پله‌های رنگی استانبول دلیلی برای لبخند

این روزها بازار سفر و سیر و سیاحت داغ بوده و افراد و خانواده‌ها از کوچک‌ترین فرصتی برای دور شدن از شهر و گذراندن اوقات خود در منطقه ای تفریحی استفاده می‌کنند. در این میان آژانس‌های مسافرتی نیز با پیشنهاد سفرهای خارجی در قالب تورهایی با قیمت‌های مناسب و شرایط مطلوب موقعیت خوبی به طالبان سفر پیشنهاد می‌دهند. استانبول که در سال‌های اخیر موفق شده عنوان پایتخت گردشگری منطقه را نصیب خود نماید هزینه‌های بسیاری برای ارتقاء جایگاه خود و افزایش سهم پذیرش توریسم انجام می‌دهد. این شهر که قطب سیاسی و اقتصادی ترکیه نیز محسوب می‌شود، با اینکه از موهبت برخورداری از آثار و بناهای تاریخی و طبیعی بی نصیب نیست با این حال شهرداری این شهر پیوسته در تلاش است تا که جذابیت‌های استانبول را برای پیشرفت صنعت گردشگری افزایش دهد و به همین منظور برنامه ریزی برای ایجاد مکان‌هایی همچون موزه‌های مدرن و یا پارک‌های و اماکن ویژه تفریحی دائماً در دستور کار شهرداری استانبول می‌باشد.
یکی از جذابیت‌های شهر استانبول که هر ساله گردشگران زیادی از اقصی نقاط جهان برای تماشا و عکاسی به بازدید از آن اقدام می‌نمایند، پله‌های رنگی استانبول است.
محله بی اغلو استانبول را بسیاری با پله‌های رنگی‌اش به خاطر می‌آورند و چه بسیار گردشگرانی که در سفر خود به ترکیه و تور استانبول به این منطقه سر زده و عکس‌های بی نظیر و خاطره انگیزی بر پله‌های رنگی استانبول انداخته‌اند.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای ایام تعطیلات تصمیم به ترتیب دادن یک مسافرت خارجی دارید می‌توانید روی ترکیه “کشور همسایه” حساب باز کنید. چرا که تورهای ترکیه به خصوص تور استانبول، علاوه بر مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی تمام ویژگی‌های یک شهر توریستی و تفریحی را دارا بوده و شما و عزیزانتان را ناامید نخواهد ساخت.

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره پله‌های رنگی استانبول به طور مشروح برای شما صحبت کنیم.

پله‌های رنگی استانبول دلیلی برای لبخند

درباره پله‌های رنگی استانبول Rainbow Stairs

ماجرای پله‌های رنگی استانبول از آنجا شروع شد که در سال ۲۰۱۳ میلادی یکی از ساکنین محل بی اغلو به نام حسین کتینل (Huseyin Cetinel)، که بازنشسته مهندسی جنگل داری بود، با صرف هزینه ۵۰۰ پوند و در طول مدت زمان ۴ روز پله‌های بزرگ و بتنی و بی‌رنگ این منطقه را تبدیل به رنگین کمان کرد و با رنگ‌های شاد و جذاب نمایی بی نظیر و منحصر به فرد به محله بخشید. این کار او که در نوع خود تحسین برانگیز و گونه ای از هنر خیابانی چریکی به شمار می‌رفت بسیار مورد توجه عموم و رسانه‌های ترکیه و حتی جهان قرار گرفت. تصویری که او خلق کرد بی شباهت به پله‌های محله لاپا در ریو نبود.
اما هدف او چه بود؟
در آغاز عده ای تصور کردند او در حمایت از همجنسگرایی که با نماد رنگین کمان شناخته می‌شود این کار را انجام داده است و یا عده ای دیگر حرکت وی را حرکتی سیاسی و اعتراضی تصور کردند اما علت کار حسین بازنشسته کاملاً بی ارتباط با مسائل فوق بود. به گفته خودش قصد او از رنگ آمیزی شهر و محله خودش نشاندن لبخند بر چهره مردم بود. او می‌خواست مردم به هنگام عبور از پله‌های رنگی استانبول شاد شده و روحیه بگیرند و شهر رنگ و روی متفاوتی پیدا کند؛ چرا که همشهریان شاد شهری شاد را می‌سازند.

با این حال در اقدامی غیر متعارف شهرداری منطقه بی اغلو استانبول پس از رنگ آمیزی پله‌های رنگی تصمیم به بازسازی و رنگ آمیزی دیوارها و پله‌ها و دامنه‌های کوه مربوط به این منطقه از شهر گرفت. رنگی که برای این منظور توسط شهرداری استانبول انتخاب شده بود رنگ بی روح و خنثی خاکستری بود که ظاهراً چندان مورد پسند و خوشایند ساکنین این محل قرار نگرفته بود و مردم آن را حرکتی دلسرد کننده تلقی کردند. همین امر جریانی را آغاز کرد که تبدیل به حرکتی اعتراضی و نمادین شد و به دیوارهای شهر رنگ و زندگی بخشید و انقلاب رنگین کمان و پله‌های رنگی استانبول را پدید آورد.

پله‌های رنگی استانبول دلیلی برای لبخند

بازدید از پله‌های رنگی استانبول Rainbow Stairs

اگر در تور استانبول به سر می‌برید و به هنر عکاسی هم علاقه مندید یکی از بهترین عکس‌های خود را می‌توانید در منطقه بی اغلو و بر روی پله‌های رنگی استانبول (Rainbow Stairs) بیندازید. مطمئناً بازدید از این محله و تماشای این حجم رنگ و زیبایی بر پله‌های رنگی استانبول برای شما جالب و خاطره انگیز خواهد بود.

پله‌های رنگی استانبول دلیلی برای لبخند

دسترسی به پله‌های رنگی استانبول Rainbow Stairs

برای رسیدن به منطقه بی اغلو استانبول و تماشای پله‌های رنگی استانبول بهترین راه استفاده از خطوط اتوبوس شهری و پیاده شدن در ایستگاه sali pazari می‌باشد.

آدرس پله‌های رنگی استانبول Rainbow Stairs

Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi, Salı Pazarı Ykş. No:2, 34427 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

پله‌های رنگی استانبول دلیلی برای لبخند

در پایان لحظات رؤیایی و رنگی برای شما در تور استانبول آرزومندیم و حتماً به شما پیشنهاد می‌کنیم در سفر به ترکیه دیداری هم از پله‌های رنگی استانبول داشته باشید.