پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu پلی بر خلیج شاخ طلایی ترکیه

استانبول یکی از محبوب‌ترین و توریستی‌ترین شهرهای ترکیه دارای شرایط اقلیمی بسیار قابل توجه ای است. از جمله وجود دریا و دریاچه‌ها و سواحل زیبا و منحصر به فرد و طبیعت دل انگیز که شهرداری این شهر به بهترین شکل از این ویژگی‌ها برای جذب توریست و گردشگر بهره برده است.

از جمله جذابیت‌های شهر استانبول پل‌های این شهر هستند که بر روی مسیر آبی که این شهر را به دو تکه تقسیم کرده است ساخته شده‌اند و می‌توان گفت که قسمت آسیایی استانبول را به بخش اروپایی آن لینک کرده‌اند. این پل‌ها یکی از زیباترین مناظر را از شهر استانبول در اختیار بازدید کننده قرار می‌دهند و برای توریست‌هایی که با تهیه تور استانبول به این شهر رؤیایی گام می‌نهند جذابیت فوق العاده ای خواهد داشت.

به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم در طول سفر خود به ترکیه و در صورت تمایل برای تهیه بلیت تور استانبول در تعطیلات پیش رو، حتماً بخشی از زمان خود را برای بازدید از پل‌های بی نظیر این شهر از جمله پل آتاتورک استانبول اختصاص دهید و همراه دوستان و خانواده خود از مناظر ویژه آن لذت ببرید. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را به طور کامل با پل آتاتورک استانبول آشنا ساخته و جذابیت‌های آن را برای شما شرح دهیم.

پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu پلی بر خلیج شاخ طلایی ترکیه

درباره پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu

پل آتاتورک استانبول که به اصطلاح به آن Unkapanı Bridge می گویند، یک پل بزرگراهی بر روی خلیج شاخ طلایی استانبول ترکیه است. بعد از مرگ آتاتورک، نخستین رییس جمهور این کشور نام وی بر روی این پل نهاده شد. نخستین پل ساخته شده بر مکان فعلی در سال ۱۸۳۶ تکمیل شد که پل حایراتیه (Hayratiye) نام داشت و مناطق آن کاپانی و آزاپ کاپی را به یکدیگر متصل می‌نمود.

پل حایراتیه به دستور سلطان محمود دوم، از پادشاهان دولت عثمانی و زیر نظر معاون دریایی ناوگان عثمانی احمد فوزی پاشا طراحی و ساخته شده بود. افتتاحیه این پل در سال ۱۸۳۶ توسط سلطان محمود دوم و با عبور وی سوار بر اسب از روی این پل افتتاح گشت. این پل طولی معادل ۱۵۷۰ فوت (۴۸۰ متر) و ۳۳ فوت (۱۰ متر) عرض داشت و از آن به عنوان پلی متحرک برای جا به جایی کشتی‌های بزرگ استفاده می‌شد.

پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu پلی بر خلیج شاخ طلایی ترکیه

در سال ۱۸۵۷ با مدیریت یک شرکت فرانسوی پل دوم در مکان فعلی آن ساخته شد که جنسی از آهن داشت. هزینه ساخت این پل چیزی حدود ۱۳۵۰۰۰ سکه طلا برای دولت عثمانی رقم خورد. این پل که در طول سال‌های ۱۸۷۵ تا ۱۹۱۲ مورد استفاده قرار می‌گرفت طولی حدود ۴۸۰ متر و عرض ۱۸ متری داشت و پس از سپری کردن عمر مفیدش تخریب شد.

در سال ۱۹۱۲ پل سوم در این مکان ساخته شد و تا سال ۱۹۳۶ تا زمانی که توسط طوفان آسیب دید مورد استفاده قرار گرفت. پل چهارم که همان پل کنونی است در طی سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۰ ساخته شد و با نام پل آتاتورک استانبول (Ataturk koprusu) افتتاح گشت. پل آتاتورک استانبول دارای طول تقریبی ۴۷۷ متر و غرض ۲۵ متر است که بر خلیج شاخ طلایی واقع شده است.

پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu پلی بر خلیج شاخ طلایی ترکیه

بازدید از پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu

بازدید از پل آتاتورک استانبول و قدم زدن پیرامون آن تجربه ای لذت بخش برای شما و همراهانتان خواهد بود. هنگام پیاده روی به سوی این پل شما می‌توانید نمایی از مسجد سلیمانیه استانبول که آرامگاه سلطان سلیمان قانونی نیز هست و مسجد رستم پاشا داشته باشید.

پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu پلی بر خلیج شاخ طلایی ترکیه

دسترسی به پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu

در صورتی که در تور استانبول به سر می‌برید و تمایل دارید از پل آتاتورک استانبول هم دیداری داشته باشید می‌توانید به راحتی از طریق خطوط مترو خود را به این پل برسانید. دقیقاً بر روی این پل یک ایستگاه مترو وجود دارد که ایستگاه هالیچ (Haliç) نامیده می‌شود. کافی است در این ایستگاه از مترو پیاده شوید تا بتوانید به این پل دسترسی داشته و کمی بر روی آن قدم بزنید و منظره شهر را از نمای پل آتاتورک استانبول تماشا کنید.

بر روی این پل و در اطراف آن رستوران‌ها و کافه‌های خوبی وجود دارد که می‌توانید غذاهای ترک را در آن‌ها امتحان کنید و لذت ببرید. به علاوه قایق‌های تفریحی نیز برای گردش مسافران در خلیج موجود هستند که می‌تواند تجربه لذت بخشی برای شما باشد.

آدرس پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu

Unkapanı–Azapkapı, Istanbul, Turkey

پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu پلی بر خلیج شاخ طلایی ترکیه

در انتهای مطلب از شما بابت همراهی‌تان تشکر نموده و امیدواریم اطلاعات این متن مفید و مطلوب شما واقع شود. از صمیم قلب برای شما و خانواده و دوستانتان اوقات خوب و به یاد ماندنی را در تور استانبول آرزومندیم و به شما پیشنهاد می‌دهیم در سفر خود سری هم به پل آتاتورک استانبول زده و از دیدار آن لذت ببرید.

پل آتاتورک استانبول Ataturk koprusu پلی بر خلیج شاخ طلایی ترکیه