مسجد جدید استانبول یک اثر قدیمی با یک نام جدید

استانبول یکی از زیباترین شهرهای جهان است، که به عروس شهرهای جهان معروف شده است شهری مملو آر آثار دیدنی و پدیده‌هایی که می‌تواند برای همیشه در ذهن باقی بماند این شهر به خاطر زیبایی‌های بی بدیلش، مقصد گردشگر یمردمان بسیاری از سراسر دنیاست، این شهر برای هر سلیقه و نگرشی چیزی برای ارائه دارد.

انبوه مساجد تاریخی در شهر استانبول به یکی از جذابیت‌های گردشگری ی آن تبدیل شده است و در آن میان، مسجد جدید استانبول یک مسجد تاریخی با قدمتی حدود ۴۰۰ ساله است این مسجد با قدمتی که دارد اما در بین مردم به مسجد ینی جامه یا مسجد جدید شهرت یافته است.

مسجد جدید استانبول آخرین ساختمان مذهبی است که با سبک معماری کلاسیک عثمانی ساخته شده است. بازدید از این مسجد که در دل بافت تاریخی استانبول یعنی منطقه فاتیح واقع شده است می‌توانند سبب افزایش اگاهی و خلق خاطرات شیرینی برای گردشگران گردد، تور استانبول یک سفر گردشگری است اما می‌تواند برای شما با تجربیات آموزنده‌ای همراه باشد و تجربه یک سفر مفید و زیبا را هدیه دهد.

 مسجد جدید استانبول یک اثر قدیمی با یک نام جدید

 تاریخچه ساخت مسجد جدید استانبول (ینی جامی)

دستور ساخت  مسجد جدید استانبول (ینی جامی) در سال ۱۵۹۷ میلادی به دستور صفیه سلطان همسر سلطان مراد سوم و مادر سلطان محمد سوم صادر گردید اما به علت فوت پاددشاه و مادرش ساخت این مسجد به تعویق افتاد اتمام ساخت این مسجد پس از توقفی طولانی در سال ۱۶۶۳ میلادی با پیگیری‌های توران سلطان مادر سلطان محمد چهارم به پایان رسید.

 مسجد جدید استانبول یک اثر قدیمی با یک نام جدید

معماری مسجد جدید استانبول (ینی جامی)

مسجد جدید استانبول (ینی جامی) آخرین مسجدی در شهر استانبول است که به سبک معماری کلاسیک عثمانی ساخته شده است. برای ساخت آن از مسجدهای آبی و مسجد سلیمانیه الگو گیری شده است. مسجد دارای یک گنبد مرکزی است که در پیرامون آن چندین گنبد کوچکتر قرار گرفته است که به علت تعدد گنبدهای کوچکتر نمایی بسیار زیبا به مسجد داده است. پوشش گنبدها از جنس فلزی است. پوشش ساختمان از جنس سنگ مرمر سفید است. دو عدد مناره بلند که دارای برآمدگی‌های پلکانی و نوک مخروطی است در دو طرف بنا قرار گرفته‌اند. حیاط مرکزی مسجد دارای یک سقا خانه با یک گنبد و پایه‌های مرمرین است، دور تا دور حیاط آرک‌های هلالی شکل به تبعیت از مسجد النبی مانند سایه بان برای نمازگزاران تعبیه‌شده است. این بنا مانند تمام مساجدی که به سبک معماری عثمانی ساخته‌شده‌اند دارای پنجره‌های مشبک و لانه‌زنبوری است. بر روی حاشیه‌ها و دیوارهای خارجی حجاری‌هایی انجام‌شده است که بیشتر آیات قرانی می‌باشند. مجموعه ساختمانی  مسجد جدید استانبول (ینی جامی)، مشتمل بر چند صحن و شبستان، مدرسه تعلیمات دینی، دارالحدیث، مدرسه ابتدایی و … است. شبستان مرکزی مسجد دارای سه در اصلی و ایوانی با ۲۴ طاق است. سقف محل اجتماعات مسجد با هفت طاق بزرگ که بر روی شش ستون قرار دارند پوشیده شده است و مزین به آیات کاشی کاری شده قرآن کریم است درون مسجد یک چلچراغ بزرگ نصب شده است که همانند مساجد سبک عثمانی یک حلقه بزرگ است که از آن چراغ‌های کوچکتر آویخته شده است. مهم‌ترین عنصر بصری درون مسجد کاشی کاری‌های بسیار زیبای مسجد است که بر روی دیوارها نصب شده است سقف بنا نیز دارای طراحی‌های بسیار زیبا و کتیبه‌هایی مزین به اسامی مقدس و ایات قرانی است.

