مسجد نصرتیه Nusretiye

مسجد نصرتیه مکانی برای آَنایی با سبک معماری باروک

اگر برای کار و یا تقریح به استانبول سفر کرده اید و تور استانبول را انتخاب کرده اید، اگر میخواهید از فرهنگ ترک ها و فرهنگ عثمانی ها آشنا شوید میتوانید از موزه ها و نماشگاه ها و همچنان بافت شهر استانبول دیدن کنید اما اگر میخواهید با هنر معماری و فرهنگ معماری اسلامی دوران عثمانی آشنا شوید حتما از مساجد تاریخی استانبول دیدن کنید که که یکی از این مساجد با معماری خاص خود یعنی معماری باروک که بیشتر آشنا میشوید مسجد نصرتیه Nusretiye میباشد.

مسجد نصرتیه Nusretiye مسجدی است در خیابان مجلسی مبوسان meclis-I mebusan  واقع در میدان توپ حانه در محله ی بی اوغلو قرار دارد. که مسجدی تاریخی و برگرفته شده از معماری اسلامی است که در این متن همراه باشید تا راجع به مسجد نصرتیه Nusretiye و سبک معماری اش بیشتر آشنا شوید.

درباره ی مسجد نصرتیه Nusretiye

مسجد نصرتیه Nusretiye که مسجدی است در خیابان مجلسی مبوسان meclis-I mebusan  واقع در میدان توپ حانه در محله ی بی اوغلو مسجدی است که به فرمان سلطان محمود از سال ۱۸۲۳ تا سال ۱۸۲۶ ساخته شده است. در باره ی اطلاعات کلی این مسجد میتوان گفت که

  • مسجدی است دارای دو مناره
  • مسجدی خاص چون به سبک معماری باروک
  • ساخته شده در مدت زمان سه سال
  • ساخته شده توسط معمار معروف کریکور بایلان
  • سنگ استفاده شده در ساخت این مسجد نیز مرمر است

اما اگر بخواهیم در جزیات مسجد نصرتیه Nusretiye برویم میتوانیم بگوییم این مسجد که دارای دو گلدسته یا مناره میباشد هر کدام از این مناره ها دارای دو بالکن مجزا نیز هستند و یک وضوخانه و اتاق ساعت را نیز دارا هستند.
مسجد نصرتیه Nusretiye دارای اتاق های خصوصی سلطان میباشد که هرکدام از این اتاق ها به زیبایی هر چه تمام طراحی شده اند، از دیگر خصوصیات زیبای این مسجد میتوان به گنبد آن که با برگ طلای چوبی حکاکی شده است میتوان گفت و همچنین در داخل مسجد نصرتیه Nusretiye توسط استادان معروف خوش نویسی دوره ی عثمانی تزیین شده است،
زیبایی دیگری که میتوان گفت این است مثل منیر این مسجد همانند سنگ مورد استفاده برای ساخت مرمر میباشد که این مرمر با حکاکی های زیبا به قشنگی حکاکی شده است.

مسجد نصرتیه Nusretiye به علت حکلکی های منحصر به فرد و گنبد زیبایش و همچنین دو مناره ی خوش ساخت خود و محل ساخت و سبک  معماری خاص خود جز یکی از زیباترین و محصدر کننده ترین مساجد استانبول به حساب میاید، به خاطر زیبایی که دارد معروف است. اما اکثر مسجد های استانبول به دلیل تاریخی که دارند معروف هستند که از این لیث مسجد نصرتیه Nusretiye یک مسجد خاص است.

بازدید از مسجد نصرته Nusretiye

هنگام بازدید از مسجد نصرتیه Nusretiye  این نکته را توجه داشته باشید که هنگام نماز و گفتن اذان مسجد برای بازدید کنندگان تعطیل میشود و اجازه بازدید نمی دهند و فقط برای عبادت میتوانید داخل این مسجد شوید درست مثل دیگر مساجد تاریخی استانبول.

هنگامی که وارد مسجد نصرتیه Nusretiye میشوید تاریخی که در حکای ها و مناره ها وجود دارد حیرت کنندس و حتما یکی از مساجدی در استانبول است که باید دید.

از آن جایی که مسجد نصرتیه در نزدیکی دریا قرار دارد پس آب و هوای مناسبی دارد، و همچنین در نزدیکی این مسجد پارک توپ حانه و علاوه بر آن کافه هایی برای گذزاندن وفت خود در آن جا قرار دارد.
اما در نزدیکی مسجد نصرتیه Nusretiye یک مکان تاریخی و زیبایی به نام برج ساعت توپ حانه قرار دارد که هنگام بازدید از این مسجد توصیه میشود این مکان زیبا را نیز بازدید کنید.

همچنین در نزدیکی مسجد مکان دیگری است که بازدید آن خالی از لطف نیست و این مکان موزه ی صنعت مدرن استانبول است با این که این موزه در بین توریست ها معروف نیست اما بازدید از این موزه جالب است و توصیه میشود.

دسترسی به مسجد نصرتیه Nusretiye

از آن جا مسجد نصرته Nusretiye در میدان توپ حانه واقع شده است که یکی از میدان های معروف استانبول است و هم در محله ی بی اوغلو قرار دارد دسترسی آسانی دارد زیرا هم ایستگاه اوتوبوسی در نزدیکی مسجد قرار دارد و هم میتوان با تاکسی به راحتی به این مسجد رفته و از آن بازدید کنید.

پس طیق این گفته ها هنگام سفر با تور استانبول یکی از جاهایی که باعث آشنایی با تاریخ و فرهنگ ترک ها و همچنین آشنایی با سبک باروک و دیدن زیبایی های یک مسجد میشود مسجد نصرتیه Nusretiye میباشد.

آدرس مسجد نصرتیه Nusretiye

Kılıçali Paşa Mahallesi, 34433 Beyoğlu/Istanbul, Turkey