱۴۵۳ شهر قسطنطنیه (استانبول امروزی) را فتح نموده است. این پل در واقع دو قسمت اروپایی و آسیایی ترکیه را که فصل مشترک دو قاره آسیا و اروپا هستند و از طریق تنگه به سفر از هم جدا افتاده‌اند به هم متصل می‌کند. علاوه بر پل فاتیح سلطان محمت استانبول دو پل معلق دیگر بر روی تنگه به سفر طراحی و ساخته شده‌اند به نام‌های پل شهدای پانزده جولای (پل بسفروس سابق) و پل سلطان سلیم.

پل فاتیح سلطان محمت استانبول یک پل معلق گرانشی با پایه‌های فولادی و نگه دارنده‌های عمودی است. طول این پل ۱۵۱۰ متر و عرض آن ۳۹ متر می‌باشد به علاوه فاصله بین برج‌های آن در ظرفیت اصلی ۱۰۹۰ متر و ارتفاع و فاصله پل فاتیح سلطان محمت استانبول از سطح آب حدود ۶۴ متر است.

پل فاتیح سلطان محمت استانبول دومین پل مطرح تنگه به سفر

پل فاتیح سلطان محمت استانبول توسط گروه فریمن فاکس و شرکا و گروه فنی بسفروس طراحی شده که پیش از آن طراحی پل بسفروس (شهدای ۱۵ جولای کنونی) را بر عهده داشته‌اند. عملیات اجرایی ساخت پل فاتیح سلطان محمت استانبول به یک کنسرسیوم سپرده شده بود که متشکل از سه شرکت ژاپنی (IHI و صنایع سنگین میتسوبیشی)، یک شرکت ایتالیایی (Impregilo) و یک شرکت ترک داخلی (STFA) بود. این پل با هزینه معادل ۱۳۰ میلیون دلاری ساخته شد و در تاریخ ۳ ژوئیه ۱۹۸۸ و با حضور نخست وزیر وقت ترکیه، تورگت ایزال افتتاح شد. وی با ماشین شخصی خود از این پل عبور نمود و رسماً از آن پرده برداری کرد.

پل فاتیح سلطان محمت استانبول دارای چهار خط عبور وسایل نقلیه و یک خط اضطراری در دو طرف می‌باشد. این پل برای عبور افراد پیاده و بدون وسیله نقلیه مسیر و خطی ندارد. ترافیک روزانه این پل در هر دو جهت روی هم ۱۵۰٫۰۰۰ وسیله است که ۶۵ درصد آن را خودروهای شخصی تشکیل می‌دهند.

پل فاتیح سلطان محمت استانبول یک پل عوارضی است که همچون پل بسفروس تنها در مسیر ورود به بخش آسیایی از اتومبیل‌ها عوارض دریافت می‌شود و برای ورود به بخش اروپایی پرداخت عوارض نیاز نیست. تا پیش از سال ۲۰۰۸ عوارض به صورت نقدی دریافت می‌شد که پس از آن سال با سیستم پرداخت ریموت جایگزین گشت.

پل فاتیح سلطان محمت استانبول دومین پل مطرح تنگه به سفر

بازدید از پل فاتیح سلطان محمت استانبول

اگر در تور استانبول به سر می‌برید باید بدانید که پل فاتیح سلطان محمت استانبول که دومین پل به سفر نیز شناخته می‌شود مسیری برای پیاده روی ندارد و ویژه وسایل نقلیه است در اصل نمی‌توان مستقیماً بر روی آن قدم زد اما نمایی بسیار زیبا بر تنگه بسفروس داشته و به ویژه هنگام شب بسیار تماشایی می‌باشد.

پل فاتیح سلطان محمت استانبول دومین پل مطرح تنگه به سفر

پل فاتیح سلطان محمت استانبول دومین پل مطرح تنگه به سفر

دسترسی به پل فاتیح سلطان محمت استانبول

پل فاتیح سلطان محمت استانبول در بزرگراه مسیر اروپایی استانبول و بین ادرنه و آنکارا واقع شده است.
در اطراف این پل رستوران‌ها و کافه‌های ترک می‌توانند محل خوبی برای ساعتی نشستن و لذت بردن از خوردنی‌های خوش طعم استانبول باشند. ضمناً اگر با وسیله نقلیه شخصی برای بازدید پل می‌روید پارکینگ و جای پارک هم در پایین پل وجود دارد که می‌توانید خودرو خود را با خیال راحت در آنجا پارک کرده و از منظره پل فاتیح سلطان محمت استانبول همراه دوستان و خانواده لذت ببرید.

آدرس پل فاتیح سلطان محمت استانبول

Anadolu Hisarı Mh., Beykoz/Istanbul, Turkey

پل فاتیح سلطان محمت استانبول دومین پل مطرح تنگه به سفر

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر تصمیم به شرکت در تور استانبول و سفر به این شهر زیبا دارید حتماً از منظره به سفر و پل‌های معلق آن از جمله پل فاتیح سلطان محمت استانبول دیدن نمایید.
آرزومندیم سفری به یاد ماندنی در ترکیه تجربه کنید.