مسجد قلیچ علی پاشا ،رازی در دل شهر استانبول

بناهای تاریخی با جسمشان زمان را به زنجیر کشیده‌اند و باروحشان رازهایی را که شاید هرگز گشوده نشوند مسجد قلیچ علی پاشا ، مسجد رازها است راز پسرک فقیر ایتالیایی که سرنوشت او را از کوچه‌های خاکی ایتالیا به به دامن دزدان دریایی کشاند و درنهایت پرنده سرنوشت او در منصب فرمانده نیروی دریایی حکومت عثمانی بر زمین نشاند .شهر استانبول را همین رازهاست که زیبا کرده است راز مردمانی که درگذر تاریخ آمدند و زندگی کردند و رفتند ولی اثرشان تاکنون باقی‌مانده است .

تور استانبول شمارا به سفر رازها خواهد برد به قصه هایی که روزی واقعیت بودند به مکان‌هایی که اراده مردمانی سخت‌کوش آن‌ها را ساخت و مسجد قلیچ علی پاشا یک مسجد نیست یک بنا نیست یک سرنوشت است ،یک تقدیر زیبا برای مردی که شجاعتش او را به اوج رساند .
این مسجد ، به دستور شاه قلیچ علی پاشا دریاسالار عثمانی ساخته شد. معمار این مجموعه سینان معمار هست .

مسجد قلیچ علی پاشا ،رازی در دل شهر استانبول

تاریخچه مسجد قلیچ علی پاشا

قلیج علی پاشا پسری فقیری بود که در روستای کالابریا در ایتالیا به دنیا آمد پدرش ماهی گیر بود او بعدها مسلمان شد و نام خود را به علی تغییر داد و به کار دریانوردی پرداخت در سال ۱۵۴۱ او به استانبول آمد و در آنجا در یک کارگاه کشتی‌سازی مشغول به کار گردید . او بعدها در جنگ های دریایی دولت عثمانی شرکت کرد و به علت شجاعت و کاردانی که از خود نشان داد به عنوان فرمانده نیروی دریایی منصوب شد. قلیچ علی پاشا می خواست از خود اثری به یادگار بگذارد لذا تصمیم به ساخت مسجدی و مدرسه و حمام برای خیریه عمومی گرفت .به علت علاقه به دریا او سکوی رو به دریا را در منطقه توپخانه برای ساخت مسجد در نظر گرفت که منظره دریا از مسجد قابل رویت باشد .
مقبره قلیچ علی پاشا در همین مجموعه قرار دارد اهمیت این مسجد ازآن نظر است که تنها مسجدی تاریخی است که سند طرح آن باقی مانده است معمار سنان در طراحی مسجد قلیچ علی پاشا از مسجد ایاصوفیه الگو گرفته است و این طرح هم اینک موجود است و در موزه نگهداری میشود این سند تاریخی معماری ، بیانگر سلیقه و روش معمار سینان برای سازه هایی است که ساخته است .

مسجد قلیچ علی پاشا ،رازی در دل شهر استانبول

معماری مسجد قلیچ علی پاشا

مسجد قلیچ علی پاشا برخلاف اغلب مساجد تاریخی استانبول که در بافت قدیمی شهر استانبول واقع شده اند در منطقه توپخانه استانبول ساخته شده است و در زمان ساخت شاید نوعی پیشروی در آب دریا و ساخت بر روی دماغه بوده است . مسجد قلیچ علی پاشا نیز مانند تما سازه های ساخته شده توسز حکام و بزرگان یک مجموعه شامل مدرسه ,حمام ، مقبره و مسجد است، مسجد نقش محوری در این مجموعه ها دارد . سبک معماری سبک معماری عثمانی است ،سبکی که یک گنبد مرکزی است که توسط گنبدهای کوچکتر احاطه شده است . ساختمان مسجد قلیچ علی پاشا دارای یک گلدسته است که جایگاه اذان گو نیز بر روی آن در نظر گرفته شده است. قسمت های زیادی از مسجد در طرح توسعه شهری و خیابانهای اطراف مسجد از بین رفته است .

مسجد قلیچ علی پاشا ،رازی در دل شهر استانبول

فضای داخلی مسجد قلیچ علی پاشا بسیار زیبا و دلنشین است فضای داخلی سنگ مرمر سفید است محراب و منبر سنگی سفید رنگ فضا را معنویت خاصی بخشیده است . سقف منقش با کتیبه های قرآنی است . چلچراغی به سبک مساجد عثمانی سقف را تزیین کرده است . تعداد ۱۴۷ پنجره با ساخت لانه زنبوری در بنا برای زیبایی و تامین نور طراحی شده است.درمحوطه حیاط وضو خانه و سقا خانه وجود دارد .
یک فانوس دریایی متعلق به قرن شانزدهم نیز در روشنایی مسجد استفاده می‌شده است که در سال ۱۹۴۸ به موزه انتقال یافت. مقبره قلیچ علی پاشا در ضلع رو به دریای مسجد قرار گرفته است و بر رویآن یک یک سنگ هشت ضلعی قرار گرفته است .

دسترسی به مسجد قلیچ علی پاشا

 مسجد قلیچ علی پاشا  در شرق شهر استانبول و در محله توپخانه واقع‌شده است ،برای همین دسترسی به این مکان تاریخی به‌راحتی توسط وسایل نقلیه عمومی میسر است..پیکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای رسیدن به این بنای زیبا از طریق اتوبوس‌های دریایی است و هم‌چنین استفاده از قطار شهری و تاکسی است.از طریق پل گالاتا و خیابان کمرالتی بهترین راه برای رسیدن به این مسجد است .در تور گردشگری استانبول شما میتوانید با استفاده از امکانات اطلاعاتی آن به‌راحتی به اماکن موردنظر خود برسید.
بهترین مسیر برای دستیابی به مکان ،ابتدا وارد بزرگراه Beylarbeyi شده و بعد وارد خیابان fevzi pasaمی‌شوید مجموعه مهری ماه سلطان در ابتدای این خیابان قرار دارد .

مسجد قلیچ علی پاشا ،رازی در دل شهر استانبول

بازدید از مسجد مهری ماه سلطان

تور استانبول می‌تواند برای شما یک سفر رؤیایی به مجموعه بی‌نظیر از سفرهای رؤیایی باشد شمارا به دنیای از شگفتی‌های دنیای مدرن و دنیای قدیم مردم استانبول خواهد برد. شماِ علاوه بر بازدید از مسجد قلیچ علی پاشا می‌توانید به اماکن زیبای اطراف آن نیز سر بزنید این اماکن عبارت‌اند از :
• موزه مدرن استانبول
• حمام ترکی و تاریخی قلیچ علی پاشا
• بنای Tophane kasri
• بنای تاریخی tophane-i-amire kultur ve senat merkazi
• مدرسه تاریخی قلیچ علی پاشا
• بنای تاریخی عمر آقا
لازم به ذکر است در این محله بناهای تاریخی و موزه‌های بسیاری وجود دارد که به علت مجاورت با دریا جذابیت بسیاری به این منطقه بخشیده است .

آدرس مسجد قلیچ علی پاشا

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemeraltı Cd. No:50, 34425 Beyoğlu/İstanbul, ترکیه

تور استانبول همراه با شما می‌تواند برای شما خاطراتی ناب از دیدن سرگذشت مردمان سرزمین ترکیه و شهر استانبول را فراهم کند آنچه مِهم‌ است خاطره ایست که در تور استانبول برای شما ساخته خواهد شد .
خوشحال می‌شویم مار ا در بهتر کردن مطالب با نظرات تکمیلی و انتقادات خودیاری کنید .