مسجد فاتیح استانبول همزیستی اسلام و مسیحت

اگر بتوان در تور استانبول به دنبال جایی بود که در آن تاریخ ۵۰۰ ساله مذهب ،به‌صورت یک جا دیده شود بی شک آن مکان ،مسجد فاتیح است . این مسجد که بر  بقایای کلیسایی ساخته شده است یکی از جذابترین ساختمانهای تاریخی این شهر است ،این مسجد چونان کتاب تاریخی بیانگر حوادث و ماجراهای تاریخی است که دست به دست شدن قدرت بین ادیان مختلف را در چند قرن اخیر بیان میکند .دیوار ها و محراب ها ، پنجره های مسجد و کلیسای کوچک آن با زبان بی زبانی  داستان نیایش مسلمانان و مسیحیان را دراین مکان تاریخی بیان می کنند .

شهر استانبول که خود تاریخ یک کشور را بر دوش میکشد با مسجد فاتیح معنا می گیرد .مسجدی که زیبایی معماری اصیل عثمانی ،همنشینی ادیان و صدها سال زندگی مردم این شهر را در دل خود پنهان کرده است . تورگردشگری استانبول دریچه ایست برای ورود به دنیای پنهانی تاریخی در پشت چهره امروزی شهر استانبول .

مسجد فاتیح استانبول همزیستی اسلام و مسیحت

تاریخچه مسجد فاتیح استانبول

بنای اصلی مسجد فاتیح استانبول متعلق به دوران بیزانس می باشد  که معبدی به نام پاماکاریستو در این محل وجود داشته است،این کلیسا بعد از آنکه شهر استانبول فتح شد ، همچنان تحت اداره  مسیحیان باقی مانده و معبد زنان  بوده است . بر روی خرابه های این کلیسا در دوران مراد سوم مسجدی ساخته شد که نام آن را مسجد فتحیه نهادند در کنار مسجد هنوز کلیسای کوچکی قرار دارد و در سال ۱۹۴۰ با ترمیم قسمتی از آن به موزه تبدیل شد. این مسجد در ساختار مشابه موزه ایا صوفیه استانبول است و به این موزه وابسته بوده و مدیریت واحد دارند .

مسجد فاتیح استانبول همزیستی اسلام و مسیحت

معماری مسجد  فاتیح استانبول

مسجد فاتیح در بافت قدیمی شهر استانبول در محله فاتیح قرار دارد. شروع ساخت بنا به سال ۱۴۶۲ بر میگردد و در سال ۱۴۷۰ بنای آن به پایان رسیده است . معمار این بنای زیبای تاریخی سینان یوسف الدین می باشد مصالح به کار رفته در این بنا سنگ گرانیت و سنگ مرمر است که از مصالح پر کاربرد دربناهای این شهر بوده است .

این مسجد دارای سبک ترکیبی معماری عثمانی اصیل است که در آن‌یک گنبد تقریبا تخت در مرکزیت و چهار گنبد با همین شکل در ابعاد کوچکتر در اطراف قرار دارند. گنبد مرکزی بر روی ۴ ستون بزرگ استوار است در داخل مسجد بر روی ستونها اسامی خلفا اسلام نوشته شده است .

حیاط مسجد توسط قوس ها و ستونهای کوچک از سنگ مرمر تشکیل شده است و در قسمت جنوبی مقبره سلطان محمد فاتیح واقع شده است که در محفظه ای شیشه ای محافظت می شود . فضای داخلی مسجد منقش به کتبه های قرآنی ، ساعت شنی و چلچراغ های بزرگ می باشد محراب با شکوهی از جنس سنگ مرمر در مسجد وجود دارد . مسجدفاتیح در طول قرنها به خاطرزلزله آسیب دیده است و مورد مرمت و بازسازی واقع شده است .

مسجد فاتیح استانبول یک مسجد بسیار خاص در بین مساجد تاریخی شهر استانبول است .تورگردشگری استانبول میتواند بازگوکننده تاریخ این مسجد برای شما باشد .

مسجد فاتیح استانبول همزیستی اسلام و مسیحت

دسترسی به مسجد فاتیح استانبول

مسجد فاتیح در شرق شهر استانبول و در بافت قدیمی فاتیح  شهر واقع‌شده است ،برای همین دسترسی به این مکان تاریخی به‌راحتی توسط وسایل نقلیه عمومی میسر است. محله‌ای که مسجد در آن قرارگرفته به فاتیح معروف است. برای رسیدن به مسجد می‌توان از مترو و اتوبوس و تاکسی و تراموا  استفاده کرد . پس از  بزرگراه بیلربی میتوان وارد خیابان Fzvi pasa  شده و به مسجد رسید .یکی از راه‌های آسان برای دسترسی به این مسجد استفاده از تراموا است. خیابانهای اطراف مسجد از جمله خیابان های پرتردد و معروف این شهر هستند که به علت فعالیت بازارهای محلی دراین منطقه تردد وسایل نقلیه عمومی بسیار زیاد است .

مسجد فاتیح استانبول همزیستی اسلام و مسیحت

بازدید از مسجد فاتیح استانبول

تور استانبول می‌تواند برای شما یک سفر منحصربه‌فرد برای شما باشد و با کوله باری از لذت و تجربه شمارا رهسپار کند . شماِ علاوه بر بازدید از مسجد فاتیح این مسجد می‌توانید به اماکن زیبای اطراف آن نیز  که بسیار زیبا و دیدنی هستند ،سری بزنید در کنار تجربه تفریحات مدرن و خرید کمی به سفر معنوی بروید. این اماکن عبارت‌اند از :

  • بازار بزرگ شهر استانبول
  • مسجد زیرک
  • Fatih Boya Badana Alçı Sıva Ustası
  • مسجد یاووز سلیم
  • موزه چورا
  • بنای تاریخی هیرکا شریف

با توجه به اینکه مسجد فاتیح در دل بافت تاریخی قرارگرفته است می‌توان به‌صورت پیاده به اماکن تاریخی دیگر نیز تردد کرد و از آن‌ها بازدید نمود این اماکن شامل  ده‌ها مکان تاریخی و سنتی و مراکز خرید سنتی که به‌صورت بازارهای محلی فعال می‌باشند ، که شما با دیدن آن‌ها قطعاً شگفت‌زده خواهید شد.

آدرس: مسجدفاتیح استانبول

Fatih/İstanbul, Ali Kuşçu Mahallesi, Hattat Nafiz Cd. No:6, 34083ترکیه

شماره تماس:

+۹۰ ۲۱۲ ۵۲۴ ۶۴۱۰

تور استانبول امیدوار‌است توانسته باشد اطلاعاتی برای سفری خوب و خاطره‌انگیز را در اختیار شما قرار داده باشد ، خوشحال می‌شویم در این مسیر ما را با نظرات سازنده خود همراهی کنید .