تور استانبول | میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول که به میدان تقسیم هم مشهور است یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های شهر استانبول محسوب می‌شود ( ازنظر تاریخی )و همچنین به‌ عنوان قلب شهر استانبول مدرن محسوب می‌شود. بسیاری از هتل‌ها و رستوران‌های معروف در نزدیکی این میدان در خیابان استقلال یافت می‌شوند و در کنار این میدان یک ترمینال اتوبوس برای حمل‌ونقل عمومی و همچنین یک ایستگاه مترو وجود دارد. این میدان محل گردآوری و تجمع مردم استانبول برای جشن شب سال نو، نمایشگاه‌ها و دیگر جشن‌های گروه‌های نظامی است.

مهم‌ترین بنای یادبود در میدان تکسیم، بنای یادبود استقلال است( به زبان ترکی استقلال آنیتی ) که در ابتدای خیابان استقلال قرار دارد. این میدان همچنین محل دور زدن تراموا قرمز قدیمی است که تنها وسیله نقلیه مجاز در خیابان استقلال در کنار ماشین‌های پلیس و دولتی برای رفت‌وآمد می‌باشد.

این بنای یادبود توسط مجسمه‌ساز ایتالیایی پیترو کاننیکا ساخته‌شده است و در سال ۱۹۲۸ افتتاح شد، این یادمان مجسمه مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه را، در هر دو نقش خود نشان می‌دهد؛ یک طرح در نقش فرمانده نظامی و یکی دیگر در نقش دولتمرد است. از زمان افتتاح و رونمایی این اثر، این بنای یادشده به نقطه مرکزی برای مراسم‌های رسمی تبدیل‌شده است.

در نمای رو به جنوب میدان خیابان سیراسلویلر قرار دارد، جایی که آتاتورک، عصمت آینونو و فوزی چخماق در جلو همه و باقی مجسمه‌ها در پشت آن‌ها نمادی از شروع انقلاب را نشان می‌دهند. در نمای شمالی میدان به سمت خیابان جمهوریت، نماد جنگ استقلال‌طلبی گذاشته‌شده است. در نماهای شرقی و غربی، نماد ارتش ترکیه با سربازی که پرچم ترکیه را در دست گرفته است قرار دارد.

میدان تکسیم با تغییر سبک زندگی شهری

پس‌ازاین بنای یادبود تاریخی، در طرف دیگر میدان، مرکز فرهنگی آتاتورک که محل اقامت بزرگی است، وجود دارد.  تغییر زندگی شهری بعد از تأسیس جمهوری نشان داد که ساختن ساختمان اپرا نیازمند و ضروری است. پس از یک دوره طولانی ۱۳ ساله، ساخت این سالن اپرا که تحت نام قصر فرهنگی استانبول تمام و در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد منتها به علت آتش‌سوزی در سال ۱۹۷۰ به‌شدت آسیب دید، این مکان به نام مرکز فرهنگی آتاتورک در سال ۱۹۷۸ به نام ای کی ام (AKM) در ترکیه نام‌گذاری شد. امروزه بسیاری از کنسرت‌ها، نشست‌ها، نمایشگاه‌ها و نمایش‌های ملی و بین‌المللی در AKM برگزار می‌شود. به‌ویژه مراسم‌هایی از قبیل اجرای نمایشگاه‌های دولتی استانبول، اپرا و باله دولتی، ارکستر سمفونی دولتی، گروه کر موسیقی کلاسیک دولتی ترکیه و جشنواره بین‌المللی استانبول، تماشاگران زیادی را به این محل جذب می‌کند.

اهمیت میدان تکسیم

در دوره پادشاهی سلطان محمود اول از پادشاهان عثمانی میدان تکسیم رامکانی قرارداد که خطوط اصلی آب استانبول از سمت شمال در این محل جمع‌آوری‌شده و سپس به سایر بخش‌های شهر فرستاده شود. به همین دلیل میدان نام خود را از مخزن سنگ بزرگ واقع در طرف غرب میدان( تکسیم یا تقسیم در ترکی به معنی توزیع می‌باشد) گرفته است. در طول برخی تورهای شهری در استانبول احتمال دارد که از این میدان بزرگ عبور کنید. یادتان باشد حتماً در این میدان به مطالبی که درباره آن گفته شد توجه کنید. در اطراف این میدان همچنین اگر آشنا باشید می‌توانید خانه‌های آپارتمانی زیادی برای اجاره کردن پیدا کنید.