 مسجد جدید استانبول یک اثر قدیمی با یک نام جدید

 مسجد جدید استانبول یک اثر قدیمی با یک نام جدید

بازدید از مسجد جدید استانبول (ینی جامی)

همانطور که در مطالب قبلی گفته شده این مسجد در منطقه تاریخی فاتیح شهر استانبول قرار دارد برای همین می‌توانید در تور استانبول همراه با بازدید از مسجد جدید استانبول (ینی جامی) به مکانهایی که در اطراف این مسجد قرار گرفته‌اند نیز بازدید به عمل آورید از مهمترین این اماکن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بازار بزرگ شهر استانبول که این بازار خود از دیدنی‌ترین جاذبه‌های توریستی شهر استانبول است.
 • پل گالاتا
 • موزه بانکداری استانبول
 • مسجد رستم پاشا
 • بنای یاد بود تاریخی saka
 • مدرسه تاریخی کافیر آقا
 • مدرسه تاریخی حسن پاشا
 • پارک بزرگ گلخانه
 • مسجد آبی
 • مسجد سلیمانیه
 • مسجد نور عثمان
 • بنای تاریخی غضنفر آقا
 • یادمان تاریخی عمود مرقیان
 • بنای ابوبکر
 • بنای تاریخی Beyazıt Tower

و ده‌ها مکان تاریخی مهم و مراکز خرید دیگر که در این منطقه مستقر می‌باشند.

ساعات بازدید از مسجد جدید استانبول

مسجد جدید استانبول (ینی جامی) به جز ساعات نماز و در روز جمعه برای نماز جمعه پذیرای بازدیدکنندگان می‌باشد (هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر باز است ولی اوقات شرعی نمازهای پنجگانه و جمعه‌ها از ساعت ۷ صبح تا ۲ بعد از ظهر برای بازدید بسته است)

هزینه بازدید از مسجد جدید استانبول

هزینه بازدید از مسجد جدید استانبول (ینی جامی) رایگان هست و نیازی به تهیه بلیت ندارید و شما می‌توانید در تور استانبول بازدید از این مکان دیدنی را در لیست بازدید خود قرار داده و از آن لذت ببرید.

 مسجد جدید استانبول یک اثر قدیمی با یک نام جدید

دسترسی به مسجد جدید استانبول

مسجد جدید استانبول (ینی جامی) در منطقه فاتیح شهر استانبول قرار گرفته است این منطقه قلب تاریخی شهر است و به علت تجمع مراکز تجاری و اداری و تاریخی جز مناطق پرتردد و شلوغ شهر است برای همین انواع وسایل نقلیه عمومی مانند تراموا، تاکسی و اتوبوس های شهری و مترو در محل وجود دارند. مسجد ینی جامی استانبول در خیابان Resadie واقع شده است و این مسجد، در منطقه فاتیح و در نزدیکی بازار ادویه و پل گالاتا قرار دارد .

آدرس مسجد جدید استانبول

Rüstem Paşa Mahallesi, Yeni Cami Cd. No:3, 34116 Fatih/İstanbul, ترکیه

 مسجد جدید استانبول یک اثر قدیمی با یک نام جدید

تور استانبول، فرصتی است برای دیدن هزاران اثر تاریخی و مراکز خرید و استفاده از طبیعت زیبای شهر استانبول، بی‌شک، یک سفر خوب می‌تواند برای هر گردشگر دنیایی از خاطرات فراموش‌نشدنی را خلق نماید. مسجد جدید استانبول (ینی جامی) هم به عنوان آخرین اثر معماری کلاسیک در نوع خود برای علاقه مندان به هنر معماری و ابنیه تاریخی می‌تواند تجربه خوب و مفیدی باشد. امیدواریم با نظرات خوب خود ما را در این راه همراهی نمایید.