لمس تاریخ ترکیه در مسجد ییلدیز استانبول

مسجدها به عنوان عبادتگاه‌ها همواره مورد نشر مسلمانان و حکومت‌های اسلامی بوده‌اند. سلاطین عثمانی که دارای مذهب سنی و مسلمان بوده‌اند نیز علاقه وافری به ساخت ابنیه‌های مذهبی مانند مسجد و حوزه‌های علمیه داشته‌اند، اغلب مساجد ساخته شده در استانبول به صورت یک مجموعه کامل از مسجد، مدرسه، حمام، دارالایتام و آرامگاه خانواده سلطنتی و بزرگان است. برخی از مساجد نیز در کنار کاخ‌های سلطنتی ساخته شده و به عنوان قسمتی از مقر حکومت برای عبادت سلاطین و بزرگان ساخته می‌شدند.

مسجد ییلدیز استانبول نیز از جمله مساجد ترکیه است که در کنار کاخ سلطنتی ساخته شده است، ویژگی خاص این مسجد طراحی آن توسط شخص پادشاه وقت یعنی سلطان عبدالحمید است.

با توراستانبول می‌توانید از مسجد ییلدیز بازدید نموده و باسلیقه شاهانه آشنا شوید.استانبول شهر تاریخ ، شهر پدیدهای مدرن و شهر طبیعت است این عروس شهر های جهان  میتواند خاطره انگیزترین سفری باشد که یک فرد در طول زندگی خود داشته است . صدها سلطان در طول تاریخ پایتختی این کهن شهر سلطنت کرده و رازهای خود را در دل این شهر پنهان کرده اند . هر دیوار و هر پل و خیابان برای خود داستان مردمانی است که در گذر زمان آمده اند و اثری از خود را بر جای گذاشته اند . حکومت عثمانی به عنوان یکی از قدرتمندترین وطولانی ترین حکومت  سبب ایجاد فرهنگ خاص در این منطقه شده است و دیدن این شهر زیبا میتواند سر فصل خوبی باشد برای نگرشی نو به دنیای اطراف.

لمس تاریخ ترکیه در مسجد ییلدیز استانبول

تاریخچه مسجد ییلدیز استانبول

تاریخ ساخت مسجد ییلدیز استانبول به سال ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۶ بر می‌گردد این مسجد به دستور سلطان عبدالحمید دوم ساخته شده است و می‌توان گفت نوعی مسجدی شاهانه با تزیینات سلطنتی است. مسجد در جاده کاخ ییلدیز به سمت بلوار بارباروس در بیشیک تاش گرفته است. مسجد ییلدیز نمونه‌ای بی نظیر از معماری عصر عثمانی است و گفته می‌شود که طرح بنا را سلطان عبدالحمید کشیده و در اختیار معمار اصلی بنا گذاشته است. معماری این بنا نوعی معماری تکامل یافته سبک عثمانی است.

لمس تاریخ ترکیه در مسجد ییلدیز استانبول

معماری مسجد ییلدیز استانبول

معماری مسجد ییلدیز استانبول متعلق به سبک معماری عثمانی است. این مسجد دارای یک گنبد بزرگ در وسط بنای اصلی می‌باشد و یک گلدسته زیبا نیز جهت اذان گو تعبیه شده است. پوشش خارجی مسجد سنگ مرمر سفید رنگ است که بر روی برخی از قسمت‌های آن حکاکی شده است. بنا به شکل مربع کامل است. و درسه سطح طبقات زیر گنبد ساخته شده‌اند. در مسجد ییلیز تزیینات بسیاری به کار رفته است و وجه تمایز آن با مساجد دیگر شهر استانبول در همین است که افراط در تزیینات و ارائه‌ها آن را از مسجد بودن خارج نموده است. در فضای داخلی مسجد دیوار کوب‌های زیبا و همراه با کتیبه‌های قرآنی دیده می‌شود دربهای داخلی همگی از انواع مرغوب چوب می‌باشند. لوستر کریستالی بزرگی از سقف مسجد آویخته شده است. رنگ غالب در طراحی داخلی رنگ طلایی است و فضای زیر گنبد به رنگ آبی و مینیاتوری زیبا نقاشی شده است.

لمس تاریخ ترکیه در مسجد ییلدیز استانبول

بازدید از مسجد ییلدیز استانبول

  • مسجد سنان پاشا
  • مسجد دلمه باغچه
  • کاخ سلطنتی و تاریخی یلمیز
  • مسجد قلیچ علی پاشا
  • مسجد رستم پاشا
  • مسجد یاووز پاشا
  • پارک دموکراسی
  • مسجد اورتاکوی
  • موزه صنعت مدرن استانبول
  • بنای تاریخی علی بی

بازدید از مسجد ییلدیز می‌تواند بهانه خوبی باشد تا به همراه آن از مناطق جالب و دیدنی اطراف آن نیز بازدید کنید، این منطقه مملو از مراکز خرید و پا رکهای زیبا به همراه ابنیه تاریخی می‌باشد. تور استانبول به شما این فرصت را می‌دهد که بتوانید جاذبه‌های توریستی شهر استانبول را که بیشترین مدت زمان پایتختی را در دنیا دارد ببینید. استانبول از جمله شهرهای جهان است که تعداد زیادی از انواع جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مدرن را با هم دارد.

ساعات بازدید از مسجد ییلدیز استانبول

برای بازدید از مسجد ییلدیز می‌توانید در تمامی ساعات شبانه روز به جز ساعات نماز مراجعه نمایید.

هزینه بازدید از مسجد جامع ییلدیز استانبول

هزینه بازدید از مسجد جامع ییلدیز رایگان می‌باشد و نیازی به تهیه بلیت نیست.

لمس تاریخ ترکیه در مسجد ییلدیز استانبول

دسترسی به مسجد ییلدیز استانبول

مسجد ییلدیز استانبول در منطقه بشکیتاش استانبول قرار گرفته است نزدیک‌ترین خیابان به این مسجد خیابان از طریق بلوار باراباروس است. که بعد از این خیابان اصلی وارد خیابان سارای شده و به مسجد خواهید رسید در روبروی مسجد ییلدیز استانبول پارک بزرگ یحیا کامیل واقع شده است. در بلوار باراباروس خط اتوبوس شهری فعال است که شما می‌توانید با استفاده از این اتوبوس‌ها با هزینه کمتر به این مجموعه تاریخی برسید.

آدرس مسجد ییلدیز استانبول

Cihannüma Mahallesi, Serencebey Ykş. No:63, 34353 Beşiktaş/İstanbul,

لمس تاریخ ترکیه در مسجد ییلدیز استانبول

تور استانبول می‌تواند برای کسانی که علاقه مند به شناخت دنیای اطراف خود هستند فرصتی برای کشف باشد شهر استانبول شهر پدیده‌هاست، شهر تجارت، شهر تاریخ، شهر مساجد زیبا، شهر سلاطین و هر کس به‌اندازه‌ای که توان داشته باشد می‌تواند از این اقیانوس مملو از جاذبه‌های گردشگری لذت ببرد و بیاموزد. این شهر درگذر ده‌ها قرن، پادشاهان بسیاری را به خود دیده است و تبدیل به صندوقچه اسرار شده است شهری که در کنار آرامش سواحل زیبا می‌تواند شمارا به هیجان بازارها سنتی ببرد.