آشنایی با تاریخ نیروی دریایی ترکیه در موزه نیروی دریایی استانبول

درباره ی موزه نیروی دریایی در استانبول

موزه نیرو دریایی یکی از معروف ترین موزه های ترکیه است و در واقع اولین موزه نظامی این کشور است که مجموعه ای بی نظیر و متنوع و در حدود ۲۰٫۰۰۰ قطعه از سلاح ها و کشتی ها و قطعات جنگی از دوران عثمانی را گرد هم آورده است. پس بازدید از موزه نیرو دریایی جزو برنامه هایی است که باید در تور استانبول خود زمانی را به آن اختصاص دهید. با توجه به بزرگ نبودن موزه بازدید از همه ی قسمت های آن زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت. ما در این مقاله ضمن معرفی موزه نیروی دریایی حقایقی جالب را در مورد این موزه برای شما بازگو خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا بدانید چرا موزه نیروی دریایی سالانه میلیون ها توریست را به خود جذب می کند.

آشنایی با تاریخ نیروی دریایی ترکیه در موزه نیروی دریایی استانبول

موزه نیروی دریایی در کدام قسمت از استانبول قرار گرفته؟

موزه نیرو دریایی از نظر جغرافیایی در منطقه ی بشیکتاش استانبول و در ساحل اروپایی تنگه بسفر(باریک ترین تنگه جهان که برای ناو بری استفاده میشود و مرزی بین ترکیه اروپایی و ترکیه آسیایی است) قرار گرفته است.
بندر بشیکتاش در قسمت اروپایی استانبول واقع شده و از سمت شمال توسط مرز سیسلی Şişli و سریر  Sarıyerو از غرب توسط کاگیتان  Kağıthane  و از جنوب توسط بیگلو Beyoğlu و از شرق توسط بسفر   Bosphorusاحاطه شده است. در میدانی که در مقابل موزه نیروی دریایی مشاهده می کنید مقبره ای قرار گرفته که توسط سینان طراح برجسته ترکی طراحی شده که آرامگاه دریا سالار بارباروس هایردین پاشا که در قرن ۱۶ می زیست می باشد.

تاریخچه ساخت موزه نیروی دریایی

موزه نیرو دریایی در سال ۱۸۹۷ و به دستور وزیر نیروهای دریایی ترکیه یعنی بوذاله حسن حسن پاشا احداث شد.

آشنایی با تاریخ نیروی دریایی ترکیه در موزه نیروی دریایی استانبول

آثار تاریخی موجود در موزه نیروی دریایی

موزه نیرو دریایی که قدمت آن حدود یک قرن است مجموعه ای بی نظیر از اشیا و مصنوعات تاریخی است که در دوران عثمانی برای دریانوردی استفاده می شد، در خود جای داده است. در سالن و حیاط بزرگ موزه نیرو دریایی مجموعه از کشتی ها و قایق ها و بقیه وسایل و ماکت ها و مجسمه ها در اتاق های کوچکتر قرار دارد.

ساختمان موزه نیرو دریایی پس از تعمیرات و باز سازی که ۵ سال به طول انجامید بزرگتر شد و در سال ۲۰۱۳ به روی عموم مردم باز شد. موزه نیروی دریایی دارای ۲ طبقه و یک زیرزمین است. در زیرزمین این موزه اشیایی مانند مجسمه چهره های برجسته، تزئینات کشتی ها، قطعات زنجیره ای که متعلق به امپراتوری بیزانس است و برای جلوگیری از ورود کشتی های دشمن به شاخ طلایی استفاده می شد، همچنین ماکت هایی از کشتی ها ی عثمانی به نمایش گذاشته شده.
تجهیزات و لوازم کشتی ها و اژدر های نیروی دریایی همچنین قسمتی از قایق تفریحی آتاتورک که برای تفریح همراه با خانواده اش از آن استفاده میکرده یکی از نکات قابل توجه موزه نیرو دریایی است. قایق های ماهیگیری و پاروئی که افراد برجسته ترکی برای سفر های  روزانه در آب های ساحلی به همراه خانواده خود و بین قرن های ۱۸ تا ۲۰ ام از آنان استفاده میکردند نیز در سالن بزرگ این موزه قرار دارد. همچنین مانکن های چوبی که یونیفورم نیروهای دریایی ترکیه را به تن دارند، توپ ها و سلاح هایی که در قرن های مختلف مورد استفاده بودند از بخش های قابل توجه موزه نیروی دریایی است.
از دیگر جاذبه های موزه نیرو دریایی به ماکت ها و تصاویری که بر روی دیوار ها نصب شده و بیانگر ۱۴ سواحل امپراتوری عثمانی است و قدمت آنها به قرن نوزدهم بر میگردد اشاره کرد، همچنین قایق هایی به نام سایک که از چوب های نازک و بلند ساخته شده که برخی از آنان تصویری از پرنده ای بر روی کمان را بر روی خود دارند که بیانگر قدرت امپراتوری عثمانی است.
یکی از راز های موزه نیروی دریایی این است که بسیار از کشتی ها و قایق ها با طلا تزئین شده اند و وسایلی که با تصاویری همچون کت و شلوار، هلال و پرچم تزئین شده اند وسایل مورد استفاده سلطان بوده و وسایلی که با برگ ها گل ها و میوه ها تزئین شده مورد استفاده حرم. برخلاف نیرو های دریایی دیگر کشور ها که تزئیناتی چون پری دریایی و چهره زنان را برای خود انتخاب می کردند وسایل نیروی دریایی ترکیه اغلب با حیوانات قوی و سریع مانند عقاب و شیر تزئین شده اند.

آشنایی با تاریخ نیروی دریایی ترکیه در موزه نیروی دریایی استانبول

پیشنهاد ما برای مسافران تور استانبول در بازدید از موزه نیروی دریایی

موزه نیروی دریایی همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ الی ۱۷ باز می باشد. شما میتوانید از طریق تراموا به بازدید از این موزه بروید همچنین از رستوران های خوب موجود در منطقه بشیکتاش بهره مند شوید.

دسترسی به موزه نیرو دریایی

آدرس موزه نیرو دریایی

 Sinanpaşa Mahallesi, Beşiktaş Cd. 6/1, 34353 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

شماره تلفن موزه نیرو دریایی

+۹۰ ۲۱۲ ۳۲۷ ۴۳ ۴۵

در آخر آرزو داریم از تور استانبول خود و دیدن موزه نیرو دریایی استانبول لذت ببرید.